ست اداری

طراحی برگه های یادداشت

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

طراحی برگه های یادداشت

طراحی برگه های یادداشت می تواند به صورت عمومی و اختصاصی باشد. در طراحی عمومی معمولاً یک طرح ماده بالای برگه قرار می گیرد. این طرح باید کاملاً ساده و ظریف باشد و فضای زیادی را اشغال نکند. طرح های عمومی، ساده و متداول هستند که در بازار یافت می شوند. اما برای طراحی اختصاصی برگه های یادداشت هویت شرکت را در نظر گرفته و سپس شروع به طراحی می کنند.  برای طراحی اختصاصی برگه های یادداشت قانون خاصی وجود ندارد و کاملاً به سلیقه و خلاقیت طراح بستگی دارد. عناصری که در طراحی برگه های یادداشت اختصاصی معمولاً وارد می شوند رنگ سازمانی، لوگوی شرکت، نام برند و اطلاعات تماس است. این عناصر باید به گونه ای درج شوند که فضای زیادی اشغال نکنند زیرا از لحاظ ابعاد، برگه های یادداشت فضای کمتری نسبت به دیگر نوشت‌افزارهای اداری دارند. این طراحی نباید نوشته وسط برگه را تحت تأثیر قرار دهد و آن را شلوغ جلوه دهد.

 

طراحی برگه های یادداشت

 

از لحاظ طراحی معمولاً برگه های یادداشت را شبیه به طراحی سربرگ می زنند با این تفاوت که تاریخ، پیوست و برخی از اطلاعات تماس در برگه یادداشت وارد نمی شود اما در بالای برگه یادداشت معمولاً کلمه "یادداشت" درج می شود. زمان طراحی برگه یادداشت اختصاصی محل حاشیه نیز باید در نظر گرفته شود در این فاصله نباید لوگو و نوشته های طرح اختصاصی سربرگ قرار گیرند. 


طراحی دفترچه های یادداشت

دفترچه های یادداشت یکی از پرفروش ترین و پر کاربردترین عناصر ست های اداری و تبلیغاتی هستند. در زمان طراحی دفترچه های یادداشت اختصاصی تعیین نوع صحافی و حاشیه اهمیت دارد. این صحافی می تواند منگنه، چسب گرم، سیمی، چسب سرد و ... باشد. در دفترچه های یادداشت طراحی جلد نیز مهم است. در این دفترچه های یادداشت گاهی برگه ها را ساده در نظر می گیرند و تنها جلد دفتر یادداشت را طراحی می کنند، گاهی نیز جلد را ساده در نظر گرفته و برگه را طراحی می کنند و گاهی نیز برای هر دو طرح اختصاصی در نظر می گیرند. کاربرد دفترچه های یادداشت در ست های اداری، هدایای تبلیغاتی و نمایشگاه ها بیشتر از برگه های یادداشت است.

 

طراحی برگه های یادداشت

 

در شرکت های طراحی و چاپ برای دفترچه های یادداشت تبلیغاتی معمولاً طرح و قالب آماده وجود دارد و اگر شما بخواهید دفترچه های یادداشت را جداگانه سفارش دهید معمولاً از قالب آماده در سایزهای مختلف استفاده می شود که هزینه سفارش را برای شما کمتر می کند.

دفترچه های یادداشت هدایای تبلیغاتی، جنس جلدشان متفاوت است. این جنس جلد در طراحی جلد و هزینه تمام شده دفترچه یادداشت اثرگذار هستند. پرتنوع‌ترین این جلدها، جنس طلقی آن است. جلدهای طلقی دارای تنوع رنگی بالایی بوده و در تمامی ابعاد قابلیت سفارش دارند. هر طرحی بر روی این جلدها با هر رنگی چاپ می شود و از طرفی دیگر مقاومت بالایی داشته و خیلی دیر خراب می شوند.

نوع دیگری از جلدهای دفترچه‌های یادداشت نوع چرمی هستند. این جلدهای چرمی برای هدایای خاص تبلیغاتی بیشتر استفاده می شوند. جلد چرمی قابلیت چاپ طرح و رنگ را نداشته و تنها لوگو و نام برند تجاری بر روی آن حک می شود. دو نوع چرم برای جلد دفترچه های یادداشت وجود دارد چرم طبیعی و چرم مصنوعی. چرم های مصنوعی تنوع رنگی بالایی دارند و قیمتشان مناسب تر است.

 

طراحی برگه های یادداشت

 

نوع دیگر جلدهای دفترچه های یادداشت که کاربرد کم دارند جلدهای mdf هستند. این جنس های شبه چوب قابلیت حک لوگو و برند تجاری را داشته و نمی توان طرح خاص روی آن چاپ کرد.

متداول ترین و ارزان ترین  این جلدها که در تمامی انواع دفترچه های یادداشت استفاده می شوند، جلدهای مقوایی هستند که هر طرح و رنگی بر رویشان چاپ می شود. هرچه گرماژ مقوایی که استفاده می شود بیشتر باشد مقاومت جلد بیشتر می شود. برای افزایش مقاومت می شود بر روی آن خدمات تکمیلی چون سلفون کشی انجام داد که ظاهری براق نیز به جلد می دهد.

 مطالب مرتبط

# انواع برگه های یادداشت

# چاپ دیجیتال برگه های یادداشت

# طراحی سربرگ های اختصاصی