آموزش ترفند های نرم افزار ورد

نحوه ایجاد نمودار ورد

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

نمودار ترکیبی از اشکال و خطوط به هم پیوسته است که تغییرات، تحولات و غیره را به اشکال مختلف نشان می دهد. نمودارها به اشکال و انواع مختلف طراحی می گردند چرا که هر یک برای کاربردها و خدمات مختلفی طراحی می شود. ورد امکان ایجاد انواع و اقسام این نمودارها را فراهم آورده است. دلیل این امر هم ضرورت افزودن نمودار به کتاب ها و مقالات علمی است.

 

نحوه ایجاد نمودار ورد

 

شاید رایج ترین مورد مصرف ورد در دنیا برای نوشتن مقالات علمی، گزارشات سازمانی و ... باشد. که همه اینها نیاز به نمودار دارند. به جز ورد نرم افزارهای دیگری چون اکسل، اکسس و پاورپوینت نیز قادرند که نمودارها را تولید کنند. ایجاد نمودار در برخی از این نرم افزارها جزئی تر و تخصصی تر انجام می شود و در برخی خیر. نمودار کاربرد و کارکرد اصلی ورد نیست اما این نرم افزار در راستای خدمت رسانی بهتر به کاربرانش امکانات نصب نمودارهایی پیشرفته و مقبول را فراهم می کند.

 

قبل از نحوه ایجاد یک نمودار بایستی با انواع نمودار آشنا شویم. نمودارها به اشکال ستونی، خطی،سطحی، میله ای ، پراکندگی و مدور وجود دارند. در این مقاله قصد نداریم در مورد تفاوت ها و موارد کاربرد این نمودارها صحبت کنیم و فقط به چگونگی ایجاد آن می پردازیم.

آموزش رسم نمودار در ورد

برای این کار می بایست در مرحله اول روی تب  Insert  یا درج در نوار بالایی صفحه کلیک کنیم در این بخش قسمتی وجود دارد به اسم   Chart   این کلمه به معنای نمودار می باشد. شما با کلیک کردن روی این بخش یک نمودار را به متن نوشته خود و صفحه ورد آن می افزایید.

 

نحوه ایجاد نمودار ورد

 

پنجره ای در اختیار شما قرار می گیرد که برای تعیین جزییات نمودار طراحی شده است. در سمت چپ پنجره Insert charts نمودار ها به انواعی که در بالا گفته شد در اختیار شما قرار می گیرد.

نحوه ایجاد نمودار ورد

 

 

در سمت راست و بالا پنجره فوق الذکر محوطه ای افقی قرار دارد که نوع نمایش نمودار مورد نظر را تامین می کند. شما پس از انتخاب انواع مورد نظر خود روی گزینه اوکی کلیک نمایید. یک سری از داده های پیش فرض توسط ورد در پنجره بعدی انتخاب شده اند. این داده های پیش فرض به داده های مدنظر خود تغییر دهید.

پس از افزوده شدن این داده ها نمودار به همان شکلی که شما می خواهید و آن را مدنظر دارید شکل می گیرد و به صفحه ورد اضافه می شود. ایجاد نمودار در ورد فقط محدود به ترسیم آن نیست و ورد امکان ویرایش نمودار را نیز برای کاربر فراهم کرده است. اقدامات ویرایش نمودار پس از ترسیم ورد و با انتخاب نمودار انجام می شود. پس از انتخاب نمودار از سوی شما برگه ی design از  Chart tools  ظاهر می شود.

 

نحوه ایجاد نمودار ورد

 

پس از بازشدن برگه Design  گزینه های:

Add chart elements : که در آن می توانید عناصر جدیدی به نمودارتان بیافزایید.

Quick layout: که در آن نمونه های پیش فرضی از نمودار وجود دارد.

Change colors: در این قسمت می توانید رنگ یا رنگ های به کار رفته داخل نمودار را تغییر دهید.

Chart styles: در این قسمت شما می توانید نوعی که نمودار نمایش داده می شود را تعیین کنید.

Select data: در این قسمت داده هایی که نمودار با آن نمایش داده می شوند را تعیین می کنید.

Edit data: در این قسمت شما می توانید داده های پیشین را تغییر داده و داده های جدیدی جایگزین کنید  یا ویرایش آن را انجام دهید.

Change chart type: در این بخش می توانید نوع نمودار تغییر دهید. مثلا از ستونی به میله ای، دایره ای و ... تغییر شکل دهید.