ست اداری

چاپ سربرگ های اداری

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

چاپ سربرگ های اداری

آنچه که نتیجه کار طراح و کارفرما را نشان می دهد مرحله آخر و چاپ است. سربرگ ها را معمولاً با دو روش چاپ می کنند، چاپ دیجیتال، و چاپ افست. این دو چاپ معمولاً با کاغذهایی از جنس تحریر، کتان و کرافت انجام می شود و گرماژ این کاغذها معمولاً 80 و 120 گرم در قطع A4 سفارش داده می شوند. سربرگ هایی که با گرماژ 80 گرم چاپ می شوند برای پرینترها متناسب هستند و سربرگ هایی که با کاغذهای بالای گرماژ 100 گرم چاپ می شوند معمولاً دارای بافت هستند و این کاغذهای بافت دار در گروه کاغذهای فانتزی قرار می گیرند. این کاغذها بهتر است زمانی استفاده شوند که مخاطب برگه شما، برای اولین بار قرار است شما را از روی آن سربرگ بشناسد. زیرا این کاغذها تأثیرگذاری اولیه مطالب داخل سربرگ را دو چندان می‌کند. از سوی دیگر قطع های A5 نیز برای سربرگ چاپ می شوند، اما مورد استفاده از آن معمولاً در معرفی نامه ها و مکاتبات با متن کوتاه است.

 

چاپ سربرگ های اداری

 

سربرگ ها هم به صورت سیاه سفید چاپ می شوند و هم رنگی، اما چون آن‌ها برای نامه های رسمی، قراردادها و به طور کلی مکاتبات اداری استفاده می شوند معمولاً به صورت رنگی چاپ شده تا شکیل تر و متناسب با ست های اداری شرکت باشند. البته چاپ سررسید هم تک رو و هم به صورت دو رو است اما چاپ تک رو آن طرفداران بیشتری دارد.

سربرگ ها معمولاً به صورت اوراق چاپ می شوند تا در پرینتر ها و یا به صورت دستی استفاده گردند، اما امکان صحافی آن ها نیز وجود دارد. ابعاد این اوراق باید دقیق (210 میلی‌متر در 297 میلی‌متر) باشد، زیرا سربرگ ها معمولاً بایگانی می شوند و نباید سایز و ابعادشان دردسرساز باشند. سربرگ ها را با سرچسب و سر بدون چسب (اوراق آزاد) نیز چاپ می کنند.

 

 

چاپ سربرگ های اداری

 

زمان چاپ سربرگ ها چه نکاتی باید رعایت گردد؟

منظور از بررسی سربرگ ها در زمان چاپ، بررسی فایل طراحی است که به چاپخانه ارسال می گردد. این فایل طراحی باید در ابعاد دقیق و سایز واقعی طراحی شده باشد تا کیفیت چاپ تغییری نکند. فایل های طراحی باید به صورت  CMYK باشد، زیرا رنگی که در مانیتور های طراحی مشاهده می شود به صورت RGB هستند و آنچه خروجی چاپ است به صورت CMYK است و نباید تفاوت رنگی در فایل طراحی و فایل چاپی وجود داشته باشد و حتماً باید بررسی گردد تا ترکیب رنگی این فایل به صورت 16bit باشد. در فایل طراحی باید بررسی گردد که فونت ها کمتر از 8pt نباشد، زیرا خوانایی صفحه چاپی کم می شود.

چه در چاپ افست و چه در چاپ دیجیتال سربرگ ها، رزولوشن فایل طراحی باید 300dpi باشد و برای پلات و چاپ عریض فضای داخلی رزولوشن معمولاً 150dpi در نظر گرفته می شود.

فایلی که حاوی عکس و تصویر در سربرگ است حتماً باید فرمت‌های jpg و Tif ذخیره شود. سربرگ ها چون به صورت تگ برگی هستند با این فرمت ذخیره می گردند اگر به صورت چند صفحه ای باشند فرمت ذخیره آن‌ها معمولاً pdf می گردد.

 

چاپ سربرگ های اداری

 

گاهی در سربرگ ها QR-code اطلاعات شرکت نیز قرار داده می شود و چون این کد با سایز کوچک در صفحه قرار می گیرد بررسی کیفیت آن مهم است. برای افزایش کیفیت این کد آن را به صورت تک رنگ مشکی K100 چاپ می کنند.

خط برش و بررسی محل دقیق آن در سربرگ ها اهمیت دارد، رعايت حفظ برش از هر طرف 5 ملی متر بهترین حالت در زمان طراحی سربرگ است.

و در آخر قبل از ورود فایل طراحی به مرحله چاپ حتماً یک نمونه پرینت و چاپ از فایل گرفته می شود تا ترکیب چینش، کیفیت رنگ ها، سایز فونت کلمات، املای لغات و ... بررسی گردد.

مطالب مرتبط

# ست اداری خاص

# اهمیت استفاده از سربرگ های اداری

# پاکت A4