طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

اهمیت کارت ویزیت در تبلیغات برند چیست؟

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

در دنیای تبلیغات امروز همه کسب و کارها به دنبال یافتن راهی برای برقراری ارتباط هستند. تبلیغاتی کارآمد است که بتواند این اره ارتباطی را پیدا کند و از همه مهتر این را ارتباطی را حفظ کند. کسب و کارها در این ارتباط به دنبال اهداف مختلفی می گردند، هدف از تبلیغات معرفی برند، معرفی کالا و خدمات، آگاهی دادن به مشتری و... می باشد. فرقی نمیکند شما کسب و کارتان آفلاین است یا آنلاین، تمامی کسب و کارها نیاز به یک تبلیغاتی فیزیکی کوچک دارند تا بتوانند در کوتاه ترین زمان با مخاطب ارتباط برقرار کرده و این ارتباط را حفظ کند، یعنی بتواند راه هایی ارتباطی شرکت را به مخاطب نشان دهد. برای این کار می تواند از کارت ویزیت استفاده کنید، کارت ویزیت انواع مختلفی دارد مانند کارت ویزیت پی وی سی PVC، کارت ویزیت لمینیت، کارت ویزیت سلفون مات، کارت ویزیت گلاسه، کارت ویزیت کتان و... 

 

اهمیت کارت ویزیت در تبلیغات برند چیست

 

کارت ویزیت مهم‌ترین و کوچک‌ترین ابزار تبلیغاتی است که بعد از ارتباط با مخاطب راه های حفظ این ارتباط را به مشتری نشان می دهد. اهمیت کارت ویزیت در قرن 17 میلادی در انگلستان مشخص شد. در آن زمان کارت ویزیت ها به صورت یک نقشه و کروکی طراحی می شدند تا مخاطبان هیچ وقت مغازه افراد را گم نکنند. از همان قرن هفده استفاده از کارت ویزیت رونق پیدا کرد و در سال 1870 به محبوب ترین ابزار تبلیغاتی تبدیل شد. امروزه نیز کارت های ویزیت رسالت خود را حفظ کرده اند و یکی از ابزارهای مهم معرفی برند و تبادل راه های ارتباطی شرکت ها هستند.           

در تمامی ارتباط آنلاین و آفلاین بازاریابان شرکت ها حتماً کارت ویزیت شرکت را به مخاطبان ارائه می‌دهند. کارت ویزیت اولین ابزار ارتباطی است که به مخاطب داده می شود. کارت‌های ویزیت اگر به خوبی طراحی گردند تأثیرات شگفت انگیزی در کسب و کار شما دارند. کارت های ویزیت در شرکت، فروشگاه، بر روی بسته بندی محصولات، نمایشگاه ها و سمینارها، ایمیل ها و ... به صورت مستقیم به مخاطب داده می شود.

کارت ویزیت، ابزاری هستند برای ایجاد فرصت‌ها ، که این فرصت‌ها می‌تواند یک شغل جدید باشد، می تواند یک همکاری تجاری عالی باشد، یا می تواند یک فرصت تبلیغاتی را برای شما به ارمغان بیاورد و یا خیلی ساده تر، باعث درآمدزایی کسب و کارتان شود.

شرکت تبلیغاتی طرح هرم  با طراحی و چاپ خلاقانه ترین و خاص ترین انواع کارت ویزیت می تواند به شما کمک کند  کارت ویزیت خاص و مدیریتی متناسب با نام برند خود داشته باشید، فرض کنید قرار است با یک مخاطب ارتباط برقرار کنید، ابتدا باید خودتان را معرفی کنید، کسب و کارتان را شرح دهید و در صورت استقبال مخاطب کالا و خدماتتان را معرفی کنید، اما در نهایت باید اطلاعات تماس خود را به آن شخص تبادل کنید. کارت ویزیت در این موقعیت ابزار تبلیغاتی نیست بلکه یک راه حفظ ارتباط است. این کارت ویزیت هم در زمان صرفه جویی می کند، هم در ظاهر شما را حرفه ای تر نشان می دهد، هم در اولین برخورد شما فردی  با تجربه نشان داده می شوید، و در ذهن مخاطب فردی قابل اطمینان ثبت می شوید.

 

اهمیت کارت ویزیت در تبلیغات برند چیست

 

تأثیر کارت ویزیت در تبلیغات

همان‌طور که قبلاً گفته شد کارت های ویزیت به منظور ایجاد ارتباط با مشتری و حفظ این ارتباط در تبلیغات استفاده می شوند. اما همیشه هدف از طراحی کارت ویزیت تبلیغات نیست.

هدف از تبلیغات کارت های ویزیت را می‌توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

 1. ایجاد آگاهی به مخاطب از برند و در اختیار گذاشتن اطلاعات لازم در رابطه با برند و یا محصول و خدمات خاص
 2. دعوت افراد  و ترغیب آن‌ها به خرید و تبدیل آن‌ها به مشتری بالقوه
 3. ایجاد یادآوری در ذهن مخاطب و تثبیت جایگاه برند
 4. کارت های ویزیت  چون کوچک هستند می‌توانند بین مردم چرخش کنند و به دست هرکسی که می‌رسد، همان پیام‌ها را به ایشان نیز منتقل کند
 5. و ...

کارت های ویزیت برای اینکه جنبه تبلیغات برند داشته باشند، در زمان طراحی بر روی آن‌ها نام برند، لوگوی شرکت و راه های ارتباطی شرکت حتماً ثبت می گردد. از آنجایی که کارت‌های ویزیت قیمت مناسبی در طراحی و چاپ دارند، نسبت به دیگر ابزار تبلیغاتی ارزان تر بوده و اثرگذاری بیشتر دارد. اثرگذاری بیشتر از جهت بیان می شود که کارت‌های ویزیت چون در ارتباط های حضوری معمولاً به مخاطب داده می شود ایجاد حس صمیمیت در مخاطب کرده و اعتماد به برند را افزایش می دهند. از طرفی دیگر کارت های ویزیت قابل حمل بوده به آسانی جا به جا می شوند و ابعادشان طوری است که در کیف پول، جیب و ... به راحتی جا شده و قابلیت حفظ و نگه داری طولانی مدت دارند.

اهمیت کارت ویزیت در تبلیغات برند چیست

 

زمانی کارت ویزیت تأثیرگذار است که در بین هزاران کارت ویزیت، مخاطب کارت شما را نگه داشته و برند در ذهنش ثبت شود. این کارت ویزیت نشان از کار و شخصیت شماست. کارت ویزیت خاص تأثیرگذار، طراحی جذاب و به یاد ماندنی دارد و اطلاعات به صورت صحیح و جای صحیح روی آن قرار داده می شود. اطلاعاتی که معمولاً بر روی کارت ویزیت قرار می گیرد، نام برند و شرکت، شعار تبلیغاتی، لوگو، شماره تماس، شماره فکس، وب سایت و آدرس شبکه های اجتماعی.

کارت های ویزیت چون به صورت فیزیکی ارائه می گردند و کوچک و قابل حمل هستند، همیشه در دسترس مخاطب شما بوده و با قطعی اینترنت، تمام شدن شارژ موبایل و ... دچار اختلال نگشته و در هر مکانی قابل استفاده هستند.

روند انتخاب کارت ویزیت

برای انتخاب یک کارت ویزیت ابتدا باید انواع کارت ویزیت و کاربرد هایشان را بررسی کنید. کارت های ویزیت معمولاً انواع گوناگونی از لحاظ طراحی و چاپ دارند. اساس تقسیم بندی کارت های ویزیت: سایز، نوع کاغذ، روکش کارت ویزیت و تزئینات می باشد. کارت ویزیت هایی که شرکت طرح هرم ارائه می نماید بر اساس نوع کاغذ به انواع زیر تقسیم بندی می شود:

 • کارت ویزیت کتان بافت دار
 • کارت ویزیت کتان بدون بافت
 • کارت ویزیت گلاسه
 • کارت ویزیت از جنس چوب
 • کارت ویزیت از نوع فلز
 • کارت ویزیت از نوع چرم
 • کارت ویزیت های خوراکی
 • و ...

انواع کارت های ویزیت بر اساس طرح و قالب

 • ‌ویزیت لترپرس- برجسته
 • کارت‌ ویزیت با برش خاص
 • کارت‌ ویزیت خلاقانه با طراحی خاص
 • و ...

 

اهمیت کارت ویزیت در تبلیغات برند چیست

 

انواع کارت های ویزیت بر اساس پوشش و تزئینات:

 • کارت ویزیت لمینت مات
 • کارت ویزیت سلفون مات
 • کارت ویزیت کهلر(بافت دار)
 • کارت ویزیت سلفون مات مخملی
 • کارت ویزیت سلفون براق
 • کارت ویزیت طلا کارت دورگرد
 • کارت ویزیت لمینت برجسته طلاکوب دورگرد
 • کارت ویزیت لمینت برجسته دورگرد
 • کارت ویزیت لمینت طرح موج(دو طرف دورگرد)
 • کارت ویزیت لمینت دورگرد
 • کارت ویزیت لیبل ویزیتی
 • کارت ویزیت یو وی  گلاسه
 • کارت ویزیت سلفون مات موضعی دورگرد
 • کارت ویزیت سلفون مات طلاکوب دورگرد
 • کارت ویزیت سلفون مخملی طلاکوب دورگرد
 • کارت ویزیت سلفون مخملی موضعی دورگرد
 • و ...

قبل از انتخاب کارت ویزیت خود حتماً کارت ویزیت رقبا، دیگر شرکت ها و نمونه های خارجی را بررسی کنید. برای طراحی و چاپ ابزار تبلیغاتی مبحث عمومی و اختصاصی مطرح می شود اما کارت های ویزیت چون کوچک هستند و یک ابزار تبلیغاتی مهم، تنها به صورت اختصاصی طراحی می شوند.

محدودیت در طراحی و چاپ کارت های ویزیت وجود ندارد و همه نوع خلاقیتی می توان بر روی آن اعمال کرد. اما کارت های ویزیت نیز مانند دیگر ابزار تبلیغاتی دارای استاندارد هایی هستند. کارت های ویزیت معمولاً مستطیل شکل، به صورت عمودی و افقی طراحی می شوند. ابعاد متداول آن ها معمولاً ۸.۵ در ۴.۵ سانتیمتر انتخاب شده و کاغذ متداول آن کاغذ گلاسه با گرماژ های 250 گرم تا 350 گرم است. بقیه مراحل تهیه کارت ویزیت مانند روکش دار کردن، برش و ... سلیقه بوده و ابتدا به بودجه شرکت و سپس خلاقیت شرکت باز می گردد.

بعد از آشنایی با انواع کارت ویزیت و بررسی نیاز خود به دنبال طراحی و انتخاب طرح باشید.  در زمان طراحی، نوع برش رنگ

آمیزی و محتوای متنی و تصویری کارت را مشخص کرده و بر اساس تیراژ به دنبال انواع روش های چاپ می پردازیم. کیفیت چاپ و انتخاب نوع چاپ نیز بسیار اهمیت دارد. زیرا ممکن است که طرحی زیبا باشد اما با کیفیت چاپ پایین طرح نیز از بین برود.

 

اهمیت کارت ویزیت در تبلیغات برند چیست

نتیجه گیری

رسالت کارت ویزیت معرفی برند و حفظ ارتباط با مشتری است، و قرار نیست به معرفی کالا و خدمات بپردازد. به همین دلیل نوع بازاریابی و تبلیغات کارت ویزیت را معمولاً غیر مستقیم می دانند. برای بازاریابی تنها داشتن یک کارت ویزیت زیبا و خلاقانه کافی نیست، نحوه تبادل کارت ویزیت نیز به اندازه طراحی و چاپ آن اهمیت دارد.

برای اینکه یک کارت ویزیت اثرگذار باشد بهتر است ابتدا مقدمه چینی کرده و اطلاعات کوتاهی به مخاطب داده شود و سپس کارت ویزیت را تحویل داد. کارت ویزیت را همواره همراه داشته باشد. کارت ویزیت را مچاله نکنید، کارت ویزیت را سر و ته نگه ندارید. کارت ویزیت را با دو انگشت نگه نداشته و با دو دست تقدیم کنید. کارت ویزیت را به زور به کسی نداده و در محل مناسب قرار دهید تا قابل رؤیت باشد.تمامی این عوامل باعث تأثیر گذاری بیشتر کارت ویزیت شما در ذهن مخاطب شده و رسالت تبلیغاتی کارت ویزیت شما انجام می شود.

برای مخاطبان شما مهم آن است که ببینند از برند شما چه سودی به آن‌ها می رسد، پس تمامی تمرکز خود را در کارت ویزیت به نتیجه محور بودن کارت بگذارید و کارت ویزیتی ملموس، خوانا، جذاب، نتیجه محور با بهترین آداب به مخاطب ارائه دهید.