آموزش ترفند های نرم افزار ورد

نحوه ترسیم اشکال در ورد

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

شاید کمتر مخاطبی باشد که ورد را به عنوان یک نرم افزار ترسیمی یا هندسی بشناسد که البته بیراه هم نیست. برای ترسیم نرم افزارهایی مثل اتوکد یا سالیدورک و برای کارهای گرفیکی نرم افزارهایی مثل فتوشاپ ایلوستریتر یا تری دی مکس هواخواهان بیشتری دارند.

این امر، امریست کاملا طبیعی و منطقی به هر حال ورد نرم افزار تحریر است نه ترسیم. اما در بسیاری از کتاب ها یا فایل های نوشتاری در جای جای دنیا استفاده از اشکال اهمیت می یابد و قرارگیری اشکال هندسی در متن اجتناب ناپذیر می باشد.

از میان کتاب هایی که ترسیم اشکال هندسی در آن بسیار لازم است می توان به کتاب های ریاضی، تست های هوش، آموزش های تصویری و کتب کودک اشاره کرد. برای تایپ این گونه از کتاب ها و انواع دیگر کتاب ها می بایست تحریرگر به ترسیم اشکال مسلط باشد.

نرم افزار ورد برای حل این مطالبه کاربران خودش امکاناتی جهت ترسیم در اختیار آنها قرار می دهد. البته توانایی ورد در ترسیم نرم افزار آن چنان پیشرو و پیشرفته نیست که همه شکل ها را شامل می شود. البته محدوده نسبتا وسیعی از اشکال در ورد پیاده می شوند. برای این کار باید به نواره های بالای نرم افزار رجوع کرد.

رسم شکل در ورد

در این نواره روی گزینه insert  کلیک نمایید. در داخل گزینه هایی که پیش روی شما پدیدار می شود روی گزینه shapes به معنای اشکال کلیک کنید. وقتی روی گزینه shapes کلیک کنید زیرمجموعه هایی پیش روی شما پدیدار شود. در بخش اول شما گزینه Recently used shapes را می بینید. در این گزینه تصاویری که اخیرا توسط شما استفاده شده است جای میگیرد.

 

نحوه ترسیم اشکال در ورد

 

در بخش دوم ما با خطوط یا line  ها روبرو می شویم. در اینجا اشکالی که شکل هندسی شبیه خط هستند قرار دارند. خطوط خمیده، خطوط شکسته و خطوط فلش گون همه در این بخش جای میگیرند. در بخش سوم اشکال مستطیل گون قرار دارند، در این بخش اشکال هندسی نظیر متوازی الضلاع ها، ذوزنقه ها، به اشکال خطی و دورگرد وجود دارند. فلش ها یکی دیگر از زیرشاخه ها هستند. در پایین فلش ها علائم ریاضیاتی قرار دارند. شما می توانید شکل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

 

نحوه ترسیم اشکال در ورد

 

پس از انتخاب شکل ماوس شما به یک + تبدیل می شود و می توان در هر جای ورد آن را قرار داد. پس از قرار دادن با ماوس شما می توانید تنظیماتی را روی آن انجام دهید. می توانید با جابجا کردن مرزهای شکل آن را بزرگ و کوچک کنید. پس از اضافه کردن شکل شما می توانید به زیر مجموعه تب home بروید و روی format کلید نمایید. در این بخش شما می توانید اقدامات ویرایشی نظیر تغییر رنگ یا تغییر فونت را انجام دهید.

 

نحوه ترسیم اشکال در ورد

 

اضافه کردن متن به روی شکل ها نیز در ورد امکان پذیر است. این ویژگی برای جعبه دیالوگ ها  dialogue box  یا call out  خوانده می شود. این بخش در کمیک ها بسیار پر کاربرد خواهد بود. می توان دیالوگ ها، نکته ها را در آن جای داد.

این کال اوت ها می توانند پذیرای نکات یا نوشته های مهمی باشند که در متن اصلی جای نمی گیرند.