طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

 

کاتالوگ چیست و به چه منظور استفاده می گردند؟

کاتالوگ ها در واقع همان کتابچه ها و دفترچه هایی هستند که به منظور معرفی یک شرکت، خدمات یا محصولات آن شرکت طراحی و چاپ می شوند. در واقع هدف از تولید یک کاتالوگ(نمونه کارها) ارتباط بین تولید کننده و مصرف کننده است. با کمک کاتالوگ ها به مصرف کننده اطلاعات تکمیل تری در رابطه با کالا و خدمات شرکت و همچنین معرفی خود شرکت ارائه می گردد. اولین آشنایی مشتری با یک شرکت و محصولاتش، از مشاهده کاتالوگ شرکت آغاز می‌شود.

زمانی که هدف یک شرکت رشد و توسعه کسب و کار است، بازاریابی بسیار حائز اهمیت است. امروزه روند بازاریابی به سمت بازاریابی آنلاین پیش رفته و صاحبان کسب و کارهای کوچک تقریباً فراموش کرده اند که ابزارهای بازاریابی آفلاین تا چه اندازه می‌توانند در این زمینه مؤثر باشند. حتی در عصر کنونی با پیشرفت علم و تکنولوژی که تبلیغات الکترونیکی و موتورهای جستجو گستردگی فراوانی پیدا کردهاند، کاتالوگ ها منسوخ نشدند و در تجارت الکترونیک نیز راه پیدا کرده اند. کاتالوگ های دیجیتالی نمونه بارز این ادعا هستند این کاتالوگ ها  همان کاتالوگ های چاپی هستند ولی به جای چاپ آن‌ها را دانلود می کنند. اولین موضوعی که باید در طراحی و چاپ کاتالوگ مورد نظر قرار گیرد، هدف استفاده از کاتالوگ می باشد. در طراحی کاتالوگ شرکت تبلیغاتی طرح هرم متناسب با نیازهای مشتری اقدام می نماید .

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ مازند فیل

( چاپ کاتالوگ شرکت مازند فیل)

گاهی اوقات مشتریان نمی‌دانند که چه محصول و خدماتی می‌خواهند، یا گاهی اطلاعات کمی از محصول مورد نظر خود داشته و در رابطه با تنوع محصولات و خدمات اطلاعات کافی ندارند. در این زمان است که مشتری دوست دارد تمامی گزینه‌های ممکن را پیش روی خود ببینند با یکدیگر مقایسه کند و تصمیم بگیرد. به همین دلیل متخصصان تبلیغات همواره به صاحبان کسب و کار توصیه می‌کنند که چاپ کاتالوگ(نمونه کارها) با کیفیت و دارای زیباهای بصری و محتوایی، برای محصولات و خدمات یک شرکت در جذب مشتری امری اساسی است.

هر چه این کاتالوگ ها، طراحی و چاپ بهتری از لحاظ بصری و محتوایی داشته باشند مصرف کنندگان و مخاطبان بیشتر جذب آن‌ها شده و به بررسی محصولات می پردازند. فرض کنید قرار است محصول یک شرکت را در یک کاتالوگ(نمونه کارها) معرفی کنید، کاتالوگ می تواند به طور اختصاصی فقط روی همان محصول تمرکز داشته باشد و شاخ و برگ اضافی در رابطه با دیگر خدمات و محصولات ندارد حال  هر چه این معرفی ساده تر، همراه با عکس و محتوای جامع تر باشد، انتخاب مشتری نیز راحت تر خواهد بود.

10 مزیت برتر استفاده از کاتالوگ :

 • کاتالوگ ها می توانند به طور کامل روی خدمات یا یک محصولات خاص تمرکز کنند و در نتیجه توجه مشتریان بالقوه را جلب می کنند. این روش به ویژه در مورد کسب و کارهای کوچک و نوظهور که بودجه کمی را برای بازاریابی خود در نظر دارند، مقرون به صرفه است.

 • کاتالوگ‌ها شرایطی برای مقایسه محصولات ازنظر فنی, ویژگی‌ها ، قیمت و … ایجاد می‌نمایند و این در انتخاب مشتریان می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
 • کاتالوگ ها به دلیل اختصاصی بودن و تعلق به کسب و کار و محصول یک شرکت ، نسبت به تبلیغ محصولات در مجله ها و روزنامه ها ، بازدهی بیشتری داشته و تأثیر گذارترند .
 • کاتالوگ ها بخش های متنوعی از اطلاعات چاپ شده هستند که در تمامی امور مربوط به تجارت استفاده می شوند از مهم‌ترین مزیت های استفاده از کاتالوگ ها این است که کاملاً بر اساس سلیقه و نیاز صاحبان کسب و کار طراحی و چاپ می گردند و سبک کاتالوگ(مقالات مرتبط) کاملاً با سبک کاری آن شرکت متناسب است.
 • یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت ها برای داشتن کاتالوگ می تواند این باشد، که آن‌ها بخشی از دنیای واقعی و فیزیکی هستند، مشتریان می توانند آن را در دستان خود نگه دارند و یا با دوستان و اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارند.
 • مزیت دیگری کاتالوگ، میزان نگهداری آن است. هنگامی که مشتری بالقوه کاتالوگ را در قالب چاپی در دست دارد، در صورتی که قصد ندارند اقدام فوری انجام دهند، امکان آن هست  که کاتالوگ را برای استفاده در آینده نگهداری کند. زیرا که نگهداری کاتالوگ می تواند به عنوان یک شکل ثابت از ارتباط بین دو کانال عمل کند.
 • از مهم‌ترین مزیت های چاپ کاتالوگ می تواند این باشد که  در زمان خرید دیگر، مشتری نیازی به پرس و جو در مورد محصول ندارد چرا که کلیه اطلاعات لازم برای شناخت و کسب اطلاعات در مورد محصول مورد نظر خود را می تواند در این کاتالوگ ببیند.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ آریا اس جی اس

(طراحی کاتالوگ شرکت آریا اس جی اس)

 • در مقایسه محتوای یک پست الکترونیکی ، مطالعه و مرور کاتالوگ های چاپی بسیار آسان تر و در دسترس تر می باشد. در نظر داشته باشید که مشتریان می توانند از هر گروه سنی وجود داشته باشند و کاتالوگ های چاپی راه مطمئن تری برای ایجاد ارتباط با مشتریان است.
 • در معرض دید قرار دادن کسب و کار یک مزیت مهم است که با طراحی و چاپ کاتالوگ فراهم می شود. کاتالوگ یک ابزار بازاریابی عالی برای کمک به گسترش دسترسی مشتریان به اطلاعات خرید است.
 • برند سازی برای یک شرکت اولین اصل تبلیغات است. به کاتالوگ به عنوان پسوند برند خود نگاه کنید. اضافه کردن تصاویری قوی و یک پیام واضح در کل کاتالوگ به شرکت ها کمک خواهد کرد که در ساختن برند و نام تجاری شرکت مفید باشند .کاتالوگ،  سرمایه گذاری بر اجزای کلیدی است که یک شرکت و یک محصول را متمایز می کنند و در ایجاد اعتبار و یک برند قوی کمک خواهد کرد. بیشتر بخوانید: چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب

در طراحی کاتالوگ چه نکاتی باید رعایت گردد؟

بازاریابی با استفاده از کاتالوگ یکی از دقیق ترین ابزار بازاریابی است. بنابراین عوامل کلیدی شرکت، معرفی محصولات و یا بررسی خدمات باید در جای درست خود قرار بگیرند. زیرا که در تأثیر گزاری کاتالوگ و برند شرکت مؤثر خواهند بود. در این زمان است که طراحی کاتالوگ اهمیت به سزایی پیدا می کند. طراحی گرافیک، تلفیقی از رنگ، نوع عکس صنعتی و چیدمان است. طراحی کاتالوگ در واقع طرح‌های بصری با پیام‌های متفاوت می‌باشد که به انضمام تکنیک‌های چاپ و صفحه بندی با خلاقیت و فرایند تفکر طراح عجین می‌گردد. این طرح در نهایت به صورت نسخه چاپی و به صورت دیجیتالی در اختیار مشتری قرار می گیرد. به صورت خلاصه رعایت اصول گرافیکی در طراحی کاتالوگ ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. به یاد داشته باشید که یک کاتالوگ زمانی می تواند تأثیر گزار و مهم باشد که از طراحی درست و اصولی پیرو کند.

اولین قدمی که هر طراح کاتالوگ(نمونه کالا) باید به آن بپردازد بررسی نیاز مخاطب و مشتریان است. به بیان ساده تر باید بدانید که هدف از طراحی کاتالوگ چیست و این کاتالوگ قرار است در کجا و برای چه منظوری استفاده گردد. شرح صحیح درباره ویژگی های محصولات و خدمات برای مخاطبین باعث می شود تصمیم ها آگاهانه تر و با اطمینان بیشتر انجام شود.

بررسی رده سنی مخاطبان کاتالوگ در طراحی کاتالوگ حائز اهمیت است. برای مثال اگر مخاطبین کاتالوگ شما قشر جوان جامعه هستند لازم است در طراحی کاتالوگ کمی خلاق تر عمل کنید. استفاده از رنگ های تند و طرح های غیر متعارف و جوان پسند از نکاتی است که حتماً باید رعایت گردد. برای شروع طراحی کاتالوگ، طراح در  ابتدا نیاز به:

 • فایل لوگو یا نشانه (شامل آرم و لوگو تایپ یا نشانه نوشته فارسی یا انگلیسی)،
 • محتوای نوشتاری کاتالوگ (شامل متن و جداول)
 • و عکس‌های کاتالوگ با قابلیت چاپ دارد.

این سه مورد جزء مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عوامل در طراحی می باشند.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ مبلمان اداری اروند

( طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ مبلمان اداری اروند)

 

عکس های کاتالوگ

یک تصویر جذاب مشتریان را تشویق می کند که اطلاعات کاتالوگ را مطالعه کنند. به همین منظور استفاده از تصاویر برای صفحات کاتالوگ ضروری است و برای طراحی اولین صفحه ی کاتالوگ (مهم‌ترین صفحه کاتالوگ) حتماً از عکس استفاده می شود. هر قسمت از کاتالوگ که توضیحی در مورد ویژگی های محصولات می دهد باید دارای تصاویر مربوط به خود باشد.

اصل جذابیت یک کاتالوگ به عکس هایی است  که باید در کاتالوگ قرار گیرد. گاهی افراد از عکس های موجود در اینترنت استفاده می کنند. این عکس ها  در مرحله چاپ حتماً از کیفیتشان  کاسته می شود، و از همه مهتر این عکس ها در  اختیار همگان قرار دارد و مشخص است آن تأثیری که مد نظر شماست را در مخاطب ایجاد نمی کنند. تصاویر بدون کیفیت و بدون ایده چه بسیار مخاطبانی و مشتریانی را که از شما دور می کند. کسب و کار های کوچک و کسب و کار های نو پا همیشه برای تبلیغات بودجه کمی را اختصاص می دهند، در نتیجه هزینه های عکاسی برای آن‌ها دشوار و غیر ضروری به نظر می رسد. مهم‌ترین نکته ای که در اینجا باید مطرح کنیم این است که هزینه ای که برای عکاسی صرف می کنید با افزایش بازخورد کاتالوگ بر خواهد گشت. شاید به ذهنتان برسد که با یک گوشی موبایل هم می شود عکاسی کرد و در هزینه عکاس صرفه جویی کنید، این حرف کاملاً اشتباه است زیرا، باید بدانید که عکس های تبلیغاتی با کیفیت خوب و نور و ترکیب بندی مناسب تصویر برداری می شوند، که این امر فقط از دست یک عکاس حرفه ای تبلیغاتی بر می آید. برای چاپ با کیفیت کاتالوگ شما نیاز به تصاویر با کیفیت بالا (dpi300) نیاز دارید.

ویژگی های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی حرفه ای :

 • عکاسی به‌صورت تک محصول
 • استفاده از پس زمینه سفید در محصولات
 • هماهنگی عکاس و طراح در رعایت کادربندی
 • قدرتمند نشان دادن محصول
 • چیدمان خلاقانه
 • استفاده مناسب از نور
 • استفاده از دوربین ها ،لنز ها و دستگاه های حرفه ای
 •  استفاده درست از تکنیک های عکاسی
 • آشنایی و استفاده از مفاهیم عکاسی کاتالوگ حین عکس برداری مانند کنتراست،هارمونی و...

متن کاتالوگ یا محتوای نوشتاری

محتوای خوب از اساسی ترین ویژگی های یک کاتالوگ حرفه ای می باشد. باید یک محصول را با  محتوای بهینه و مؤثر در کاتالوگ معرفی کرد. ذکر ویژگی های اصلی محصولات و خدمات ضروری است. در بعضی موارد حتی مشتریان معروف شرکت را در کاتالوگ درج می کنند تا به مشتریان دیگر کمک کنند تصمیم گیری درست و با اطمینانی داشته باشند.

 برای معرفی حرفه ای محصولات و خدمات، از ویژگی های بارزی، که باعث وجه تمایز آن محصول از دیگر محصولات می شود،حتماً استفاده نمایید. کاتالوگ ها معمولاً نباید طولانی و خسته کننده باشند بنابراین باید در کمترین جملات بتوانید محصولات و خدمات را به بهترین شکل ممکن معرفی کنید. از مهم‌ترین نکاتی که در محتوا سازی کاتالوگ باید رعایت گردد، توجه به سادگی متن و فهم کاتالوگ(نمونه کارها) است. متن کاتالوگ باید عاری از هرگونه ابهام و اشکال باشد.  باید توجه کنید از اغراق در نوشته ها بپرهیزید و در مورد کالا یا خدمات خود به گونه ای کاملاً شفاف و حقیقی توضیح دهید.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت برق ری

(طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت برق ری)

رعایت اصول نگارشی در محتوای کاتالوگ اهمیت بالایی دارد. بازبینی متن، انتخاب مناسب عنوان ها و رعایت اصول نگارشی عموماً در طراحی کاتالوگ دست کم گرفته می‌شوند. در حالی که مهم‌ترین بخش برای انتقال اطلاعات به خوانندگان یک کاتالوگ، متون آن هستند و مشخص بودن آن‌ها کمک زیادی به چیدمان صفحات داخلی و انتخاب سایز تصاویر در طراحی کاتالوگ، خواهد کرد.

در هنگام طراحی و نگارش متن کاتالوگ ، نام کالا ، مدل ،شماره و یا مشکل و تصویر آن با مشخصات فنی مختصر و یا توضیحات کوتاه ضروری دیگر، ذکر می شود تا خریدار را در تصمیم گیری کمک کند و اطلاعات کاملی را در اختیارش قرار می دهد.

هدف از طراحی بعضی کاتالوگ ها سفارش خرید است. این کاتالوگ  ها در دسترس مردم قرار داده می‌شود تا اجناس مورد نیاز خود را مطابق لیست کاتالوگ از فروشگاه مورد نظر درخواست کنند و یا اینکه مشخصات موسسه های خدماتی ،فرهنگی و یا مشاغل مختلف را در آن ببینند تا سفارش کار خود را به انجام برسانند .

فونت مناسب برای متن کاتالوگ

خوانایی و تناسب حروف انتخاب شده می تواند باعث شکست یا موفقیت برقراری ارتباط پیام باشد، در این زمان است که تایپوگرافی اهمیت پیدا می کند. زمانی که صحبت از فونت ها و تایپوگرافی کاتالوگ به میان می آید دو نکته حائز اهمیت می شود یکی نوع فونت و دیگری اندازه و سایز فونت کلمات است.  سایز و نوع فونت علاوه بر خوانایی و تناسب، زیبایی بصری نیز به همراه دارد.

اندازه فونت ها در متن کاتالوگ می تواند، توجه خواننده را به عناوین جلب کند. زمانی که تعداد صفحات کاتالوگ زیاد است برای سایز فونت متن کاتالوگ از اندازه سایز بالا استفاده نمی کنند  زیرا از شکیلی کاتالوگ می کاهد. معمولاً متداول است که برای هدر ها می توان از فونت سایز بزرگ و برای متن های اصلی از  فونت سایز متوسط استفاده می کنند.

برای طراحی کاتالوگ به تعداد محدودی از انواع فونت نیاز است. بهتر است از سه نوع فونت متفاوت  در کاتالوگ استفاده  شود، ولی این سه فونت به طور متناسب در متن ترکیب شود. به این صورت که فونت اول برای هدر و عناوین اصلی، فونت دوم برای عناوین فرعی و فونت سوم برای متن اصلی کاتالوگ. طراحان سعی می کنند از فونت های جدید در طراحی کاتالوگ استفاده نکنند.

تناسب عکس پس زمینه و متن کاتالوگ

تصاویر کاتالوگ به دو منظور استفاده می گردند. گاهی تصاویر کنار متن قرار می گیرند و گاهی تصاویر به عنوان پس زمینه صفحات استفاده می گردند. پس زمینه ای زیبا و متناسب با متن نوشتاری می تواند مطالعه را برای مخاطبی که کاتالوگ را در دست می گیرد، خوشایند نماید. پس زمینه تصویر یا عکسی که از محصول شما در صفحه ی کاتالوگ به چشم می آید، می تواند جلوه ای ویژه به کالای شما دهد که بیننده از تماشای آن به وجد آید. با تمام این اوصاف ایده پردازی و خلاقیت که در طراحی پس زمینه به کار می رود، به اندازه ای می‌تواند مؤثر باشد که کاستی های دیگر موارد را جبران کند. عکس پس زمینه نباید به نحوی انتخاب شود که مخاطب نتواند متن را به راحتی مطالعه کند. و یا به صورتی نباشد که متن اصلاً به چشم نیاید و مخاطبان تنها به دیدن تصاویر اکتفا کنند.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت سیمین بافت پارسا

(طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت سیمین بافت پارسا)

در مورد عکس های صفحات داخلی کاتالوگ  باید توجه شود، متن های مورد نظر از عکس فاصله ی لازم را داشته باشد. در متنی که با توجه به تصویر یا عکس در نظر گرفتید، پیشنهاد می شود اجازه دهید خود تصویر بیشتر خودنمایی کند و کمتر در متن از جملات تبلیغی و تعریف استفاده کنید.

 بهتر است عکس ها به طور متوازن در صفحه های کاتالوگ تقسیم شود و هر دو صفحه حداقل یک یا دو عکس ویژه را به خود اختصاص دهد. به گونه ای  نباشد که عکس ها پشت سر هم باشد، چرا که باعث می شود خیلی اوقات مخاطب حتی از قسمت هایی که شامل متن می شود، عبور هم نکند و چشمش به عناوین نیفتد.

برای کاتالوگ‌های تصویر محور که امروزه بیشترین استقبال را در بین مخاطبان دارد، پیشنهاد می‌شود ابعاد کاتالوگ به‌صورت بیاضی یا لنداسکیپ لحاظ شود.

هنگام طراحی صفحات کاتالوگ، جریان چشم را در نظر بگیرید و تعادل و توازن در صفحه ایجاد کنید و از زمینه های شلوغ اجتناب کنید. اگر می خواهید طرح های خود را برجسته کنید، سعی کنید یکی از تصاویر خود را بر روی صفحه غالب کنید و عکس های کوچک‌تر را در اطراف آن قرار دهید. این یک روش بسیار ساده است.

مهم ترین نکات کلیدی طراحی جلد کاتالوگ

بعد از طراحی Logo  ، جلد کاتالوگ مهم‌ترین بخش طراحی می‌باشد. زیرا جلد اولین قسمتی است که از کاتالوگ به چشم مخاطب می خورد، از این رو دقت ویژه ای برای طراحی جلد می بایست در نظر گرفت.طراحی جلد کاتالوگ باید اثری خلاقانه و با اشراف کامل و تحقیق راجع به نوع فعالیت شرکت باشد و تمامی عناصر و محتویات به‌صورت منحصر به فرد و مبتکرانه با توجه به رنگ سازمانی شرکت، پیاده سازی گردد. در ادامه طراحی صفحات داخلی کاتالوگ با ساختاری هماهنگ و نمود خلاقیت طراح، مطرح می‌شود. طراحان حاذق هیچ‌گاه از مشتری خط مشی نمی‌گیرند و از مشتری می خواهند که اجازه ایده پردازی با افکار خلاقانه خود را داشته باشند.

اولین هدف از طراحی جلد کاتالوگ بازاریابی و جلب توجه مشتری است اما بعضی طرح های کاتالوگ علاوه بر بازاریابی موفق در دنیای طراحی نیز شگفتی دارند.  مثال بارز این طرح کاتالوگ ها، طراحی جلد کاتالوگ شرکت هوایی UFLine توسط المر مانیاگو است. محصولات پیچیده شده در سر تا سر جهان یک لمس خلاقانه خوب است.

برای اینکه طرح جلد یک کاتالوگ با هر موضوعی مدرن تر و زیبا تر به نظر برسد باید نکاتی در آن‌ها رعایت شود. یکی از این نکات استفاده از رنگ های غیر متعارف و گرم است. رنگ ها نه تنها در کاتالوگ بلکه در دیگر طرح های گرافیگی نیز به همین اندازه اهمیت دارند.  در طرح های خلاقانه جلد یک کاتالوگ همیشه چند وجهی بودن تصاویر اهمیت دارد. به طور کلی خلاقیت خود فرد در طراحی جلد کاتالوگ، آن را منحصر به فرد می کند. پس همیشه سعی کنید هر آنچه که در ذهن دارید را امتحان کنید. گاهی بهترین طرح ها هیچ یک از قوانین را رعایت نکرده و فقط به خاطر خلاقیتی که داشته اند بهترین شده اند و قانونی تازه به طراحی جلد کاتالوگ اضافه کرده اند.

چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ برای شرکت های تجاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. معمولاً قیمت چاپ کاتالوگ بستگی به کیفیت کاغذ چاپ، دستگاه چاپ و مرکب آن دارد. هر چقدر که کیفیت چاپ کاتالوگ بالا باشد در جذب مخاطبان بیشتر تأثیر می گذارد. با وجود رقبای بسیار زیادی که امروزه در حوزه های مختلف وجود دارد، کاتالوگ حرفه ای اهمیت زیادی پیدا کرده است. چاپ کاتالوگ حرفه ای بستگی به طراحی آن دارد و هرچقدر که طراحی بهتر باشد کیفیت چاپ آن نیز بالا می رود. اگر یک کاتالوگ به صورت حرفه ای چاپ شود، مشتریان بهتر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و در نتیجه آن محصول و برند را بهتر دنبال می کنند. در واقع یک چاپ خوب است که طرح حرفه ای یک کاتالوگ را به زیبایی نشان می دهد. چه بسیار طرح هایی که در زمان چاپ از بین رفته و از کیفیتشان کاسته شده است. مدت زمان چاپ کاتالوگ جزء مواردی است که از اهمیت بالایی برخوردار است. زمان چاپ کاتالوگ وابسته به تعداد فرم ها است.

در زمان چاپ کاتالوگ نکات زیر را باید دقت شود:

۱- فایل به صورت سی ام وای کی(cmyk) باید طراحی شود

۲- نیم سانت از هر طرف باید خط احتیاط برش رعایت شود

۳- تعداد صفحه ها ضریب ۴ باید باشد یعنی مثلاً ۴ صفحه، ۸ صفحه، ۱۲ صفحه و

۴- فایل با فرمت عکس بالا (dpi300) باید ارائه گردد تا کیفیت چاپ عکس پایین نیاید.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت فراتک

(طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت فراتک)

انواع چاپ کاتالوگ

معمولاً چاپ کاتالوگ به دو طریق چاپ دیجیتال و چاپ افست صورت می گیرد. در هر کدام از این روش های چاپ مزایا و معایبی نهفته است. معمولاً هنگامی که تیراژ کاتالوگ بالاتر از هزار عدد باشد، برای چاپ آن از روش افست استفاده می کنند. چاپ افست کاتالوگ حدود ۵ تا ۷ روز زمان می برد، زمانی که تعداد کاتالوگ کم باشد یا چاپ آن فوری باشد از روش چاپ کاتالوگ دیجیتال استفاده می کنند. در اینجا چاپ کاتالوگ افست را بیشتر تفسیر می کنیم:

چاپ کاتالوگ افست

افست نوعی روش چاپ کاتالوگ است که برای چاپ آن مدل رنگ CMYK به کار برده می شود. در این مدل هر رنگی که روی کاغذ چاپ می شود به صورت جداگانه بوده و میزان وضوح کاتالوگ بالا خواهد بود. چون در ماشین چاپ آب وجود ندارد و از مرکب مرغوب افست ضد آب استفاده می شود، در این مدل چاپ کاتالوگ، جلا و شفافیت زیادی وجود دارد. چون از کنترل های کامپیوتری در مدل چاپ کاتالوگ افست استفاده می شود رنگ ها خیلی زود روی کاتالوگ منعکس می گردد و نیازی به کنترل کردن برای به هم خوردن رنگ ها نخواهد بود. چاپ کاتالوگ افست هم به شکل اختصاصی و هم عمومی صورت می گیرد. کاتالوگ های تک برگی را می توان با کاتالوگ افست عمومی نیز چاپ کرد. البته نوع اختصاصی چاپ افست کاتالوگ به دلیل کیفیت بالایی که دارد بیشتر مورد توجه شرکت های بزرگ خواهان کاتالوگ قرار می گیرد. در چاپ افست به دلیل اینکه دور ماشین چاپ 5000 عدد می‌باشد،تعداد مورد نیاز مشتری هرچه به این عدد نزدیک‌تر باشد قیمت هر عدد ارزان‌تر خواهد بود، چون هزینه ثابت یک دور ماشین چاپ را با هر تیراژی پرداخت می‌کنند.

فرایند چاپ دیجیتال کاتالوگ

کارشناسان تبلیغات برای چاپ کاتالوگ ها در تعداد کم و با زمان فوری، چاپ دیجیتال پیشنهاد می کنند. برای انجام این نوع از چاپ از پرینترهایی تحت عنوان پرینترهای لیزری استفاده می شود. که زمان کمتری را نسبت به دیگر چاپ ها به خود اختصاص می دهد.

 برای چاپ دیجیتال کاتالوگ معمولاً دو سایز پیشنهاد می شود، سایز A4 و سایز A5. تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و چاپ افست در استفاده نکردن از بلیت‌های چاپ است، که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ را متحول کرده است. در چاپ دیجیتال کاتالوگ، پلیت های چاپ به پرینتر ها تبدیل می شوند و یک طرح دیجیتال کاتالوگ را با استفاده از چاپگرهای لیزی و چاپگرهای لارج فرمت و یا جوهر افشان حرفه ای پرینت می شوند. در چاپ دیجیتال کاتالوگ چاپگرهای جوهرافشان و لیزری (به عنوان مهم‌ترین دستگاه های چاپ دیجیتال) تونر را بر روی انواع سطوح همچون کاغذ، کاغذ عکاسی، چوب، کانواس یا بوم، شیشه، فوم، سنگ و … چاپ می کنند. از مهم‌ترین ویژگی هایی که حین فرایند چاپ دیجیتال کاتالوگ رخ می دهد این است که، جوهر یا تونر مانند شیوهها‎‎‎ی سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کند، بلکه یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می‎‎‎گیرد. در برخی از سیستمها‎‎‎ی پیشرفته تر فرایند دیگری اضافه کرده اند که طی آن امکان تثبیت فایل چاپ شده وجود دارد. به این صورت که بر روی سطح چاپی از مواد پوششی (توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یو وی)، استفاده می کنند. امروزه دستگاه های ‏دیجیتال می توانند ما را در ‏کم ترین زمان و با بالاترین کیفیت، صاحب یک کاتالوگ حرفه ای کنند.

 

کاغذ های مناسب برای چاپ کاتالوگ

شرکت های چاپ عمدتاً با استفاده از تکنیک های مختلفی که در چاپ کاتالوگ حرفه ای استفاده می کنند، سعی در جلب رضایت مشتریان خود دارند. این شرکت ها برای چاپ از کاغذ استفاده می کنند. آن ها برای چاپ کاتالوگ از کاغذهای بسیار با کیفیت که عموماً از جنس پنبه و کتان هستند استفاده می کنند. البته بسته به نوع سفارش دریافتی و هزینه ای که شرکت می‌خواهد صرف کند از کاغذهای درجه دو ( ساخته شده از چوب ) و یا درجه سه (ساخته شده از نیشکر) نیز استفاده می کنند. هر یک از این کاغذها با توجه به قیمت های متفاوتی که دارند مقاومت و کیفیت متفاوتی نیز دارا هستند. در واقع شاید بتوان گفت که نیمی از هزینه چاپ مربوط به همین کاغذی است که استفاده می شود. هرچه جنس کاغذ بهتر باشد و مقاومتش بالا تر باشد کیفیت چاپ بالا تر می رود.

ضخامت کاغذ مورد استفاده در چاپ کاتالوگ ها، بسته به نوع کاتالوگ متفاوت است. این ضخامت بر حسب میکرون یا میکرومتر تعریف می شود. ضخامت بالای کاغذهای مورد استفاده در چاپ کاتالوگ به دلیل مواد مصرفی آن است؛ هر چه تراکم مواد بیشتر باشد کاغذ ضخیم تر می شود.

کاغذهایی که در چاپ کاتالوگ های رنگی استفاده می شوند باید با کیفیت بسیار بالایی به چاپ می رسند.

یکی از انواع کاغذهایی که در چاپ کاتالوگ استفاده می شود (art paper) ها هستند. این نوع از کاغذها عموماً برای مجلات بسیار با کیفیت مناسب هستند البته شرکت هایی که نیاز به چاپ کاتالوگ با کیفیت فوق العاده بالا دارند نیز استفاده می شود.

در چاپ کاتالوگ هایی که پر از عکس و تصاویر است پیشنهاد می شود که از کاغذهای کرافت استفاده شود. این کاغذ ها به رنگ قهوه ای و نسبتاً مقاوم هستند. کیفیت بالای این کاغذ باعث می شود تا رنگ ها به خوبی در کاتالوگ نمایان شود.

در ساخت کاتالوگ هایی که به صورت دو رو سفارش داده می شوند معمولاً  از کاغذ گلاسه استفاده می شود. گرماژ معیاری است که برای سنجش کیفیت کاغذهای گلاسه در نظر گرفته شده است. این نوع کاغذ در یک رو یا دو روی آن لعاب زده شده به طوری که چاپ به روی آن بسیار خوب و با کیفیت انجام می شود. بیشتر اوقات برای پوستر، کاتالوگ ، بروشور و کار های نفیس رنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت فلانیا

(طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت فلانیا)

اگر می خواهید کاتالوگی چاپ کنید که دارای رنگ های بسیار زیاد و متنوعی است، حتماً باید از کاغذهای گلاسه ای که دارای گرماژ بالاتری هستند استفاده کنید، این کاغذ، کیفیت بسیار بالای کاتالوگ شما را تضمین خواهد کرد. هر چقدر گرماژ یک کاغذ کمتر باشد قیمت آن نیز به نسبت کمتر خواهد بود. در واقع یکی از پر کاربردترین کاغذ ها که برای چاپ کاتالوگ استفاده می شوند، کاغذ های گلاسه با گرماژهای متفاوت هستند. این کاغذ ها به دو صورت مات و براق در بازار یافت می شوند.

این نوع کاغذ و مقوا گلاسه در گرماژهای مختلف وجود دارد و دارای سطحی صاف و صیقلی است و برای چاپ های رنگی و با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به کاغذ و مقوا دیگر کمی سنگین تر می باشد. جدول زیر انواع کاغذ های گلاسه را به همراه کاربردشان برسی کرده است.

 

نوع کاغذ

گرماژ معمول

کاربرد

گلاسه مات

90 تا 170

بروشور، کاتالوگ ، کتاب های نفیس

گلاسه براق

90 تا 170

بروشور، کاتالوگ ، کتاب های نفیس

مقوای گلاسه

170 تا 300

جلد کتاب ، کاتالوگ ، فولدر

 

در کاتالوگ تعداد صفحات با ضریبی از 4 (4-8-12 …) معین می‌گردد و کمترین حالت ممکن در کاتالوگ 8 صفحه می‌باشد تا قابلیت صحافی داشته باشد.

در کاتالوگ‌هایی با تعداد صفحات کمتر از 12 صفحه پیشنهاد می‌شود از گرماژ کاغذ گلاسه 170 یا 200 گرم برای تمام صفحات استفاده شود، در غیر این صورت با استفاده از گرماژ بالا، کاتالوگ شما بسیار خشک و سخت خواهد شد و در اصطلاح ورق خوری بسیار سختی خواهد داشت.

پیشنهاد می‌شود برای چاپ کاتالوگ با تعداد صفحات بالاتر برای جلد از گرماژ کاغذ  گلاسه 300 یا 250  گرم با روکش سلفون مات یا براق و برای صفحات داخلی کاغذ گلاسه 135 یا 150 گرم با صحافی مفتول تخت یا لوپ استفاده کنید. ورق خوری این مدل از کاتالوگ به راحتی انجام می‌شود.

 

پوشش کاتالوگ یا سلفون کشی کاتالوگ

استفاده از پوشش مناسب برای هر محصولی از موبایل گرفته تا کتاب و دفتر و بسیاری از لوازمی که در طول روز با آن ها سر کار داریم باعث افزایش مقاومت آن ها و افزایش طول عمر آن محصول می شود. کاتالوگ ها نیز به همین صورت هستند. کاتالوگ ها ممکن است به مدت بسیاری طولانی در دست یک مشتری و یا حتی شرکتی که آن ها را سفارش داده است بماند، در نتیجه ممکن است در طول زمان کیفیت اولیه خود را از دست بدهد. ازاین‌رو شرکت های چاپ، کاغذ هایی که برای چاپ کاتالوگ ها استفاده می شود را با پوشش هایی محافظت می کنند.

برخی از این پوشش ها از نوع سلفون هستند که روکش آن توسط دستگاه های مخصوص انجام می شود که بنا به درخواست مشتری می تواند مات یا براق باشد. این پوشش از ترک خوردن در هنگام تا کردن کاتالوگ جلوگیری می کند و باعث می شود در دراز مدت کیفیت اولیه خود را حفظ کند.

روکش سلفون براق کاتالوگ برای کسانی که علاقه‌مند به پر رنگ و لعاب نشان دادن رنگ‌ها هستند پیشنهاد می‌شود اما در صورت استفاده از متن روی جلد به دلیل براق بودن و رفلکس نور نوشته‌ها خوانا نخواهد بود در این حالت پیشنهاد می شود از سلفون مات استفاده شود که همرنگ‌ها را متعادل‌تر نشان می دهد و هم نوشته‌ها را کاملاً واضح و خوانا می کند. در روش های دیگر، روکش سلفون مخملی هم قابل انجام است اما مقرون به صرفه نمی‌باشد.

نوع دیگر پوشش uv نامیده می شود که همانند سلفون می تواند مات یا براق باشد. این نوع پوشش از پر کاربرد ترین پوشش ها هستند که در دو نوع برجسته و یا موضعی در دسترس مخاطبان کاتالوگ قرار می گیرد.

علاوه بر این ها پوشش های دیگری نیز بسته به نوع خدماتی که شرکت های چاپ ارائه می دهند موجود می باشد.

البته در صورت استفاده از سلفون مات شما قادر خواهید بود بخشی یا تمام صفحه (مثال: محصول، لوگو و غیره) را با استفاده از پوشش یو وی به حالت براق در بیاورید، که جذابیت بصری فوق‌العاده زیبایی به کاتالوگ شما خواهد بخشید. پوشش یو وی شامل 2 نوع موضعی و سیلندری می‌باشد.

سلفون کشی به 2 صورت انجام می‌شود:

حرارتی – بهترین طریقه سلفون کشی می‌باشد که هیچ گونه برفکی زیر کار دیده نمی‌شود

چسبی – همان‌طور که مشخص می‌باشد به‌صورت چسبی انجام شده و از کیفیت به مراتب پایین‌تری نسبت به سلفون حرارتی برخوردار بوده و قیمت پایین‌تری هم دارد.

همه چیز در باره صحافی کاتالوگ 

صحافی یکی از مراحل بسیار ظریف و سرنوشت‌ساز در فرآیند طراحی تا چاپ کاتالوگ است. چه بسیار کارهای نفیسی که در این مرحله از بین می‌روند و تقریباً باطله می‌شوند. به مجموعه تا، ترتیب و قرار دادن فرم‌های تا شده کنار هم، جلد گذاری و در نهایت برش مجلد شده برگه‌های چاپی کاتالوگ “صحافی” گفته می‌شود.  در فرآیند صحافی با توجه به تعداد، نوع کاغذ و نوع چاپ می‌توان از روش‌های گوناگونی استفاده کرد. انواع صحافی کاتالوگ شامل صحافی  مفتول تخت، صحافی مفتول لوپ،صحافی چسب گرم، صحافی چسب و دوخت و صحافی پانچ و فنر می‌باشد. انتخاب نوع صحافی کاملاً به تعداد صفحات کاتالوگ بستگی دارد.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت ویدارکارا

( طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت ویدارکارا)

در کاتالوگ‌های با تعداد صفحات کمتر از 50 صفحه، صحافی منگنه پیشنهاد می شود که  در دو نوع منگنه تخت و منگنه لوپ ارائه می‌شود. این دو نوع منگنه به جز شکل ظاهری، در مراحل کار و تعداد صفحات با هم تفاوتی ندارند. در صورتی که بازه مصرف کاتالوگ‌ها کمتر از 6 ماه باشد، پیشنهاد می‌کنیم از صحافی منگنه مفتول تخت استفاده کنید، و در صورت بازه مصرف بیشتر از 6 ماه، به دلیل قابلیت بایگانی داخل زونکن پیشنهاد می‌کنیم از صحافی منگنه مفتول لوپ استفاده کنید. در چاپ کاتالوگ با صحافی منگنه لوپ حالت برجسته ای در پشت کاتالوگ ایجاد می شود که در منگنه ساده، این برجستگی وجود ندارد. در این مرحله با استفاده از دستگاه منگنه‌کُن صفحات کاتالوگ به یکدیگر وصل می شود. در مرحله آخر کاتالوگ برش خورده و آماده ارائه می شود.

در مورد صحافی کاتالوگ دقت کنید که منگنه کاتالوگ حتماً وسط کار باشد در غیر این صورت قسمتی از صفحه سمت چپ وارد صفحه راست می شود یا بر عکس این اتفاق می افتد برای همین بهتر است در مورد صحافی سخت گیر باشید.

در تعداد صفحات بالاتر از 45 صفحه، صحافی چسب گرم کاتالوگ را پیشنهاد می‌کنیم و در صورت اینکه تعداد صفحات بالاتر از 100 صفحه بود، صحافی چسب گرم و دوخت به دلیل استحکام بیشتر مناسب می‌باشد. در این صحافی کاغذ ها پس از تا شدن کنار هم قرار گرفته (ترتیب)، سپس با لایه نازکی از چسب جامد پلی وینیل استات؛ که داخل مخزن دستگاه حرارت دیده و به صورت مایع در می‌آید؛ به جلد می‌چسبد. به این روش صحافی حرارتی نیز می‌گویند.

به طور کلی اصول اولیه صحافی با چسب گرم با چسب سرد یکسان است اما فرایند کاری این دو صحافی متفاوت است. در این نوع صحافی از چسب پلی اورتان(PUR) که بسیار قدرتمند است استفاده می‌شود. صحافی چسب سرد کیفیت و استحکام بالایی دارد، سه تا چهار برابر محکم‌تر از چسب گرم بوده و بدون ایجاد هرگونه مشکلی می‌تواند به ‌راحتی با انواع مرکب و روکش به کار برود.  زمان صحافی کاتالوگ با چسب سرد بیش از صحافی با چسب گرم است ولی استحکام ایجاد شده با چسب سرد بیشتر است. به همین دلیل به طور کلی چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی چسب سرد نسبت به دیگر روش های چاپی از کیفیت بالایی برخوردار است.

صحافی پانچ و فنر  بیشتر برای دفترچه‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

4 نرم افزار تخصصی طراحی کاتالوگ:                              

یک طراح حرفه ای با توجه به شناختش از نرم افزار های طراحی معرفی می شود. محبوبیت، معروفیت و امکانات برخی نرم افزارها، گرافیستان حرفه ای را ترغیب می کند تا از آن‌ها استفاده کنند. از جمله این نرم افزارها Adobe InDesign, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator و یا CorelDraw می باشند.  بهترین نرم افزار برای طراحی یک کاتالوگ به نوع کاتالوگ و سبک طراحی بستگی دارد. برای طراحی هایی که متن زیادی دارد بهتر است از نرم افزار ایندیزاین استفاده شود. به این دلیل که قابلیت انتقال مستقیم فایل ورد به این نرم افزار وجود دارد و به راحتی با اصلاح فایل ورد فایل اصلی در نرم افزار نیز اصلاح می شود. البته برای انجام این منظور بایستی فایل ورد نیز از استانداردهایی برخوردار باشد و مطابق با طراحی صفحات هماهنگ شده باشد.

 

طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ شرکت سما نقاله

 

نرم افزار Adobe InDesign نرم افزار مخصوص صفحه آرایی کاتالوگ و بروشور می باشد، اما برای طراحی این موارد، آشنایی با این نرم افزار به تنهایی کافی نیست و می بایست به سایر نرم افزارهای قید نشده نیز تسلط داشته باشید تا با ترکیب آن‌ها بتوانید یک طراحی استاندارد و شیک برای کاتالوگ اجرا نمایید.              

جهت طراحی کاتالوگ های عکس محور بهتر است از نرم افزارهای فتوشاپ و یا ترکیب فتوشاپ و ایندیزاین استفاده کرد. چرا که هر نرم افزار ویژگی های مخصوص به خود را دارد و طراحی کارآمد خواهد بود. نرم افزار فتوشاپ در ادیت و طراحی تصاویر با استفاده از افکت، واقعی تر و مناسب تر از سایر نرم افزارها است.

10 ویژگی اصلی که هر کاتالوگی باید داشته باشد

 • کاتالوگ باید سبک و قابل‌حمل باشد. افراد بتوانند در هر موقعیتی به راحتی از آن استفاده نمایند.
 • کاتالوگ حرفه ای باید بتواند به‌تمامی سؤالات مخاطبان پاسخ دهد. و با خواندن آن دیگر ابهامی برایشان باقی نماند.
 • اصول طراحی کاتالوگ باید به‌صورت محصول محور انجام شود.  اصلی ترین تکنیک های طراحی به درستی در آن استفاده شود.
 • با خلاصه گویی بتواند به بهترین نحو ممکن خدمات و محصولات را معرفی نماید. عدم استفاده از مطالب هجو و گزاف در کاتالوگ بسیار مهم است.
 • در کاتالوگ ترکیب تصویر و متن بایستی به‌درستی انجام شود، تا تعادل برقرار گردد و این نکته از اصلی ترین موارد در طراحی می باشد.
 • کاتالوگ ها تا حد امکان باید بتوانند تمایل به خرید در مشتری ایجاد نمایند. جذابیت بالایی برای محصول ایجاد کنند و افزایش فروش را به ارمغان آورند.
 • از خلاقانه‌ترین طرح‌ها باید در کاتالوگ استفاده کرد. تا بتواند مخاطب را جذب نماید. استفاده از طرح ها و تصاویر حقیقی از الزامات است.
 • در کاتالوگ استفاده از سبک سازگار با فیلد کاری شرکت ضروری است
 • سایز فونت ها و فاصله جملات که باعث کاهش خوانایی می شود باید رعایت گردد.
 • استفاده از کاتالوگ با ابعاد استاندارد  هزینه را مقرون به صرفه کرده یکی از مهم‌ترین ویژگی ها می باشد

 

و در کلام آخر:

بهتر است کاتالوگ فوراً پس از صحبت های فروشنده تحویل داده شود. اگر فاصله میان تحویل دادن کاتالوگ و صحبت های فروشنده زیاد باشد، تأثیرگذاری این ایده به شدت کاهش خواهد یافت.