آموزش ترفند های نرم افزار ورد

تنظیمات صفحه در ورد

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

صفحه آرایی را شاید بتوان مهم ترین و کاربردی ترین مهارت نرم افزار ورد به حساب آورد. حفظ نظم ، قاعده و ترتیب صفحات برای خواننده بسیار مهم است. به خصوص اگر خواننده متون شما ارگان های رسمی باشند.

امر صفحه آرایی ورد برای مواردی که پرینت می شوند اهمیتی دو چندان می یابد. چرا که در صفحه و روی کاغذ یک بی نظمی در چیدمان می تواند بیشتر دیده شود. افزون بر این در چاپ منگنه ها، شیرازه ها ، جلد کتاب نقاط عطف و غیره بایستی لحاظ شود.

در ادامه این مقاله شما را با برخی از نکاتی که در صفحه آرایی مهم است آشنا می کنیم.

تنظیم اندازه صفحه در ورد

برای تنظیم اندازه صفحه در ورد، در نوار ابزار بر روی گزینه Layout کلیک نمایید و سپس با استفاده از منو کشویی Size  می توانید اندازه های استاندارد صفحه را مشاهده و یکی را انتخاب نمایید،

 

 

تنظیمات صفحه در وردتنظیم اندازه صفحه در ورد

 

برای تعیین اندازه صفحه به صورت اختصاصی و در اندازه دلخواه می توانید از گزینه More Paper size  استفاده کنید.

 

تنظیم اندازه صفحه در ورد

برای وارد کردن اندازه های دلخواه در قسمت Width طول صفحه و در قسمت Height ارتفاع صفحه را مشخص نمایید

 

تعیین اندازه صفحه در ورد

 

عمودی یا افقی کردن صفحات در ورد

برای تایین عمودی یا افقی بودن صفحات در ورد کافی است از منو Layout  گزینه Orientation  را انتخاب کنید و در منو کشویی آن عمودی یا افقی بودن صفحه را تعیین نمایید.

صفحات به دو صورت پرتره portrait و لندسکیپ landscape می توانند قرار بگیرند.

 

عمودی یا افقی کردن صفحات در ورد

 

صفحات پرتره شکلی عمودی دارند. متون به صورت ایستاده قرار می گیرند. در حالت پرتره عرض خطوط کم و تعداد آن ها بیشتر می شود.

صفحات لندسکیپ حالتی افقی می یابند. خطوط اینان طولانی تر و تعداد آنان کمتر است. معمولا از این صفحات برای پیام ها یا اهداف تبلیغاتی استفاده می شود.

با انتخاب یکی از این گزینه ها خود دستگاه چاپگر به شکل خودکار تشخیص می دهد که چگونه چاپ کند و نوشته ها را به چه ترتیب قرار دهد.

 

تعیین تعداد ستون های متن در ورد

در بخش Columns شما می توانید تعداد ستون ها و نحوه قرارگیری آنها را تعیین کنید. با انتخاب One متون در یک ستون نوشته می شود. اما برخی از متون حاوی مقالات دو ستونی می باشد. برای نوشتن این مقالات کافیست روی گزینه Two کلیک کنید. همچنین برای انجام تنظیمات بیشتر ستون ها می توانید از گزینه More Columns استفاده نمایید.

تعیین تعداد ستون های متن در ورد

 

تنظیمات حاشیه ها (  Margins ) در ورد

حاشیه ها فضاهای خالی و سفیدی است که دور تا دور نوشته ها را می گیرد. و نوشته ها همواره با فاصله ای از نقطه آغازین صفحه این نوشته می شوند. تعیین این اندازه ها بر عهده فرد نویسنده است.

 

تنظیم حاشیه ها در ورد

و در سمت های چپ، راست و بالا و پایین دیده می شوند.  برای تنظیم مقدار حاشیه سفید مورد نیاز خود می توانید از منو Layout   گزینه Margins  را انتخاب نمایید ، در این قسمت هم به صورت پیش فرض تعدادی اندازه و جود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

 

تنظیم حاشیه ها در ورد

 

 یا با استفاده از گزینه Custom Margin  اندازه های دلخواه خود را وارد نمایید.

تنظیم حاشیه ها در ورد