تقویم و سررسید

صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

با توجه به افزایش روز افزون استفاده از دفترچه یادداشت زیر دستی، دوام و کیفیت زیردستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شرکت تبلیغاتی طرح هرم با سال ها تجربه در زمینه طراحی، چاپ و تولید انواع سررسید و زیردستی، با توجه به نوع و اندازه زیردستی بهترین نوع صحافی را انتخاب می کند.

صحافی، یا جلد کردن ، به عمل تا کردن، ترتیب (قرار دادن فرم‌های تا شده در کنار هم)، ته‌دوزی، جلد گذاری و در نهایت برش صفحات گفته می‌شود. یکی از مهم ترین مراحل تولید دفترچه های یادداشت زیر دستی صحافی است. زیرا به طور کلی دفترچه های یادداشت (چه جیبی، چه رومیزی، چه زیر دستی و غیره) اگر برگه‌هایشان قابلیت جدا شدن داشته باشند کاربردی تر هستند. جدا کردن برگه در صحافی های مختلف متفاوت است. در دفترچه های یادداشت زیر دستی تقویم دار، توضیح دادیم که بخش تقویم را گاهی جدا گانه به صورت لت گلاسه هایی به دفترچه یادداشت زیر دستی اضافه می کنند و از مزیت های این کار جدا نمودن قسمت تقویم از دفترچه یادداشت زیر دستی است. به همین دلیل و دیگر دلایل جدا کردن برگه از دفترچه های یادداشت زیر دستی اهمیت زیادی دارد.

 

صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی

 

دفترچه های یادداشت زیر دستی را به صورت های گوناگون مانند : سیم مارپیچ (صحافی فنری یا صحافی سیمی)، دوخت با منگنه ، مانده ته چسب ، دوخت با نخ و یا ترکیب آن‌ها صحافی می کنند. اهمیت مرحله صحافی در تولید دفترچه های یادداشت زیردستی در این است که نوع صحافی مشخص می‌کند که چگونه کاغذ ها کنار هم مرتب می‌شوند و چگونه خوانده می‌شود و از طرف دیگر کیفیت صحافی در کیفیت نهایی دفترچه یادداشت زیر دستی تأثیر به سزایی دارد.

صحافی فنر دفترچه های یادداشت زیر دستی

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی، صحافی فنری یا سیمی می باشد. صحافی سیمی یا صحافی فنر دفترچه های یادداشت زیر دستی، مدلی از صحافی است که در آن پس از سوراخ کردن (پانچ) یکی از لبه های برگه، حلقه های سیم که می تواند از جنس فلزی یا پلاستیک باشد، رد شده و برگه های دفترچه یادداشت زیر دستی به هم متصل می شوند. به این کار سیمی کردن یا صحافی فنری دفترچه یادداشت زیر دستی می گویند. گاهی برخی از دفترچه های یادداشت های زیر دستی را با جلد های سخت و گران قیمت صحافی می کنند به طور معمول صحافی فنر این دفترچه ها داخل جلد آن‌ها پنهان شده و پس از باز کردن دفترچه یادداشت زیر دستی  می توان صحافی فنر آن را مشاهده کرد. یکی از بزرگ‌ترین مزیت های دفترچه های یادداشت زیر دستی سیمی، جدا کردن آسان برگه از دفترچه است.

 

صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی

 

از دیگر دلایل محبوبیت صحافی فنر برای سفارش دهندگان هدایای تبلیغاتی هستند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از :

 • دفترچه یادداشت زیر دستی با صحافی فنر از قیمت مناسبی برخوردار است    
 • دفترچه های یادداشت زیر دستی با سایز های مختلف A5 A6 A4 B5 و ... را می توان به سادگی با صحافی فنر، صحافی نمود.
 • سهولت در تورق صفحات دفترچه یادداشت زیر دستی
 • دفترچه یادداشت زیر دستی به صورت کامل (180 درجه) باز می شود.
 • دفترچه های یادداشت زیر دستی دارای ظاهری زیبا هستند و برای دریافت کننده هدیه تبلیغاتی جذاب و کاربردی هستند.
 • دفترچه های یادداشت زیر دستی با صحافی فنر دارای دوام  بوده و در طولانی مدت می توانند برند شما را به مخاطب یادآوری کنند.
 • تنوع در صحافی فنر دفترچه باعث شده تا این صحافی برای دفترچه یادداشت زیر دستی با تعداد برگ کم تا تعداد برگ بالا، مناسب باشد.
 • از مهم‌ترین مزایای استفاده از صحافی فنر در دفترچه های یادداشت زیر دستی می توان به سرعت بالا در صحافی اشاره نمود.

 

صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی

 

معایب استفاده از صحافی فنر در دفترچه های یادداشت

 • قرارگیری نامنظم برگه های دفترچه یادداشت زیر دستی که دارای موضوع بندی هستند (در برخی موارد)
 • مقاومت کمتر نسبت به صحافی دوخت

صحافی های فنر دفترچه های یادداشت زیر دستی بسته به جنس فنر و تعداد آن، انواع گوناگونی دارد :

 1. صحافی فنر پلاستیکی
 2. صحافی فنر فلزی (مارپیچ)

دفترچه های یادداشت زیر دستی با صحافی فنر با توجه به کاربردهای متفاوتشان در فرم های مختلفی صحافی می شوند. این فرم ها عبارت‌اند از :

 1. عمودی : مدل صحافی عمودی، همان صحافی سیم از بغل است. در این حالت برگه های دفترچه یادداشت زیر دستی با توجه به دفتر فارسی یا انگلیسی بودن، از سمت راست یا چپ خود ورق می خورند.
 2. افقی : مدل صحافی افقی، همان صحافی سیم از بالاست. در این حالت برگه های دفترچه یادداشت  زیر دستی از بالا ورق می خورد.

انتخاب هر یک از این صحافی ها به میزان زیادی به کاربرد دفترچه یادداشت زیر دستی، تعداد صفحات دفترچه و از همه مهم‌تر سلیقه مشتری باز می گردد.

 

 

صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی

 

صحافی چسب و دوخت دفترچه های یادداشت زیر دستی

صحافی چسب گرم، یکی از متداول‌ترین انواع صحافی خصوصاً برای کتاب‌ها و مجلات است که در این نوع صحافی، برگه‌های چاپ شده صفحات داخلی، پس از تا و ترتیب در عطف جلد که از متریالی با گرماژ بیشتر از صفحات داخلی است قرار گرفته و با چسب مخصوص به عطف کار می‌چسبند. این نوع صحافی، برای دفترچه های یادداشت زیر دستی مناسب نیستند زیرا هم تورق دفترچه یادداشت زیر دستی زیاد است و هم نمی توان از آن برگه جدا کرد. در صورتی که محصولات با چسب گرم، به صورت مکرر ورق زده شوند، احتمال باز شدن صفحات داخلی و جدا شدن آن‌ها وجود دارد. معمولاً در حالت صحافی چسب گرم، زمانی برای خشک شدن چسب در نظر گرفته می‌شود. قیمت تمام شده صحافی چسب گرم، با انواع دیگر صحافی‌ها متفاوت است و بسته به تعداد صفحات و فرم‌های چاپ شده محاسبه می‌شود.

برای استحکام بیشتر در دفترچه های یادداشت زیر دستی از صحافی چسب و دوخت با هم استفاده می شود. صحافی چسب و دوخت، زمان بیشتری برای تکمیل نیاز دارد و به همان مقدار، هزینه‌ی تمام شده‌ی محصول نیز افزایش می‌یابد. می‌توان گفت هزینه‌ی صحافی چسب و دوخت، تقریباً دو برابر هزینه‌ی صحافی به روش چسب گرم است. همین موضوع باعث می‌شود در تیراژ‌های بالا، تفاوت قیمت قابل توجهی بین صحافی چسب گرم و صحافی چسب و دوخت به وجود آید. هرچند در برخی مواقع، نوع صحافی باید الزاماً چسب و دوخت در نظر گرفته شود، اما در صورتی که بین چسب گرم و چسب و دوخت قدرت انتخاب وجود داشته باشد، توجه به بودجه مورد نظر برای سفارش، می‌تواند به انتخاب نوع صحافی کمک کند.

در صحافی چسب یا دوخت برای اینکه دفترچه های یادداشت زیر دستی را شکیل تر زیبا تر و کاربردی تر کنند به صحافی برگه ها، پرفراژ اضافه می کنند که در ادامه به کاربرد های دفترچه های یادداشت زیر دستی پرفراژ دار می پردازیم.

 

صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی

 

کاربرد دفترچه یادداشت زیر دستی پرفراژ دار

در جلسات کارمندی که یک برگه یادداشت و یا یک دفترچه یادداشت زیر دستی اختصاصی دارد نسبت به کارمندان دیگر شرکت ها حرفه ای تر به نظر می رسد. حتی دیده شده کارمندان یک شرکت در دور کاری ها، مأموریت ها و حتی در منزل نیز از دفترچه یادداشت زیر دستی اختصاصی استفاده می کنند که این نشان از کاربرد بالای این نوشت افزارها دارد. به طور کلی برای افزایش کاربرد هر نوع دفترچه یادداشت همیشه این موضوع مطرح بوده است که بتوان از دفترچه یادداشت برگه هایی را جدا کرده و کاربرد دفترچه یادداشت و برگه یادداشت را یکجا داشت.

در صحافی دوخت با جدا کردن برگه از دفترچه یادداشت  زیر دستی صحافی شل شده و دفترچه یادداشت زیر دستی ورق ورق می شود. در صحافی چسب نیز با جدا کردن برگه از دفترچه یادداشت زیر دستی، بین جلد و برگه ها فاصله ایجاد شده و دفترچه یادداشت زیر دستی ورق ورق می شود. بهترین صحافی برای جدا کردن برگه یادداشت در دفترچه های یادداشت زیر دستی، صحافی سیمی یا فنری است. در صحافی سیمی، برگه ای که از دفترچه یادداشت زیر دستی جدا می شود در کیفیت دفترچه تأثیری ندارد اما برگه جدا شده تمیز و مرتب نبوده و دارای سوراخ های قسمت سیمی هستند. برای حل این مشکل شرکت طرح هرم دفترچه های یادداشت زیر دستی پرفراژ دار را پیشنهاد می کند.

 

صحافی دفترچه های یادداشت زیر دستی

 

در دفترچه های یادداشت زیر دستی پرفراژ دار، برگه ها معمولاً با دیزاین و طراحی ست های اداری و سربرگ ها چاپ می شوند. نام شرکت، برند تجاری، لوگو، گاهی اوقات اطلاعات تماس بر روی این برگه ها قرار می گیرد. این دفترچه های یادداشت زیر دستی پرفراژ دار  به صورت هدایای تبلیغاتی نیز چاپ می شوند و در ست های تبلیغاتی، نمایشگاه ها و ... استفاده می گردند. دفترچه های یادداشت زیر دستی پرفراژ دار تبلیغاتی می توانند به صورت فانتزی، چسب‌دار، فنردار و ... چاپ شوند و نوع صحافی در کیفیت دفترچه یادداشت زیر دستی  دیگر تأثیر گذار نیست. زیرا برگه های دفترچه های یادداشت زیر دستی پرفراژ دار از محل پرفراژ جدا شده و جدا شدن برگه در صحافی و ورق ورق شدن دفترچه یادداشت زیر دستی تأثیر ندارد. استفاده از دفترچه یادداشت زیر دستی پرفراژ دار در یک شرکت، حرفه ای بودن کسب و کار را بیش از هر موضوعی به مخاطب القا می کند. برای طراحی و چاپ کاغذ دفترچه یادداشت زیر دستی پرفراژ دار از انواع کاغذ ها با گرماژ های مختلف استفاده می کنند. ابعاد دفترچه یادداشت زیر دستی  پرفراژ دار می تواند به صورت A6،A5 ، A4، ... و یا حتی اختصاصی و هر ابعادی باشد.