تقویم و سررسید

بهترین روش چاپ سررسید چیست؟

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

سررسیدها یک نوشت ابزار همگانی هستند که تمامی افراد یک جامعه در هر سنی و در هر سمتی به آن نیازمند بوده و از آن استفاده می کنند. چاپ سررسید در چاپخانه بیشتر به صورت هدایای تبلیغاتی انجام می شود زیرا سررسیدها یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی هستند که پیش از آغاز سال جدید طرفداران بسیاری را پیدا می کنند. استفاده از سررسید به عنوان یک هدیه تبلیغاتی هم به نفع شرکت ها است و هم به نفع مشتری، زیرا سررسیدها فضای کافی برای تبلیغات شرکت را دارند تبلیغاتی که 365 روز از سال حداقل روزی یکبار به مخاطب سررسید یادآوری می شود.

 

 

 

برای بررسی بهترین روش چاپ سررسید باید ابتدا نوع سررسید ها را مشخص کرد. یکی از انواع سررسید هایی که مخاطبان زیادی دارند سررسید های عمومی هستند. سررسیدهای عمومی سررسیدهایی هستند با قالب آماده و صفحات داخلی عمومی و تنها بر روی جلد سررسید لوگو و نام برند ثبت می شود. به همین دلیل بهترین روش چاپ سررسید عمومی مسلماً با سررسید اختصاصی متفاوت خواهد بود. بسته به اینکه سررسیدهای عمومی قرار است به چه منظوری و در کجا استفاده شوند، این سررسیدها مشتریان مخصوص به خود را دارند. سررسید های نیز مانند دیگر ابزار تبلیغاتی بر اساس سلیقه و نیاز مخاطب طراحی و چاپ می شوند و انتخاب روش چاپ سررسیدهای عمومی به سلیقه مخاطب و محل ارائه سررسید بستگی دارد. اجازه دهید بیشتر توضیح دهم، سررسید های عمومی گاهی برای یک نمایشگاه استفاده می شوند و گاهی یک سررسید عمومی در پک هدایای تبلیغاتی مدیریتی استفاده می شوند مسلماً انتخاب روش طراحی و چاپ این دو سررسید عمومی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. یکی از ویژگی های بارز سررسیدهای عمومی ارزان قیمت بودن آنها در هنگام سفارش است، در نتیجه در هنگام انتخاب روش چاپ، بهترین روش چاپ سررسید عمومی باید از قیمت مقرون به صرفه نیز برخوردار باشد. طبق مثال قبلی سررسیدهای عمومی که برای نمایشگاه ها پیش از سال نو استفاده می شوند باید روش چاپ ارزان قیمتی داشته باشند.

 

 

نوع دیگر سررسیدها، سررسیدهای اختصاصی می باشند و به صورت کاملاً اختصاصی تولید می شوند. طراحی و چاپ سررسیدهای اختصاصی پیش از سال تحویل به منظور استفاده در پک های تبلیغاتی افزایش پیدا می کند. سررسیدهای اختصاصی چون برای مشتریان شرکت، مدیران شرکت ها و مخاطبان خاص ارسال می شود، بیشتر به صورت سررسیدهای لوکس و سررسیدهای تبلیغاتی طراحی و چاپ می شوند در نتیجه انتخاب روش چاپ و کیفیت چاپ برای این سررسیدها بسیار اهمیت دارد. در سررسید های اختصاصی لوکس که برای افراد خاص ارسال می شود  اوراق ضمیمه ای با پیام تبریک آغاز سال جدید به سررسید اضافه می شوند  که در آن ها حتماً نام مخاطب در این پیام تبریک چاپ می گردد.

در تقسیم بندی انواع سررسیدها یکی دیگر از معیار های تقسیم بندی سایز چاپ است. سایز سررسید می تواند کوچک یا بزرگ باشد اما بهترین سایز برای آن‌ها سایز استاندارد است. اندازه‌های معمولِ سررسید یا سالنامه، تقریباً مانند قطع کتاب است و شامل موارد زیر می باشد:

•              سررسید وزیری

•              سررسید اروپایی

•              سررسید سلطانی

•              سررسید رحلی

•              سررسید رقعی

•              سررسید پالتویی

•              سررسید خشتی

•              سررسید جیبی

           سررسید ارگانایزر

سایز سررسیدها در انتخاب روش های چاپ تأثیر زیادی نداشته بلکه در مصرف کاغذ و قیمت تمام شده سررسید اثر گذار هستند.

یکی دیگر از معیار های تقسیم بندی انواع سررسیدها بر اساس گاه شمار بودن آن ها می باشد. سررسیدها بر اساس داخله شان شامل موارد زیر می باشند:

سررسید ۱ روز در صفحه (روزانه): سررسیدهای روزانه در دو نوع جمعه جدا یا پنج شنبه و جمعه با هم چاپ می شوند. در کشور ما روز های جمعه تعطیل و روز های پنج شنبه نیمه وقت کاری محسوب می شود لذا اغلب کاربران در این دو روز به فضای چندانی برای درج مطالب نیازی ندارند. در این سررسید ها معمولاً تاریخ یک روز در هر صفحه ی آن ها می باشد و فقط در نوع پنج شنبه جمعه با هم تفاوت دارند، یا تاریخ جمعه ها در پایین صفحه پنج شنبه ها چاپ می شود یا به صورت صفحه جدا و اختصاصی چاپ می شود.

 

 

سررسید ۲ روز در صفحه: یا سررسید دو روز شمار، در سررسید دو روزه تاریخ هر دو روز هفته در یک صفحه یا به صورت ستونی و یا به صورت سطری چاپ می شود.

 سررسید هفتگی: در سررسیدهای هفتگی برخلاف اسمشان روزهای هر هفته در دو صفحه چاپ می شود نه در یک صفحه.

سررسید ماهانه: در این نوع سررسید هر ماه در یک صفحه و یا در دو صفحه جای می گیرد.

سررسید دستیار: معمولاً در سررسیدهای دستیار هر هفته در یک صفحه چاپ می شود و صفحات تاریخ کمی دارند. ولی در انتهای آن ها تعداد زیادی صفحه سفید با سربرگ تاریخ به صورت خام ( / / ۱4) موجود است که مالک آن با توجه به نیازش می تواند از آن استفاده نماید. ضمن اینکه در انتهای این سررسیدها چندین برگ اطلاعات فنی و مهندسی چاپ می شود.

سررسید ها بر اساس گاه شمار بودنشان در انتخاب بهترین روش چاپ بسیار تأثیر گذار هستند. زیرا تعداد صفحات مصرفی در هر یک از این سررسیدها متفاوت است. هرچه تعداد صفحات یک سررسید بیشتر باشد، استفاده از چاپ هایی مانند چاپ افست برای این سررسید های مناسب تر است و هر چه تعداد صفحات کمتر باشد، مانند سررسید های ماه شمار روش های چاپی مانند چاپ دیجیتال برای آن ها مناسب تر است. البته لازم به ذکر است که علاوه بر تعداد صفحات سررسید، تعداد تیراژ سررسید نیز در اینجا اهمیت دارد. به عنوان مثال ممکن است یک سررسید ماه شمار باشد و تعداد صفحات کمی داشته باشد اما تیراژ سفارشی آن 5000 عدد باشد، در این صورت بهترین روش چاپ، چاپ افست است نه دیجیتال.

بر اساس انواع سررسیدها انواع روش های چاپ برای آن ها استفاده می شود. برای انتخاب بهترین روش چاپ سررسید ها معیارهای مختلفی را در نظر می گیرند. چاپ سررسیدها معمولاً به صورت چاپ تامپو (Pad Print)، روش سیلک اسکرین (Silk Screen)، چاپ سابلیمیشن (Sublimation)، روش لیزر (Laser)، روش طلاکوبی و داغی (Hot Stamp)، چاپ افست و چاپ دیجیتال می باشد.  از آنجا که تعداد صفحات سررسید ها زیاد است و سررسید ها را در زمانی پیش از آغاز سال جدید سفارش می دهند و معمولاً فرصت کافی در اختیار کارفرمایان است، از چاپ افست بیش از دیگر روش های چاپ برای چاپ سررسید استفاده می شود. انتخاب روش های چاپ سررسید به میزان زیادی به نوع جلد و صحافی سررسید نیز بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. برای اینکه سررسید هم کیفیت چاپ بالا و هم قیمت مناسبی داشته باشد (چه سررسیدهای عمومی و چه سررسیدهای اختصاصی) از چاپ افست معمولاً  استفاده می شود.

 

 

آنچه که در انتخاب روش چاپ سررسید اهمیت دارد ، انتخاب تعداد رنگ، انتخاب نوع کاغذ نیز می باشد. البته در این نکته در کیفیت چاپ بسیار تأثیر گذار است زیرا برخی از کاغذ ها برای یک نوع روش چاپی مناسب نیستند و کیفیت نهایی کار را کاهش می دهند. بسته به نوع روش چاپ سررسید، در سررسیدهای اختصاصی صفحاتی که به تبلیغات شرکت می پردازند و یا صفحاتی که به تصاویر شرکت اختصاص یافته اند را به صورت گلاسه و براق چاپ می کنند ولی برای صفحات روزشمار معمولاً از کاغذ تحریر سفید 70 گرم استفاده می شود. تعداد رنگ صفحات اختصاصی سررسید معمولاً 4 رنگ و بیش از 4 رنگ است اما صفحات تقویم و یادداشت سررسیدها معمولاً به صورت 2 رنگ چاپ می شوند.  البته این نکات معمولاً زمانی صادق هستند که روش چاپ سررسید، چاپ افست و چاپ دیجیتال باشد.

آنچه که باعث زیبایی سررسیدها می گردند خدمات پس از چاپ است. این خدمات شامل جلد سررسید، صحافی سررسید و کاور سررسیدها می باشد.  این خدمات پس از چاپ به میزان زیادی در انتخاب روش چاپی تأثیر گذار هستند. در سررسید های اختصاصی چون ظاهر سررسید و زیبایی و منحصر به فرد بودن آن به سلیقه مشتری باز می گردد انتخاب روش چاپ نیز باید طوری باشد که این ظاهر و سلیقه مخاطب حفظ شود. انواع جلد سررسید ها شامل:

•              سررسید با جلد سلفون

•              سررسید با جلد جیر

•              سررسید با جلد چرم

•              سررسید با چاپ گالینکور

•              سررسید ترمو

•              سررسید ارگانایزر

•              سررسید برجسته

انواع روش های صحافی سررسیدها شامل:

•              صحافی دوخت

•              صحافی فنری و فنر دوبل

•              صحافی کلاسوری

در زمان چاپ سررسیدهای اختصاصی، بر روی جلد سررسید خدماتی را انجام می‌دهند تا سررسید جذاب‌تر شود و هم نشان های شرکت بیشتر در آن‌ها مشاهده شود. این خدمات شامل: حک یا چاپ لوگو اختصاصی روی جلد، آستر بدرقه سفارشی متناسب با رنگ سازمانی شرکت، روبان سفارشی یا کش است. این خدمات بسته به نوع جلد و صحافی سررسید انتخاب می شود. حک لوگو با روش های چاپ مختلفی چون طلاکوبی، نقره کوبی، چاپ لیزی و ... انجام می شود که انتخاب این روش های چاپ به نوع جلد بستگی دارد. گاهی لوگو و نام برند شرکت را بر روی جلد چاپ نمی کنند، در چاپ این سررسید ها ابتدا لوگو را بر روی یک پلاک حک کرده و سپس پلاک را بر روی سررسید نصب می کنند.

تمامی این خدمات پس از چاپ سررسید هدفشان افزایش جذابیت است، استفاده از روش های مختلف چاپ و نوآوری روی انواع برش های سررسید و رنگ های جدید نیز هدفشان جلب نظر مشتریان شرکت است.