تقویم و سررسید

دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

دفترچه یادداشت زیر دستی که در جلسات و در محیط های اداری و شرکت ها استفاده می شوند همگی باید دارای ظاهری شکیل و درخور یک مدیر پروژه و افراد شرکت کننده در یک جلسه مهم، باشند.کاربرد دفترچه یادداشت زیردستی در ادارات و شرکرت ها بسیار است . جلد دفترچه یادداشت زیر دستی گالینگور اولین قسمتی است که مخاطب با آن رو به رو می شود و زیبایی جلد در جلب نظر مشتری در نگاه اول تأثیر به سزایی دارد. در مرحله بعد چون مخاطب جلد دفترچه یادداشت زیر دستی را لمس می کند باید جنس و کیفیت جلد به گونه ای باشد که حس مثبت در مخاطب ایجاد کند. کیفیت جلد دفترچه یادداشت زیر دستی به دو عامل مرغوبیت پوشش بکار رفته و نحوه ساخت جلد دفترچه یادداشت زیر دستی ، وابسته است. 

 

دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور

 

 به همین دلیل شرکت طرح هرم اکثرا دفترچه یادداشت زیر دستی مشتریان خود را به صورت جلد سخت یا گالینگور طراحی و چاپ می کند.

گالینگور چیست؟

گالینگور  در واقع پوششی سخت و مصنوعی است که بر روی مقوا قرار می گیرد. این مقوا، اگر مقوای جلد دفترچه یادداشت زیر دستی کاور دار باشد، به دفترچه یادداشت گالینگور معروف است. این پوشش سخت معمولاً از جنس پی وی سی بوده و مقامت کمتر نسبت به دیگر جلد های دفترچه یادداشت زیر دستی  مانند چرم مصنوعی و ترمو دارد.  گالینگور در حقیقت ترکیبی از کاغذ یا مقوا، پی وی سی و رزین است. این جلد به جلد سخت نیز معروف است. این ترکیبات در نهایت تنوع رنگی بسیار بالایی دارند ، و این تنوع بالا را با هزینه ای بسیار کم در اختیار مشتری قرار می دهد. به همین دلیل شرکت های کوچک و شرکت های تازه تأسیس برای هدیه تبلیغاتی خود می توانند نوشت افزار هایی با جلد گالینگور را انتخاب کنند.

 

دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور

 

زیردستی با جلد گالینگور نیازی به سلفون کشی و یا یووی موضعی ندارد، که خود قیمت تمام شده طراحی و چاپ دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور را کاهش می دهد.  دفترچه یادداشت زیر دستی گالینگور در ابعاد و قطع های متنوعی طراحی و چاپ می شوند اما  طراحی و چاپ دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور، معمولاً قطع  رحلی یا A4  است. قطع رحلی یکی از مناسب ترین قطع ها است و غالباً برای هدایای تبلیغاتی افراد رسمی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کیفیت طراحی و چاپ دفترچه یادداشت زیر دستی  با جلد گالینگور به عوامل زیادی بستگی دارد. در وهله اول کیفیت جلد دفترچه یادداشت زیر دستی  با پوشش گالینگور، به ماده استفاده شده باز می گردد استفاده از گالینگور با کیفیت های متفاوت در تولید دفترچه یادداشت زیر دستی بسیار متداول است.  آنچه که کیفیت گالینگور را تعیین می کند، ضخامت آن و لطافت جلد دفترچه یادداشت زیر دستی است. هر چه گالینگور ضخیم تر باشد و جلد دفترچه لطیف تر، کیفیت نهایی جلد دفترچه یادداشت زیر دستی بالا تر است. گالینگور های بی کیفیت و با ضخامت کم، با گذر زمان از محلی مانند لبه ها و باز و بسته شدن جلد دچار پارگی و زدگی می شوند. در وهله بعدی آنچه که کیفیت گالینگور را تعیین می کند جنس پی وی سی است که بر روی مقوا کشیده می شود. این لایه پی وی سی است که در جلد گالینگور بی کیفیت پوست پوست می شود. به طور کلی چون گالینگور یک لایه نازک کاغذ یا مقوا با پوشش پی وی سی است، قطعاً نسبت به دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد چرم یا ترمو نازک تر بوده، و زودتر خراب می شوند.

 

دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور

 

گالینگور هایی که در جلد دفترچه یادداشت زیر دستی استفاده می شوند هم نمونه ایرانی دارند و هم نمونه خارجی. بافت ها، رنگ ها و کیفیت های هم نمونه ایرانی و هم نمونه های خارجی با یکدیگر متفاوت هستند و درجه یک، دو و سه دارند. نمونه های خارجی گالینگور معمولاً لایه های پی وی سی با کیفیت تری نسبت به نمونه های ایرانی دارند.

 

حکاکی بر روی جلد گالینگور  دفترچه یادداشت زیر دستی

به طور کلی برای درج اطلاعات بر روی جلد دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور از روش های متفاوتی نظیر حکاکی، پلاک، چاپ، لیزر و ... استفاده می شود. . حکاکی خود روش های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

روش های متداول حکاکی در طراحی و چاپ دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور داغی کوبی، طلاکوب ، نقره کوب و پلاک چسبانی هستند. نکته ای که در اینجا لازم  است به ذکر شود: لیزر بر روی جلد گالینگور دفترچه یادداشت زیر دستی خوب نشده، و معمولاً استفاده نمی شود. زیرا زمانی از حکاکی لیزر استفاده می شود که لیزر بتواند در جلد دفترچه یادداشت زیر دستی تغییر رنگ ایجاد کند. اما در دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور، این تغییر رنگ مشاهده نشده و حتی امکان دارد  حرارت لیزر جلد گالینگور را سوزانده و جلد را باطله کند.

 

دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور

 

 زمانی که قرار است حکاکی روی دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور انجام شود، برای حک لوگو بهتر است از روش طلا کوب و داغه کوبی استفاده شود. البته تمامی این روش ها به جز لیزر، بسته به سلیقه مشتری دارد. در شرکت طرح هرم دفترچه یادداشت زیر دستی را معمولاً با پلاک طلایی، پلاک نقره ای و یا طلا کوب سفارش می دهند که هم ظاهر بهتری داشته باشد هم دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد.

پلاک طلایی که در جلد دفترچه های یادداشت زیردستی استفاده می شود یک پلاک فلزی است که لوگو یا نام برند بر روی آن حک شده و سپس پلاک توسط چسب های مخصوصی روی جلد دفترچه یادداشت زیر دستی چسبانده می شود. پلاک فلزی را به لحاظ فنی می توان روی انواع جلدها استفاده کرد. استفاده از پلاک فلزی بر روی جلد دفترچه های یادداشت زیردستی، جلوه ای نفیس به آن می دهد و دفترچه یادداشت زیر دستی را در نظر استفاده کننده با ارزش تر جلوه می دهد. پلاک های فلزی استفاده شده روی جلد دفترچه های یادداشت زیر دستی دارای ابعاد، فرم و رنگ های مختلف می باشند. معمولاً  هر تولید کننده هر ساله تعداد محدودی سایز و شکل را برای پلاک های ارائه شده خود انتخاب کرده و سفارش دهنده پلاک مورد نظر خود را از میان آن‌ها انتخاب می کند. از فرم های گوناگون پلاک فلزی می توان به پلاک تخت، پلاک برجسته و پلاک لب خم اشاره کرد.

 

دفترچه یادداشت زیر دستی با جلد گالینگور

 

رنگ پلاک قابل ارائه نیز دارای تنوع بالایی است. اما در اغلب موارد، پلاک با رنگ نقره ای و طلایی توسط تولید کنندگان ارائه می شود.

کیفیت پلاک فلزی استفاده شده در دفترچه یادداشت زیر دستی به کیفیت خود پلاک و کیفیت حک لیزر روی آن بستگی دارد. و تأثیر زیادی در ظاهر دفترچه یادداشت زیر دستی دارد.

تنوع دفترچه یادداشت زیر دستی اختصاصی با جلد گالینگور

روش تهیه گالینگور های مناسب جلد دفترچه یادداشت زیر دستی به صورت طاقه ای است و بسته به ابعاد جلد دفترچه یادداشت زیر دستی ، گالینگور برش می خورد. طاقه های گالینگور مناسب جلد دفترچه یادداشت زیر دستی دارای رنگ بندی بسیار متنوعی هستند،  و با استفاده از چسب، به مقوای جلد چسبانده می شود. گالینگور مناسب جلد دفترچه یادداشت زیر دستی به سبب سازگاری بالایی که با انواع چسب دارند و تنوع بالایی که از لحاظ رنگی دارد، برای سازمان ها و ادارات که می خواهند طرح اختصاصی داشته باشند، بسیار مناسب هستند.