تقویم و سررسید

طراحی و چاپ سررسید با لت گلاسه

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

لت گلاسه سررسید، در حقیقت صفحاتی از جنس کاغذ گلاسه هستند که به صورت رنگی و اختصاصی طراحی و چاپ می شوند و به صورت قسمتی مجزا به سررسید های عمومی و اختصاصی اضافه می گردند.  لت گلاسه سررسید ابتدا، وسط یا انتهای سررسیدهای ع.می و اختصاصی اضافه می شود. زمان طراحی لت گلاسه سررسید  اطلاعاتی در مورد شرکت سفارش دهنده سررسید، برند های ارائه شده توسط وی، معرفی محصولات، و یا آگهی های جذاب تبلیغاتی گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی برخی از شرکت ها، کلیه محصولات خود را هر ساله به ‌صورت لت گلاسه سررسید چاپ کرده و به سررسید سفارشی خود اضافه می کنند. هدف از طراحی لت گلاسه سررسید ایجاد فضایی برای انتقال پیام شرکت به مخاطبین است. لت گلاسه فضای مناسب برای درج نوشته، تصاویر و طرح ها فراهم می کند و چون مطالب مهم تبلیغاتی بر رویشان چاپ می شود برای افزایش جذابیت مطالب به صورت 4 رنگ چاپ می شوند.

 

طراحی و چاپ سررسید با لت گلاسه

 

امروزه استفاده از شیوه‌های تبلیغاتی برای توسعه کسب‌و‌کار، به یکی از عوامل غیر قابل چشم پوشی تبدیل شده است. در این راستا سررسیدهای تبلیغاتی که پیش از سال نو به مخاطبان داده می شود به عنوان یکی از پرکاربردترین گزینه‌ها، نقش پر رنگی در توسعه برند و تجارت ایفا می‌کند. این شیوه تبلیغاتی منحصر به فرد، با ایجاد حسی نیک در مخاطب، برند شما را به شکلی هرچه خوشایندتر به مشتریان معرفی خواهد کرد و در هر روز از سال برای شرکت ها تبلیغ می کنند. شرکت ها برای بخش تبلیغاتی از طراحی و چاپ لت گلاسه استفاده می کنند.

لت های گلاسه سررسیدها علاوه بر رسالت تبلیغاتی‌شان، بر تزیین و زیبایی سررسیدها نیز تأثیر گذار هستند.  لت گلاسه های سررسید با بالاترین کیفیت باید طراحی و چاپ شوند، کیفیت این لت گلاسه ها به میزان زیادی به گرماژ کاغذ گلاسه مصرفی باز می گردد. در لت گلاسه ها معمولاً از کاغذ های گلاسه با گرماژ 135 تا 150 گرم برای طراحی و چاپ سررسید استفاده می شود. برای افزایش کیفیت سررسید هایی سفارشی که حاوی لت گلاسه هستند، به صحافی توجه ویژه می شود. چون لت گلاسه ها جنسی متفاوت از کاغذ های داخلی دارند اگر به خوبی صحافی نشوند سررسید خیلی زود خراب شده و کارایی خود را از دست می دهد. برای صحافی سررسید های حاوی لت گلاسه های 135 گرم از صحافی دوخت استفاده می کنند. در صحافی دوخت برگه های تاخورده ی فرم های چاپ به هم دوخته شده و به جلد سررسید متصل می شوند. این نوع صحافی رایج ترین نوع صحافی سررسید با لت گلاسه است و قیمت مناسبی هم دارد ولی با توجه به زمانی که صحاف برای انجام آن گذاشته و موادی که استفاده شده ممکن است کیفیت بسیار بالا یا بسیار پایین داشته باشد.

 اگر گرماژ کاغذ لت گلاسه ها افزایش یابد میزان مقاومت صحافی دوخت کم می شود به همین دلیل از صحافی های فنری استفاده می کنند. در صحافی فنری از رول های فنر بر روی برگه های پانچ شده ی سررسید استفاده می شود که کیفیت مناسبی دارد و از صحافی دوخت گران تر است.

 

طراحی و چاپ سررسید با لت گلاسه

 

برخی از سررسیدهایی که همراه لت گلاسه دارند را به صورت کلاسوری صحافی می کنند. در این نوع صحافی همان‌طور که از نام آن پیداست، برگه های سررسید پانچ شده و با استفاده از گیره های فلزی به جلد متصل می شوند. حسن این نوع صحافی در لت گذاری می باشد که به راحتی می توان تعداد دلخواه لت یا برگه های دلخواه را به سررسید اضافه کرد.

زمان طراحی و چاپ لت گلاسه سررسید به چه نکاتی باید توجه شود؟

بسته به اینکه لت گلاسه های در کدام قسمت سررسید قرار است، قرار گیرند طرحی های متفاوتی به خود می گیرند. از طرفی دیگر با توجه به نوع کسب و کار، و نوع سررسید و ابعاد نیز طراحی متغیر می گردد.

برای اینکه بدانیم لت های گلاسه در کجا قرار می گیرند ابتدا باید بخش های مختلف سررسید را بشناسیم. سررسید ها اصولاً از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که از این بخش ها می توان به سه بخش اصلی یا لت های اصلی سررسید اشاره کرد.

1-مقدمه: بخشی که در واقع در ابتدای صفحات سررسید است و مقدمه می تواند شامل عکس تبلیغاتی و مشخصات دارنده سررسید باشد. این صفحات که به سررسید اضافه می شوند می‌توانند اطلاعات مهمی از شرکت شما را به مخاطبان شما بدهند.

 

طراحی و چاپ سررسید با لت گلاسه

 

2-صفحات داخلی: که شامل صفحه های تاریخ دار و تقویم وار است، تاریخ نگاری در سررسید به معنی نوع چیدمان تاریخ در هر صفحه از سررسید است. که اغلب این صفحات به بررسی روزها و خبر ها و اطلاعات و اعلان ها و مطالبی که با موضوع سررسید همخوانی دارند می پردازند. مثلاً اگر سررسید ورزشی باشد یا سررسید صنعتی باشد به بررسی مطالب ورزش و صنعتی روز پرداخته و کارها و اقدامات مهمی که در روزها در زمینه ورزش اتفاق افتاده است رو اعلام می‌کند. در بعضی سررسیدهای اختصاصی که برای کارگاه ها یا شرکت ها تولید می شود نام رئیس و تاریخ تولد و فوت آن و اطلاعات مهم و اتفاقات مهمی که مربوط به آن شرکت یا کارخانه در روزی رویدادِ است، چاپ شده است.

3-بخش آخر: شامل شماره تلفن های ضروری، شماره های افراد مهم ، برگه های برای یادداشت، نقشه ها، و ... است. در بخش پایانی اگر سررسید اختصاصی باشد و مربوط به شرکتی خاص یا کارگاه  یا کارخانه ای خاص باشد تلفن های داخلی آن را در بخش پایانی سررسید یادداشت می کنند تا مخاطبین سررسید به‌راحتی بتوانند با شرکت و بخش مربوطه در تماس باشند .

 لت گلاسه های که در ابتدای سررسیدهای اختصاصی قرار می گیرند معمولاً حاوی عکس های کارخانه و شرکت و معرفی برند می باشند. اگر لت گلاسه در وسط سررسید اختصاصی قرار گیرد حاوی اطلاعات محصولات و محصولات جدید می شود. در طراحی لت گلاسه های سررسید های عمومی فرقی نمی کند که لت گلاسه قرار است کجا استفاده شود، در این لت گلاسه ها بسته به نوع موضوع سررسید از طرح های عمومی استفاده می شود مثلاً در برخی سررسید ها از تصاویر منظره استفاده می شود، در سررسید های عمومی گردشگری، از عکس مکان های گردشگری داخلی و خارجی استفاده می گردد یا در سررسید های هنری از عکس آثار فاخر هنرمندان استفاده می کنند. در سررسید های عمومی، طراحی لت گلاسه به موضوع سررسید، نوع قطع سررسید و نوع برش سررسید بستگی دارد.

 

طراحی و چاپ سررسید با لت گلاسه

 

آنچه که در زمان طراحی لت گلاسه سررسید اهمیت دارد، تعیین محل برش  و محل چسباندن  لت است. برای تعیین محل ها برش لت گلاسه ها و برگه های داخلی، حتماً قبل از طراحی سررسید سایز صفحات را تعیین می کنند تا سررسید با حداقل خطا برش بخورد. 

تعداد لت گلاسه هایی سررسید معمولاً به صورت 1، 2، 4، 6 و 8 تایی قابل سفارش هستند. چون در چاپخانه قالب لت ها را به این ‌گونه ساخته اند. و از لحاظ هزینه برای مشتریان طرح هرم مقرون و به صرفه است که از بین این اعداد تعداد لت های خود را انتخاب کنند، مثلاً برای لت های 5 تایی باید هزینه لت 6 تایی را پرداخت کنند که هزینه بیشتری به مشتری تحمیل می شود.

کیفیت لت گلاسه سررسید به عواملی بستگی دارد؟

کیفیت لت گلاسه سررسید در وهله اول به بخش طراحی باز می گردد، کیفیت طراحی و تعیین دقیق محل های برش و چسب در تمیزی و کیفیت نهایی سررسید تأثیر گذار است. در مرحله بعد کیفیت لت گلاسه سررسید به کیفیت چاپ بستگی دارد. شرکت هایی که دارای واحد چاپخانه مجزا هستند در آن ها تمامی مراحل چاپ قابل بررسی و مشاهده هستند و کیفیت چاپ در حالت حداکثری انجام می شود. کیفیت چاپ لت گلاسه سررسید به کیفیت مرکب و جوهر چاپ نیز بستگی دارد. زیرا ترکیب رنگ ها، کمرنگ شدن و ... از کیفیت نهایی لت گلاسه ها می کاهد. لت گلاسه های سررسید چون برای تبلیغات استفاده می شوند، برعکس صفحات تقویم به صورت 4 رنگ یا پیش از 4 رنگ طراحی و چاپ می شوند و انواع روش های چاپ تامپو (Pad Print)، روش سیلک اسکرین (Silk Screen)، چاپ سابلیمیشن (Sublimation)، روش لیزر (Laser)، روش طلاکوبی و داغی (Hot Stamp)، چاپ افست و چاپ دیجیتال، در لت گلاسه سررسید استفاده می شود.

 

طراحی و چاپ سررسید با لت گلاسه

 

 و در مرحله آخر صحافی نهایی سررسید همراه لت گلاسه است که در ماندگاری و کیفیت سررسید اثر گذار است. در این مرحله آستر، صفحات داخلی و لت ها به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به یکدیگر متصل می شوند که کیفیت نهایی صحافی را افزایش می دهند.

طراحی و چاپ سررسید با لت گلاسه کمک کرده است تا سررسید های تبلیغاتی برای تمامی سلایق مخاطبین، قابل استفاده باشند و هر فردی با هر سلیقه ای بتواند از سررسید تبلیغاتی استفاده نماید. سررسید ها یکی از متنوع ترین ابزار تبلیغاتی هستند که لت گلاسه ها تنوع سررسیدها را چند برابر کرده است.