تقویم و سررسید

طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی همان‌طور که از نامش مشخص است، مربوط به سررسیدهای تولید شده در قاره اروپا می باشد و حدوداً یک دهه است که وارد ایران شده اند. در حالی که زمان زیادی از ورود این سررسید های اروپایی  به ایران نمی گذرد اما باز هم طرفداران بسیار زیادی را بین شرکت ها دارد و جزء انتخاب های اول بسیاری از شرکت های تبلیغاتی می باشد. سررسید های اروپایی بسیار محکم هستند و در سایز های مختلفی دیده می شوند، علت این امر، نبودن یک سایز تعریف شده بین تولید کنندگان طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی می باشد. هر تولید کننده طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی به سلیقه خود کمی ابعاد سررسید را تغییر می دهد. اندازه رایج سررسید اروپایی 13×22 می باشد. تفاوت سررسید اروپایی با سررسیدهای متداول در بازار در گوشه های گرد آن، کاغذ کرم، پاکت مدارک و کش نگه‌دارنده آن است. کش نگهدارنده پس از بستن سررسید از بیرون دور جلد می افتد و از افتادن کاغذ های داخل سررسید جلوگیری می کند. اصولاً رنگ کش را با رنگ جلد، ست می کنند، اما برخی تولید کنندگان هم اعتقاد دارند در صورتی که رنگ کش با رنگ جلد سررسید، متمایز باشد، سررسید اروپایی خاص تر به نظر می رسد. یکی دیگر از تفاوت های عمده سررسید اروپایی با سررسید های متداول در بازار این است که در سررسید های اروپایی آستر بدرقه حذف شده است.

 

طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی

 

 

سررسید اروپایی دارای انواع گوناگونی می باشد که در ذیل به صورت مختصر تنها به نام آن‌ها اشاره می کنیم:

 • انواع سررسید اروپایی بر اساس تقویم
 • سررسید روز شماره
 • سررسید هفته شمار
 • سررسید ماه شمار

طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی

 

انواع سررسید های اروپایی بر اساس جنس جلد 

معمولاً در اولین نگاه، جلد سررسید اروپایی مورد توجه مخاطب قرار می گیرد؛ بنابراین جلد سررسید اروپایی باید دارای ظاهری مناسب باشد، اما نباید از کیفیت آن نیز غافل شد. جلد سررسید اروپایی می تواند در انواع مختلف طراحی و تولید شود. ولی هر ساله اکثر تولید کنندگان با توجه به استقبال سفارش دهندگان سال قبل، اقدام به طراحی و تولید سررسید سال جدید می کنند. از متداول ترین جلد سررسیدهای اروپایی عبارتند از :

 • سررسید اروپایی ترمو کش دار
 • سررسید اروپایی ترمو
 • سررسید اروپایی چرمی
 • سررسید اروپایی جلد اشبالت

بسته به نوع جلد سررسید های اروپایی عمل حک بر روی جلد معمولاً به دو روش، حک مستقیم یا حک بر روی پلاک انجام می شود. حک مستقیم روی جلد سررسید اروپایی مزایای زیادی دارد که دقت و سرعت بالا از مهم ترین آن‌ها است. در این روش، لوگو به صورت مستقیم روی جلد سررسید اروپایی حک می شود. حک مستقیم بر روی جلد سررسید اروپایی انواع مختلفی نظیر داغه کوبی، طلاکوبی، لیزر، نقره کوبی و ... دارد که هر یک از این روش ها بسته به جنس جلد انتخاب می شود. مناسب ترین جلد سررسید اروپایی برای لیزر مستقیم، جلد جیر است. چرا که پوشش جیر به صورت سطحی سوزانده شده و طرح مورد نظر به راحتی حک می شود.

حک بر روی پلاک فلزی روشی است که در آن لوگوی مورد نظر بر روی پلاک فلزی (معمولاً از جنس استیل) حک شده و پلاک نیز توسط چسب های مخصوص بر روی جلد سررسید اروپایی چسبانده می شود. این پلاک های استیل معمولاً در رنگ های نقره ای و طلایی مورد استفاده قرار می گیرند و جلوه خاصی به سررسید اروپایی می بخشند.

 • صحافی سررسید های اروپایی:

سررسید اروپایی را می توان با انواع روش های 

 • ته دوخت
 • فنری
 • چسبی
 • کلاسوری

 صحافی کرد. معمولاً اغلب تولید کنندگان سررسید اروپایی، صحافی ته دوخت را برای طراحی و چاپ سررسید اروپایی استفاده می کنند. در این روش صحافی دوخت، کاغذ ها را در دسته های 16 برگی در کنار هم گذاشته و عمل دوخت انجام می شود. صحافی دوخت در سررسیدهای اروپایی بسیار با دوام است و از لحاظ شکل ظاهری از زیبایی سررسید نمی کاهد. اما چون سررسیدهای اروپایی به میزان زیادی در روزهای سال استفاده می شوند از چسب همراه با صحافی دوخت برای محکم کاری بیشتر استفاده می شود.

 

طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی

 

مزایای طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی

همان‌طور که در بالا هم توضیح دادیم سررسید های اروپایی بین افراد طرفداران بسیاری دارد، که این محبوبیت به ویژگی های منحصر به فرد سررسید های اروپایی نسبت به دیگر سررسید ها باز می گردد. مهم‌ترین ویژگی سررسیدهای اروپایی شامل:

 • داشتن ابعاد مناسب در مقایسه با سایر سررسید ها می باشد.
 • استفاده از کاغذ کرم رنگ و مات برای جلوگیری از انعکاس نور و خستگی چشم ها.
 • داشتن طراحی گرد در گوشه های جلد و برگه های داخلی که هم زیبایی سررسید را دو چندان می کند و هم از خراب شدن لبه جلو و کاغذ ها جلوگیری می کند.
 • استفاده از پاکت مدارک جهت قرار دادن کارت ویزیت و برگه هایی که نیاز به نگهداری ها آن‌ها وجود دارد بجای قرار دادن آن‌ها در وسط برگه های یک سررسید.
 • استفاده از کش نگهدارنده بسیار کاربردی و زیبا در سررسید اروپایی.

طراحی و چاپ سررسید اروپایی در سایز جیبی یا پالتویی

دلیل دیگر محبوبیت  سررسید اروپایی در بین شرکت ها، نبود استاندارد در اندازه سررسید اروپایی است که  باعث شد تا سررسید های اروپایی را در سایز هایی نظیر جیبی یا پالتویی نیز طراحی و چاپ کنند. این سررسید های اروپایی جیبی، متریال و ویژگی های سررسید پالتویی را داشته که به بررسی آن ها می پردازیم. در طراحی و چاپ سررسید های اروپایی جیبی، از کاغذ حریر 70 گرم کرم استفاده می کنند که این امر باعث زیبایی دو چندان سررسید می شود. همچنین اکثر تولید کنندگان، از بدرقه های فانتزی و خاص در صحافی سررسید اروپائی جیبی استفاده می کنند و سعی دارند حدالمقدور، جلد سررسید را با بدرقه سررسید اروپایی جیبی، ست کنند. به ‌عنوان مثال در تولید سررسید اروپایی چرمی، بدرقه از طرح چرم و به رنگ های قهوه ای انتخاب می شود تا به محض باز کردن سررسید، یک توازن رنگی در جلد و داخل سررسید به چشم بخورد.

همچنین یکی از موارد دیگری که باعث تمایز سررسید اروپایی جیبی از دیگر مدل های سررسید جیبی شده، بکار بردن کش در جلد این نوع سررسید ها می باشد که ضمن کاربردی بودن، زیبایی خاصی هم به سررسید اروپایی می دهد.  چون سررسید های اروپایی جیبی داخل جیب قرار می گیرند و تمام مدت روز در حال جا به جایی هستند این کش های زیبا، کاربردی بیشتر از سررسیدهای معمول اروپایی دارند.

 

 

طراحی و چاپ سررسید در اندازه اروپایی

سفارشی سازی سررسیدهای اروپایی

سررسیدهای اروپایی خود دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند اما در طراحی و چاپ سررسید های اختصاصی اروپایی ویژگی های دیگر را به سررسید اضافه می کنند تا هم زیبا تر شود و هم کاربردی تر. این ویژگی ها عبارتند از :

استفاده از خدمات پس از چاپ نظیر سلفون کشی جلد سررسید

 جلد سازی مقوایی

استفاده از لت گلاسه های چاپی با بالاترین کیفیت

چسب کاری ابتدای سررسید اختصاصی در قسمت اتصال بدرقه سررسید به گلاسه های ابتدای سررسید

 استفاده از بدرقه ضخیم 120 گرم که در بالا بردن کیفیت صحافی تأثیر بسیاری دارد و باعث طولانی تر شدن عمر سررسید می شود این نوع کاغذ بدرقه معمولاً برای صحافی کتاب هایی با تعداد برگه های زیاد استفاده می گردد.

در آخر در مورد خرید سررسید اروپایی باید بگوییم که جزو خوش دست ترین و شیک ترین سررسید موجود در کشور می باشد. به جهت جمع و جور بودن، فضای کمی اشغال می کند و در عین حال فضای مناسب و کافی برای یادداشت برداری دارد و کاربر از این بابت هیچ کمبودی را احساس نمی کند. دلیل دیگر استقبال مردم از خرید سررسید اروپایی، استفاده از متریال های جدید و زیبا می باشد.