تقویم و سررسید

طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

سالنامه ها  هدایای تبلیغاتی هستند که می بایست به مدت حداقل یک سال و به‌طور مکرر توسط شخص هدیه گیرنده مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین کیفیت آن به لحاظ طراحی ، چاپ و یا ساخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کیفیت طراحی و چاپ سالنامه ها به عوامل زیادی بستگی دارد یکی از مهم‌ترین این عوامل جلد سالنامه  است.

جلد سالنامه اولین قسمتی است که مخاطب با آن رو به رو می شود و زیبایی آن در جلب نظر مشتری در نگاه اول تأثیر به سزایی دارد.  در مرحله بعد چون مخاطب جلد سالنامه را لمس می کند باید جنس و کیفیت جلد سالنامه به گونه ای باشد که حس مثبت در مخاطب ایجاد کند. کیفیت جلد سالنامه به دو عامل مرغوبیت پوشش بکار رفته و نحوه ساخت جلد سالنامه، وابسته است. یکی از پوشش های به کار رفته در طراحی و چاپ سالنامه جلد گالینگور است. در ادامه به بررسی این نوع جلد می پردازیم.

 

طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور

 

گالینگور  در واقع پوششی سخت و مصنوعی است که بر روی مقوا قرار می گیرد. این مقوا، اگر مقوای جلد سالنامه باشد، به سررسید گالینگور معروف است. این پوشش سخت معمولاً از جنس پی وی سی بوده و مقامت کمتر نسبت به دیگر جلد های سالنامه مانند چرم مصنوعی و ترمو دارد.

 ترکیبات جنس گالینگور  در طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور چیست؟  گالینگور در حقیقت ترکیبی از کاغذ یا مقوا، پی وی سی و رزین است. این جلد به جلد سخت نیز معروف است. این ترکیبات چون قابلیت چاپ و رنگ پذیری بالایی دارند در نهایت تنوع رنگی بسیار بالایی دارند ، و این تنوع بالا را با هزینه ای بسیار کم در اختیار مشتری قرار می دهد. به همین دلیل شرکت های کوچک و شرکت های تازه تأسیس برای هدیه تبلیغاتی خود می توانند سالنامه ای با جلد گالینگور را انتخاب کنند. در زمان طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور، در مرحله طراحی علاوه بر طراحی قسمت های داخلی سررسید به طراحی جلد سالنامه نیز توجه ویژه می شود.

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از گالینگور در طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور، نرم بودن جلد سالنامه به خاطر وجود ستون فقرات در وسط آن است که باعث سفت و محکم شدن جلد سررسید می‌شود. این مسئله منجر به باز ماندن سالنامه با توجه به تعداد صفحات روی سطوح صاف می‌شود. جلد سالنامه هایی که از جنس گالینگور هستند اغلب براق هستند، این براق بودن به دلیل وجود لایه پی وی سی و رزین به کار رفته در ساخت جلد است. این ویژگی باعث می شود که یکسری خدمات پس از چاپ جلد، نظیر سلفون کشی و یووی برای براق شدن جلد سالنامه حذف گردد که خود قیمت تمام شده طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور را کاهش می دهد.

سالنامه ها در ابعاد و قطع های متنوعی طراحی و چاپ می شوند اما  طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور، معمولاً قطع  وزیری است. قطع وزیری یکی از مناسب ترین قطع ها است و غالباً برای هدایای تبلیغاتی افراد رسمی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور

 

طراحی و چاپ سالنامه وزیری با جلد گالینگور، در رایج‏ ترین ابعاد حدودی 24×17 سانتیمتر(تقریباً سایز کاغذ  B5) است. قالب صفحات این سررسید به صورت روزشمار است، حتی جمعه را نیز در صفحات جدا قرار می دهد و به همین خاطر به دلیل داشتن فضای کافی برای نوشتن بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. با توجه به ویژگی های ذکر شده برای سالنامه وزیری، طراحی و چاپ سررسید با جلد گالینگور باید به گونه ای باشد که تقویم حتی اگر روزی چند بار هم استفاده شد حداقل برای یک سال سالم بماند. در اینجاست که کیفیت جلد در طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور اهمیت پیدا می کند.

کیفیت طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور به عوامل زیادی بستگی دارد. در وهله اول کیفیت جلد سالنامه با پوشش گالینگور، به ماده استفاده شده باز می گردد. استفاده از گالینگور با کیفیت های متفاوت در طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور، بسیار متداول است.  در وهله بعدی آنچه که کیفیت گالینگور را تعیین می کند، ضخامت آن و لطافت جلد سررسید است. هر چه گالینگور ضخیم تر باشد و جلد سالنامه لطیف تر، کیفیت نهایی جلد سالنامه بالا تر است. گالینگور های بی کیفیت و با ضخامت کم، با گذر زمان از محلی مانند لبه ها و باز و بسته شدن جلد دچار پارگی و زدگی می شوند.

به طور کلی چون گالینگور یک لایه نازک کاغذ یا مقوا با پوشش پی وی سی است، قطعاً نسبت به سررسید های با جلد چرم یا ترمو نازک تر بوده، و زودتر خراب می شوند. اما طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور، برای سالنامه هایی که به میزان کم استفاده می شوند بسیار متداول است.

در وهله بعدی آنچه که کیفیت گالینگور را تعیین می کند جنس پی وی سی است که بر روی مقوا کشیده می شود. این لایه پی وی سی است که در جلد گالینگور بی کیفیت پوست پوست می شود.

گالینگور هایی که در  تولید سالنامه با جلد گالینگور، استفاده می شوند هم نمونه ایرانی دارند و هم نمونه خارجی. بافت ها، رنگ ها و کیفیت های هم نمونه ایرانی و هم نمونه های خارجی با یکدیگر متفاوت هستند و درجه یک، دو و سه دارند. نمونه های خارجی گالینگور معمولاً لایه های پی وی سی با کیفیت تری نسبت به نمونه های ایرانی دارند.

 

طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور

 

حکاکی بر روی سالنامه  با جلد گالینگور 

به طور کلی برای درج اطلاعات بر روی جلد سالنامه ها از روش های متفاوتی نظیر حکاکی، پلاک، چاپ، لیزر و ... استفاده می شود. در طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور نیز از روش حکاکی برای درج اطلاعات بر روی جلد استفاده می شود. حکاکی خود روش های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

روش های متداول حکاکی در طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور داغی کوبی، طلاکوب و نقره کوب و چاپ سیلک و ... هستند. نکته ای که در اینجا لازم  است به ذکر شود: لیزر بر روی جلد گالینگور سالنامه ها خوب نشده، و معمولاً استفاده نمی شوند. زیرا زمانی از حکاکی لیزر استفاده می شود که لیزر بتواند در جلد سالنامه تغییر رنگ ایجاد کند. اما در سررسید های با جلد گالینگور، این تغییر رنگ مشاهده نشده و حتی امکان دارد  حرارت لیزر جلد گالینگور را سوزانده و جلد را باطله کند.

 چاپ سیلک بر روی جلد گالینگور یکی از روش های قدیمی در چاپ جلد است. در این روش، لوگوی مورد نظر با استفاده از شابلون و مرکب مخصوصی چاپ سیلک بر روی جلد گالینگور سالنامه منتقل می شود. برای چاپ سیلک جلد گالینگور سالنامه معمولاً به صورت چند رنگ نیز انجام می شود. در چاپ سیلک چند رنگ جلد گالینگور، هر رنگ به‌ صورت جداگانه و با شابلون مخصوص خود پیاده سازی شود. در نتیجه ترکیب رنگ ها در چاپ سیلک جلد گالینگور مقدور نبوده و هر رنگ به ‌صورت اجرا می شود. نکته ای که در اینجا باید ذکر شود این است که در طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور نمی توان از چاپ رنگی اختصاصی استفاده کرد. کیفیت چاپ سیلک به دو عامل کیفیت شابلون و مرکب استفاده شده و البته مهارت اجرا کننده آن بستگی دارد و کیفیت جنس گالینگور اصلاً تأثیری بر کیفیت ندارد. چنانچه شابلون یا مرکب استفاده شده دارای مرغوبیت کافی نباشد، لوگو با شکل دلخواه پیاده سازی نشده و یا ممکن است رنگ در طولانی مدت از سطح جلد گالینگور جدا شود.

 

طراحی و چاپ سالنامه با جلد گالینگور

 

زمانی که قرار است حکاکی روی سالنامه با جلد گالینگور انجام شود، برای حک لوگو بهتر است از روش طلا کوب و داغه کوبی استفاده شود. البته تمامی این روش ها به جز لیزر، بسته به سلیقه مشتری دارد.

تنوع سالنامه های اختصاصی با جلد گالینگور

روش تهیه گالینگور های مناسب جلد سالنامه به صورت طاقه ای است و بسته به ابعاد جلد سالنامه، گالینگور برش می خورد. طاقه های گالینگور مناسب جلد سررسید  دارای رنگ بندی بسیار متنوعی هستند،  و با استفاده از چسب، به مقوای جلد چسبانده می شود. گالینگور مناسب جلد سالنامه به سبب سازگاری بالایی که با انواع چسب دارند، و تنوع بالایی که از لحاظ رنگی دارد، برای سازمان ها و ادارات که می خواهند طرح اختصاصی داشته باشند، بسیار مناسب هستند.