تقویم و سررسید

کاربرد دفترچه یادداشت پرفراژ دار

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

دفترچه یادداشت و برگه یادداشت نوشت افزارهای ارزان قیمت هستند که در هر شرکت، سازمان، ادارات دولتی و هر کسب و کاری نیاز است. هیچ شخصی را نمی بینید که از  برگه یادداشت و دفترچه یادداشت بی نیاز باشد. این نیاز به قدری است که برخی از کسب و کار ها برای کارمندان خود برگه یادداشت و دفترچه یادداشت اختصاصی طراحی می کنند. دفترچه یادداشت اختصاصی کارمندان یک شرکت را منضبط تر و یادداشت هایشان را رسمی تر می کند. از طرفی دیگر در جلسات کارمندی که یک برگه یادداشت و یا یک دفترچه یادداشت  اختصاصی دارد نسبت به کارمندان دیگر شرکت ها حرفه ای تر به نظر می رسد. حتی دیده شده کارمندان یک شرکت در دور کاری ها، مأموریت ها و حتی در منزل نیز از دفترچه یادداشت استفاده می کنند که این نشان از کاربرد بالای این نوشت افزارها دارد.

 

کاربرد دفترچه یادداشت پرفراژ دار

 

دفترچه یادداشت علاوه بر وظیفه نوشتاری که ایفا می کنند به منظور تبلیغات نیز از آن‌ها استفاده می گردد. همان طور که قبلاً گفته شد یک تبلیغات هدفمند رسالتش این است که با کمترین هزینه بیشترین کاربرد و بازده را داشته باشد. این جمله در مورد دفترچه یادداشت کاملاً صادق است، زیرا دفترچه یادداشت یکی از ارزان‌ترین نوشت افزار های موجود در بازار هستند و استفاده از خود دفترچه یادداشت و برگه های آن توسط افراد شرکت و مخاطبین شرکت بسیار زیاد است. این کاربرد فراوان دفترچه یادداشت آن را به ابزاری مهم برای تبلیغات تبدیل کرده است. برای افزایش کاربرد دفترچه یادداشت همیشه این موضوع مطرح بوده است که بتوان از دفترچه یادداشت برگه هایی را جدا کرد و کاربرد دفترچه یادداشت و برگه یادداشت را یکجا داشت. زیرا برگه های دفترچه یادداشت یکی از قوی‌ترین و سریع ترین اوراقی هستند که در بین افراد جا به جا می شوند و در یک کسب و کار پخش می شوند. سرعت جا به جایی و تأثیر گذاری یک برگه یادداشت بین شرکت گاهی بیش از یک کارت ویزیت است.

به دلیل همین کاربرد برگه های یادداشت، شرکت ها همیشه به دنبال راهی بودند که بتوانند به راحتی از دفترچه های یادداشت تبلیغاتی خود برگه جدا کنند. جداکردن برگه به میزان زیادی به صحافی دفترچه های یادداشت بستگی دارد. در صحافی دوخت با جدا کردن برگه از دفترچه یادداشت صحافی شل شده و دفترچه یادداشت ورق ورق می شود. در صحافی چسب نیز با جدا کردن برگه از دفترچه یادداشت، بین جلد و برگه ها فاصله ایجاد شده و دفترچه یادداشت ورق ورق می شود. بهترین صحافی برای جدا کردن برگه یادداشت در دفترچه های یادداشت، صحافی سیمی یا فنری است. در صحافی سیمی، برگه ای که از دفترچه یادداشت جدا می شود در کیفیت دفترچه یادداشت تأثیری ندارد اما برگه جدا شده تمیز و مرتب نبوده و دارای سوراخ های قسمت سیمی هستند. برای حل این مشکل شرکت طرح هرم دفترچه های یادداشت پرفراژ دار را پیشنهاد می کند.

 

کاربرد دفترچه یادداشت پرفراژ دار

 

در دفترچه های یادداشت پرفراژ دار، برگه ها معمولاً با دیزاین و طراحی ست های اداری و سربرگ ها چاپ می شوند. نام شرکت، برند تجاری، لوگو، گاهی اوقات اطلاعات تماس بر روی این برگه ها قرار می گیرد. این دفترچه های یادداشت پرفراژ دار  به صورت هدایای تبلیغاتی نیز چاپ می شوند و در ست های تبلیغاتی، نمایشگاه ها و ... استفاده می گردند. دفترچه های یادداشت پرفراژ دار تبلیغاتی می توانند به صورت فانتزی، چسب‌دار، فنردار و ... چاپ شوند و نوع صحافی در کیفیت دفترچه یادداشت دیگر تأثیر گذار نیست. زیرا برگه های دفترچه های یادداشت پرفراژ دار از محل پرفراژ جدا شده و جدا شدن برگه در صحافی و ورق ورق شدن دفترچه یادداشت تأثیر ندارد. استفاده از دفترچه یادداشت پرفراژ دار در یک شرکت، حرفه ای بودن کسب و کار را بیش از هر موضوعی به مخاطب القا می کند. برای طراحی و چاپ کاغذ های یادداشت تبلیغاتی از انواع کاغذ ها با گرماژ های مختلف استفاده می کنند. ابعاد دفترچه یادداشت پرفراژ دار می تواند به صورت A6،A5 ، A4، ... و یا حتی اختصاصی و هر ابعادی باشد.

پرفراژ چیست و دفترچه یادداشت پرفراژ دار چگونه تولید می شود؟

ابتدا می خواهیم ببینیم پرفراژ چیست و در یک دفترچه یادداشت چگونه ایجاد می شود. پرفراژ یک کلمه فرانسوی است که از واژه Perforage گرفته می شود. این واژه بعد از وارد شدن به زبان فارسی اصالت خود را حفظ کرده و اکثر مردم  و متخصصان این حوزه آن را با همین نام فرانسوی اش یعنی پرفراژ می شناسند. اما پرفراژ در فارسی دو معنا دارد:

-به سوراخ های ریزی گفته می شود که در راستای یک خط بر روی برخی کاغذها قرار می گیرند تا کاغذ در آن محل به راحتی جدا شود.

 

 

کاربرد دفترچه یادداشت پرفراژ دار

 

-به دستگاهی گفته می شود که با استفاده از وسیله ای شانه مانند سوراخ هایی را بر روی کاغذ ایجاد می کند.

در دفترچه های یادداشت پرفراژدار، از تعریف اول پرفراژ استفاده می کنیم. در دفترچه های یادداشت، پرفراژ نوعی خط برش است که در برگه های یادداشت ایجاد شده و کاربرد دفترچه یادداشت و برگه های آن را دو چندان می کند. این فناوری باعث آسان تر شدن فرآیند برش توسط اشخاص می شود.

در دفترچه های یادداشت پرفراژ دار، ابتدا دفترچه یادداشت طراحی می شود و در مرحله طراحی محل پرفراژ مشخص شده و طرحی در این قسمت قرار نمی گیرد. در هنگام طراحی دفترچه یادداشت پرفراژ دار دقت می شود که  حداقل فاصله 1.5 سانتی متری را برای پرفراژ کاغذها خالی بماند. در چاپخانه پس از اینکه کاغذ انتخاب شد و مراحل چاپ انجام شد، خدمات پرفراژ بر روی برگه های یادداشت انجام شده سپس برگه ها برش خورده و دفترچه یادداشت پرفراژ دار صحافی می شود.

خدمات پرفراژ در دفترچه های یادداشت انواع مختلفی دارد که به طور کلی به 2 دسته پرفراژ سوراخ دار و پرفراژ چاپخانه ای تقسیم می شود. در این قسمت این 2 دسته را به اختصار توضیح می دهیم.

پرفراژ سوراخ دار

این نوع خدمات پرفراژ در دفترچه های یادداشت در صحافی و با استفاده از دستگاه ویژه پرفراژ انجام می شود.

 

کاربرد دفترچه یادداشت پرفراژ دار

 

پرفراژ چاپخانه ای

این نوع خدمات پرفراژ در دفترچه های یادداشت می تواند در یک مرحله و همزمان با چاپ بقیه فرم انجام شود.

دستگاه هایی که عمل پرفراژکردن دفترچه های یادداشت را انجام می دهند به دو صورت اتوماتیک و دستی در بازار هستند:

  • دستگاه پرفراژ کاغذ اتوماتیک: این دستگاه معمولاً به صورت تک سرعتِ و با سرعت متغیر موجود است و قابلیت انجام چند پرفراژ را به صورت همزمان دارد و سهولت کار با آن بیشتر است.
  • دستگاه پرفراژ کاغذ دستی: عملیات کار با این دستگاه‌های پرفراژ به صورت کاملاً دستی بوده و با اهرمی که برای همین کار تعبیه شده است انجام می شود.

مزیتی که پرفراژ دارد این است که شما می توانید به طور همزمان و فقط در یک مرحله در راستای طول و عرض خدمات پرفراژ را بر روی دفترچه های یادداشت انجام دهید. خدمات پرفراژ شامل یک خط فولادی با نقش خط چین یا زیگزاگ است که به صورت برشی هم عمل می کند. ارتفاع خطی که به عنوان پرفراژ اعمال می شود در حد یک نقطه از ارتفاع حروف است به همین دلیل است که مرکب به آن منتقل نمی شود و نوردهای منتقل کننده رنگ هم صدمه ای نمی بینند. برای انجام خدمات پرفراژ کاغذ سیلندر باید کاغذ سختی باشد. بر روی کاغذهای سیلندر باریکه هایی از فولاد و یا برنج با ضخامت 0.5 تا 0.75 میلی متر چسبانده می شود.

 

کاربرد دفترچه یادداشت پرفراژ دار

 

در اعمال خدمات پرفراژ دفترچه های یادداشت باید دقت کرد که فشار پرفراژ ایجاد شده در حد ضخامت کاغذ در دفترچه های یادداشت باشد و کاغذ را در هیچ قسمتی پاره نکند اگر این طور نباشد هم ماشین و هم خط پرفراژ هر دو صدمه می بینند. اگر بخواهید میزان فشار را تشخیص دهید باید کاغذ پرفراژ شده را رو به روی نور قرار دهید و میزان برش ها را به طور دقیق کنترل کنید. اگر این برش ها دیده شوند پس فشار کافی است اما اگر این برش ها به خوبی دیده نشوند باید آن‌ها را زیرسازی کرد. برای انجام خدمات پرفراژ باید در حین کار به دو طرف خط پرفراژ مقداری صابون خشک زده شود.

به طور کلی دفترچه های یادداشت پرفراژ دار، نقش دو نوشت افزار را در ست های اداری ایفا می کنند. این دفترچه های یادداشت هم کاربرد دفترچه یادداشت را دارند و هم کاربردهای یک برگه یادداشت. این برگه های یادداشت، مانند برگه ها یادداشت اداری نه به هم می‌ریزند و گم می شوند و نه نیاز به پایه خاصی دارند بله با هر نوع صحافی به یکدیگر متصل بوده و در صورتی که نیاز نباشد جدا شوند به عنوان یک دفترچه یادداشت قابل استفاده هستند.