ست اداری

در طراحی پاکت نامه اداری رعایت چه نکاتی ضروری است؟

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

در طراحی پاکت نامه اداری رعایت چه نکاتی ضروری است؟

پاکت های نامه نیز مانند دیگر اوراق اداری که به صورت اختصاصی طراحی می شوند، برای طراحی‌شان قانون خاصی وجود ندارد و طراحی آن‌ها کاملاً سلیقه ای است. اما در هنگام طراحی پاکت های نامه اداری نکاتی وجود دارد که اگر این نکات رعایت گردند پاکت نامه علاوه بر یک پاکت ساده می تواند مانند یک برگه تبلیغاتی معرف برند و کسب و کار شما باشد.

در هنگام طراحی پاکت نامه اداری بهتر است سازگاری و یکپارچگی طرح حفظ گردد. این جمله به این معنا است که زمان طراحی پاکت، سربرگ نامه مد نظر قرار گرفته شود و آرم لوگوی شرکت، اطلاعات تماس ، فونت کلمات و رنگ به کار رفته در هر دو متناسب و یکپارچه باشد.

 

در طراحی پاکت نامه اداری رعایت چه نکاتی ضروری است؟

 

حفظ ظرافت در طراحی پاکت نامه نیز ضروری است. گرافیک پاکت نامه نیز مانند گرافیک سربرگ باید علاوه بر زیبایی، ساده و ظریف باشد و هارمونی رنگ ها و استفاده از رنگ های سازمانی باید در آن‌ها رعایت گردد.

بررسی کیفیت فایل چاپ. هر چه فایلی که به چاپخانه تحویل داده می شود دقیق تر و بی ایراد تر باشد، محصول نهایی چاپ شده با کیفیت تر خواهد بود. طراحی زیبا و چاپ با کیفیت یک پاکت نامه اداری حرفه ای را به همراه دارد.

کیفیت برش پاکت نامه. پاکت های نامه پس از چاپ در خط های برش تا زده می شوند و کاغذ چاپ شده به پاکت تبدیل می شود. تعیین محل دقیق این خط های برش در زمان طراحی بسیار مهم و ضروری است. زیرا پاکت هایی که محل برش دقیقی ندارند هر چه که چاپ با کیفیت داشته باشند، امکان دارد برخی از عناصر چاپی از پاکت نامه حذف شوند و یا ناقص بر روی پاکت قرار گیرند. این محل های برش دقیق علاوه بر زیبایی گاهی باعث می شود نامه به راحتی وارد پاکت نشوند و کاربران پاکت را با مشکل مواجه کنند.

نوع کاغذ پاکت نامه نیز در تعیین کیفیت طراحی پاکت نامه مؤثر است. مهم‌ترین ویژگی که یک پاکت نامه اختصاصی باید داشته باشد زیبایی و دوام بالای کاغذ است.

از طرفی دیگر چون پاکت های نامه به صورت تک رو چاپ می شوند و داخل پاکت خالی و سفید است، در طراحی نیز تمامی عناصر را به یک صورت یک رو قرار گیرند.

 

در طراحی پاکت نامه اداری رعایت چه نکاتی ضروری است؟

 

سایز پاکت های نامه اداری

پاکت های نامه اداری را معمولاً در سایزهای مختلفی طراحی و چاپ می کنند. پاکت های نامه A3، پاکت های نامه A4، پاکت های نامه A5، پاکت های ملخی، پاکت های ژاپنی و ...

محل قرارگیری درب پاکت نامه نیز در پاکت ها متفاوت است. گاهی درب روی عرض پاکت نامه بسته می شود و گاهی درب روی طول پاکت بسته می شود. از طرفی دیگر سایز و ارتفاع این درب در مدل های مختلف تغییر می کند که در ادامه برخی از سایزهای مختلف پاکت نامه با درب های مختلف را بررسی می کنیم:

سایز پاکت های  پاکت A3 درب روی عرض 31.5 در 43 ، درب 3 سانتیمتر

سایز پاکت A4 درب روی عرض 23 در 31 ، درب 2 سانتیمتر

سایز پاکت A4 درب روی عرض سایز پاکت 23 در 31 ، درب 2 سانتیمتر

سایز پاکت A4 درب روی عرض سایز پاکت 23 در 31 ، درب 4 سانتیمتر 

سایز پاکت A5 درب روی عرض سایز پاکت 22 در 16 ، درب 2 سانتیمتر

سایز پاکت ژاپنی درب روی عرض سایز 22 در 12

سایز پاکت ملخی درب از طول سایز 22 در 11

در زمان طراحی پاکت نامه ،سایز پاکت نامه، محل های برش و حاشیه های اطراف پاکت را به طور دقیق مشخص می کنند و حال فضای باقی مانده را بر اساس طرح ست های اداری شرکت طراحی و رنگ آمیزی کرده و فایل نهایی را برای چاپخانه ارسال می کنند.

مقالات مرتبط

کاربرد پاکت نامه اداری

انواع پاکت نامه اداری بر اساس سایز

چند نکته مهم برای چاپ برگه یادداشت