طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

نورپردازی غرفه

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

نورپردازی غرفه
یکی از موارد بسیار تاثیر گذار در محیط غرفه نورپردازی مناسب میباشد, با نور پردازی مناسب میتوان بر جذابیت نمایش محصولات افزود. نور پردازی ملایم و مناسب میتواند فضایی آرام به وجود آورد, بصورتیکه فضای درون غرفه را از فضای شلوغ اطراف آن متمایز کند. استفاده از رنگ های متنوع در نورپردازی غرفه توصیه نمیشود زیرا ممکن است از توجه مخاطب به سمت محصولات بکاهد و تاثیری معکوس برای نمایش غرفه شما داشته باشد. پردازش نور باید به گونه ای باشد که بیننده را به نقطه ای خاص خیره نکند و امکان مشاهده محصول مورد نظر را از زوایای مختلف ایجاد کند.

نورپردازی غرفه


رنگ های مناسب نور پردازی
با توجه به نوع محصول, دستگاه و نوع نمایشگاه برگزاری غرفه, نورپردازی و فیلترهای متفاوتی نسبت به خصوصیات و کاربرد آن ها وجود دارد, که میتوان لامپ ها و پروژکتورهایی با قابلیت های اجرای نور زرد, آبی و ... را استفاده کرد.
نقش نورپردازی در طراحی غرفه ها یکی از ارکان اساسی در جذابیت و اجرای غرفه میباشد, ازینرو استفاده از نور آبی مصنوعی و چراغ های روشنایی به یکی از موارد ضروری این امر تبدیل شده است.


ابزارهای اصلی نورپردازی کدام هستند؟
اتنخاب به جا و صحیح وسایل نوری و مشخص کردن محل مناسب برای آن ها امری ابتدایی تر از تامین نورغرفه میباشد و ابزار مناسب جهت اجرای بهینه این امور شامل انواع  پروژکتورها, لامپ ها و سیستم های روشنایی میباشند.
بر حسب درخواست غرفه داران و نیاز بازدیدکنندگان در محیط غرفه قابلیت دید در این بخش بسیار مهم میباشد, این قابلیت یکی از عوامل اصلی در روشنایی محیط میباشد. پروژکتورها دارای این توانایی هستند که نیازهای کمی نور را به آسانی افزایش دهند اما این قابلیت که بتوانند دقت بالایی در نورپردازی غرفه داشته باشند را دارا نیستند و اجرای بهینه این امور یکی از مسائل ضروری برای طراحان نورپردازی غرفه میباشد.


انواع لامپ های مورد استفاده در نورپردازی غرفه ها

لامپ های تنگستن یا رشته ای
لامپ های فلورسنت
لامپ های هالوژنی


لامپ های تنگستن
این نوع از لامپ ها با توجه به نوع ساحتاری که دارند گرمای زیادی تولید میکنند و در نتیجه این تولید حرارت در صورت نزدیکی به مواد قابل اشتعال احتما آتش سوزی را افزاش میدهند.
این نوع لامپ ها نور گرم و زرد ایجاد میکنند, اما رنگ آبی را با کیفیت نشان نمی دهند.
لامپ های تنگستن با توجه به انرژی بالایی که مصرف می کنند قیمت نسبتا پایینی دارند.

لامپ های فلورسنت
این نوع از لامپ ها حرارت بسیار کمی از خود تولید می کنند, مصرف انرژی کمتری نسبت به لامپ های تنگستن دارند, دارای نور آبی و نارنجی هستند و برای اجرای نور مناسب بر محصولاتی که سطحی منحنی و نا منظم دارند مناسب می باشند.

لامپ های هالوژنی
از این نوع لامپ ها برای نمایش محصولاتی چون پوشاک, کتاب و اشیائی از جنس یونولیت استفاده میشود, زیرا روشنایی متعادلی همراه با سایه ای قوی ایجاد میکنند, مصرف انرژی زیادی دارند و به دلیل اینکه سریع داغ میشوند باید دور از اشیاء قابل اشتعال, گران قیمت و ظریف قرار بگیرند.