طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

طراحی و چاپ بسته بندی

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

هر محصولی برای محافظت از آسیب های احتمالی ، سهولت در استفاده و حمل و نقل و درج اطلاعات نیازمند بسته بندی است . هم اکنون توجه به صنعت بسته بندی برای شرکت های ارائه دهنده محصولات به داخل و خارج از شرکت بسیار حائز اهمیت است .

طراحی و چاپ بسته بندی

انواع بسته بندی :

شناسایی بسته بندی متناسب با محصول ، امری اجتناب ناپذیر است . بسته بندی در رده های مختلف بطری ، قوطی، پاکت، پاکت پلاستیکی، جعبه ، کارتن و ... ارائه می شود . با توجه به محصول اعم از اینکه مواد غذایی (با طول عمر های متفاوت)، بهداشتی ، دارویی، پوشاک ، تجهیزات صنعتی و ... باشند ، نوع بسته بندی آن ها متفاوت خواهد بود . حتی برای محصولاتی در رده های مشابه همچون مواد غذایی، نوع بسته بندی با توجه به میزان مواد نگهدارنده ، حمل و نقل، خریداران، محدودیت مالی شرکت سفارش دهنده ، توانایی طراحان و ... متفاوت است .

طراحی و چاپ بسته بندی

طراحی بسته بندی :

بعد از سفارش اولیه مشتری به یک گروه طراحی و چاپ بسته بندی ، کار بسته بندی شروع می شود . تیم تشکیل شده از متخصصان بازار، گرافیست ، طراحان صنعتی با بدست آوردن اطلاعات لازم درباره محصول مورد نظر و محصولات مشابه به یک اتفاق نظر رسیده و اقدام به طراحی سه بعدی می نمایند ، در این مرحله تعامل مستمر با سفارش دهنده ، برای تایید نهایی طرح تهیه شده ، بسیار ضروری است . عکس، طرح، تصاویر و تصویرسازی از عوامل موثر بر طراحی بسته بندی می باشد .

طراحی و چاپ بسته بندی

 

الزامات بسته بندی :

در بسته بندی باید به گستره ی جغرافیایی محصول، پایش بازار، شناسایی مشتریان هدف،  برند شرکت ، خصوصیات محصول (مثل نام ، قیمت ، تاریخ تولید و انقضا و ...) تاریخچه محصول ، محصولات رقیب و ... توجه نمود .

 طراحی خلاقانه و کاربر پسند قادر خواهد بود تا بسته بندی را به یک رسانه تبلیغاتی ، تبدیل کند.

همچنین طراحی بسته باید متناسب با محصول بوده تا مشتریان بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. این ارتباط منجر به فروش موفق محصول و کسب سود بیشتر خواهد شد .

طراحی و چاپ بسته بندی

بسته بندی سفارشی:

سازمان ها ، شرکت ها ، مدارس و ارگان های خصوصی یا دولتی ، هدایا و پکیج های مخصوص خویش را بسته بندی و به شکل خاص طراحی می نمایند . علاوه برآن برای دادن هدیه به دوستان و آشنایان ، بسته بندی سفارشی هدایا، گزینه ی خوبی می باشد .