تقویم و سررسید

 بهترین روش چاپ تقویم رومیزی چیست

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

 بهترین روش چاپ تقویم رومیزی چیست؟

یکی از شاخه های علمی صنعتی که پیشرفت در آن به تبلیغات کمک کرده است صنعت چاپ است. با پیشرفت علم، صنعت چاپ دچار تحولی عظیم شد و این تحول  در جذب مشتریان نقشی مهم ایفا نمود. کارهای چاپی و تبلیغاتی امروزه تنوع زیادی دارند مانند: چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ، چاپ پوستر، چاپ سررسید، چاپ تقویم رومیزی و  . ...

 

 

هدایای تبلیغاتی انواع مختلفی دارند اما پک هدایای تبلیغاتی تبریک سال نو در این بین بیشترین میزان سفارش را دارند. تقویم رومیزی نیز یکی از پر طرفدارترین اجزاء پک های هدایای تبلیغاتی سال نو هستند. زمان سفارش تقویم های رومیزی شاید عمده ترین تردیدی که برای سفارش دهندگان تقویم رومیزی به وجود می آید، انتخاب نوع چاپ مناسب است. انتخاب روش چاپ تقویم رومیزی به نوع طراحی باز می گردد، حال می خواهیم بررسی کنیم بهترین روش چاپ تقویم رومیزی چیست؟

اولین مرحله برای انتخاب بهترین روش چاپ تقویم رومیزی انتخاب نوع تقویم رومیزی است، تقویم‌های رومیزی نیز مانند دیگر ابزار چاپی دارای دو نوع طرح عمومی و اختصاصی هستند. در مرحله چاپ نیز بین تقویم رومیزی عمومی و تقویم رومیزی اختصاصی تفاوت هایی وجود دارد. در تقویم رومیزی عمومی طراحی صفحات داخلی تقویم از قبل انجام شده و پلیت ها یا قالب های صفحات از قبل تولید شده اند. ابعاد، برش و شکل ظاهری تقویم رومیزی عمومی نیز ساده و از طرح های مشخص است. اما در تقویم رومیزی اختصاصی هیچ مرحله ای پیش از سفارش مشتری آماده نیست و تمامی مراحل به ترتیبی که در ادامه صحبت می شود انجام می گیرند. در تقویم رومیزی اختصاصی ابعاد تقویم، شکل و حجم تقویم، نوع کاغذ، انتخاب روش چاپ و ... با مشورت مشتری انجام می گیرد .

 

 

انتخاب روش های چاپ تقویم رومیزی به میزان زیادی به مدت زمان مد نظر مشتری، نوع طراح، جنس کاغذ و خدمات پس از چاپ، بودجه مشتری و تعداد سفارش چاپ، دارد. به طور معمول برای چاپ تقویم رومیزی  پک هدیه تبلیغاتی سال نو، از روش های چاپ افست و چاپ دیجیتال استفاده می کنند.

زمانی که مشتریان تقویم رومیزی مدت زمان کمی برای تهیه تقویم رومیزی دارند و تعداد سفارش‌هایشان پایین است ، چاپ دیجیتال برایشان بهترین روش چاپ تقویم رومیزی است. اما برای مشتریان تقویم رومیزی که تعداد سفارش بالا دارند، زمان کافی برای دریافت تقویم رومیزی دارند پیشنهاد می شود از چاپ افست تقویم رومیزی استفاده کنند.

 

 

به طور کلی هر یک از روش های چاپ تقویم رومیزی شرایط و ویژگی های دارد که بسته به موقعیت مشتریان و سفارششان روش چاپ انتخاب می گردد. چاپ تقویم های رومیزی تبلیغاتی مراحل مختلفی دارد که هر یک از این مراحل در زیبایی، استحکام و کیفیت نهایی تقویم تأثیر گذار است. قبل از ورود طرح تقویم رومیزی به چاپخانه مواردی وجود دارد که در انتخاب روش چاپ تقویم رومیزی اثر گذار هستند که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

انتخاب نوع کاغذ تقویم رومیزی

هر نوع کاغذ مناسب برای یک روش چاپ تقویم رومیزی است. کاغذ ها علاوه بر نوع چاپ در کیفیت تقویم نیز اثر گذار هستند، کیفیت کاغذ تأثیر مستقیم بر کیفیت  و قیمت چاپ تقویم رومیزی دارد. برای زیبایی و جذابیت یک تقویم رومیزی هرچند که مرحله طراحی نقش اصلی را بازی می کند، اما جنس کاغذ و کیفیت کاغذ و کیفیت پوشش کاغذ نیز در این موضوع تأثیرگذار است. انتخاب نوع کاغذ و انتخاب گرماژ مناسب آن، بستگی به بودجه مشتری، نوع طرح تقویم رومیزی، تعداد رنگ آن و نوع روش چاپی دارد. کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه، ایندربرد، کرافت و کتان کاغذ هایی هستند که در چاپ تقویم رومیزی استفاده می شوند.

انتخاب کاغذ و گرماژ آن به تعداد صفحات تقویم رومیزی و تعداد تیراژ  نیز بستگی دارد، به طور مثال قرار است از کاغذ گلاسه در چاپ تقویم رومیزی استفاده شود، اگر تقویم رومیزی روزشمار همراه برگه یادداشت باشد، تعداد صفحات تقویم زیاد است و برای این تقویم کاغذ گلاسه با گرماژ  200 گرم استفاده می شود. اما برای یک تقویم رومیزی ایستاده ماه شمار 13 برگی از کاغذ گلاسه با گرماژ بالای 250 گرم پیشنهاد می شود.

تقویم های رومیزی مانند سررسید ها هستند و باید بتوانند یک سال کیفیت خود را مانند روز اول حفظ کنند. استفاده از کیفیت های خیلی زیاد هم به صرفه نیست زیرا یک تقویم رومیزی دارای یک تاریخ انقضا مشخص است و پس از این تاریخ دیگر به کار کسی نمی آید.

گاهی برای چاپ یک تقویم رومیزی از کاغذ هایی با گرماژ پایین انتخاب می شود که برای افزایش ماندگار و مقاومت این کاغذ ها، خدمات پس از چاپ یا پوشش برای کاغذ تقویم در نظر می گیرند. این پوشش ها علاوه بر افزایش مقاومت تقویم رومیزی به زیبایی تقویم نیز کمک می کنند.  پوشش هایی مانند یووی، ورنی، سلفون جزء این موارد هستند.

 

 

انتخاب پایه تقویم رومیزی

نوع پایه تقویم رومیزی در انتخاب روش چاپ تأثیر ندارند اما در کیفیت تقویم رومیزی اثر گذار است و پیش از مرحله چاپ باید نوع پایه مشخص شود. از طرفی دیگر پایه تقویم رومیزی محلی مناسب برای تبلیغات هستند و چون تبلیغات در این ابزار چاپی حرف اول را می زنند از این جهت نیز اهمیت دارند. تقویم رومیزی می تواند دو نوع پایه داشته باشد، پایه سخت و پایه غیر سخت. در پایه های جنس سخت از کاغذهای دوبل یا از مقوای کرجی با روکش های مختلفی استفاده می کنند. برای پوشش پایه تقویم رومیزی، گالینگور  یا گلاسه چاپ شده و سلفون ( اصطلاحاً پایه سلفونی) استفاده می شود. با توجه به این که تبلیغات باید روی این پایه ها چاپ شوند انتخاب بهترین روش چاپ پایه تقویم رومیزی نیز می تواند موضوع مهمی باشد.  چاپ روی پایه تقویم رومیزی می تواند با  انواع روش های طلاکوبی، نقره کوبی و... روی پایه درج شود.

مراحل چاپ تقویم رومیزی

در بالا راجع به مواردی که در انتخاب روش چاپ تقویم رومیزی به ما کمک می کنند صحبت کردیم در این مرحله می خواهیم فرایند چاپ در تقویم رومیزی را بررسی کنیم. آنچه که در تمامی روش های چاپ تقویم رومیزی مشترک است، بررسی مجدد فایل طراحی ارسالی به چاپخانه است. بررسی تمام مراحل چاپ برای تک تک روش های مختلف چاپ کار در یک مطلب کار دشواری است پس سعی می کنیم به طور خلاصه یکی از محبوبترین و پرکاربردترین روش ها را بررسی کنیم.

اگر کارفرمایان پیش از سال نو و در زمان مناسب سفارش تقویم رومیزی خود را ثبت کنند و تیراژ بالایی نیز داشته باشند بهترین گزینه چاپ افست است زیرا هم کیفیت بالایی دار و هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه است. مراحل چاپ افست شامل موارد زیر می شود:

1 - تهیه زینک

در مرحله اول فایل نهایی طرح تقویم رومیزی به وسیله دستگاهی به نام پلیت ستر بر روی ورقه های آلومینیومی نقش می بندد. این ورق های آلومینیومی به زینک معروف هستند. چاپ افست تقویم های رومیزی بر پایه 4 رنگ اصلی (آبی، قرمز، زرد و مشکی) می باشد. پس در مرحله ی تبدیل فایل به زینک، حداکثر چهار زینک به عنوان خروجی خواهیم داشت.(4 صفحه آلومینیومی با 4 رنگ اصلی)

 

 

2چاپ تقویم رومیزی

زینک ها یا ورق های آلومینیومی آماده شده در مرحله ی قبل هر کدام مربوط به یکی از رنگ های اصلی است (4 ورق زینک). هر یک از زینک ها به برج متناسب با رنگ خودش وصل می شود و پس از آن دستگاه کاغذ ها را یکی یکی به درون دستگاه می کشد و از تک تک برج ها عبور می دهد تا هر چهار رنگ بر روی کاغذ بشینند و طرح را بر روی کاغذ به وجود بیاورند.

خروجی این مرحله کاغذ هایی با طرح و رنگ تقویم رومیزی، پایه های تقویم رومیزی، لت های اضافی تقویم رومیزی است.

در مرحله بعد خدمات پس از چاپ که در بالا توضیح داده شد بر روی صفحات چاپ شده تقویم و پایه انجام می شود.

در آخر مرحله چاپ با استفاده از دستگاه های برش صفحات بزرگ کاغذ چاپ شده برش خورده و وارد مرحله صحافی می شود.

3- صحافی

صحافی آخرین مرحله و مهمترین مرحله است. فرقی نمی کند روش چاپ تقویم رومیزی چیست، صحافی در تمامی روش های چاپ مشترک است. صحافی شکل نهایی و جذابیت یک تقویم رومیزی را تعیین می کند. تقویم های رومیزی معمولاً به شکل سیمی یا فنری صحافی می شوند. این صحافی ها علاوه بر زیبایی تقویم رومیزی به راحت ورق خوردن آن نیز کمک می کند.