تقویم و سررسید

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

در بازار تبلیغاتی امروز و در هدایای تبلیغاتی کیفیت  آخرین گزینه ای است که به آن توجه شود. در هدایای تبلیغاتی که در تیراژ پایین تهیه می شوند، کیفیت بیشتر به چشم می آید. در کیفیت سررسید ها، مهم‌ترین قسمت کیفیت جلد سررسید است. زیرا جلد اولین قسمت از سررسید است که در دست مشتری قرار گرفته و آن را می بیند. سررسید ها، با توجه به جنس جلدشان به انواع مختلف تقسیم می شوند. سررسید هایی که قرار است برای مدیران و مشتریان خاص فرستاده شود، معمولاً با جلد جنس چرم فرستاده می شود. طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم، کیفیت، زیبایی و تنوع فراوان دارند.

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم، شیک ترین و پرطرفدارترین نوع سررسید است. چرم های موجود در بازار انواع مختلف داشته و نسبت به کیفیت آن قیمت های متفاوتی هم برای سررسید چرم موجود است. تشخیص کیفیت چرم استفاده شده برای جلد بیش تر به تجربه شخص بر می گردد و با مشاهده چرم های مختلف و لمس کردن جلد امکان‌پذیر است.  این قبیل سررسیدها همراه با چاپ طلاکوب و یا داغ کوب، فوق العاده زیبا هستند. گاهی اوقات نیز بنا بر سلیقه‌ی مشتری، پلاک زیبایی بر روی سررسیدهای با جلد چرم زده می شود که زیبایی خاصی به آن می بخشد. جنس چرمی که برای جلد سررسید استفاده می شوند نیز دارای انواع مختلف هستند: چرم مصنوعی، چرم طبیعی، چرم ترمو،  چرم اشبالت و ...

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم مصنوعی

چرم مصنوعی یک پارچه با روکش skin و یک لایه اسفنج PVC یا PU است. حاصل این پارچه، محصولی است با شکل ظاهری چرم طبیعی، اما با قیمت پایین تر. سررسید هایی که با چرم مصنوعی جلد می شوند به خاطر قیمت تمام شده پایین تری که دارند بسیار مقرون با صرفه هستند. چرم مصنوعی درست است که ظاهری مشابه با چرم طبیعی دارد اما مسلماً از کیفیت پایین تری برخوردار است. چرم های مصنوعی جلد سررسید تولید داخل هستند و از لحاظ کیفیت با نمونه خارجی تفاوتی ندارند. در جلد سازی سررسید با چرم مصنوعی، برای زیبایی بیشتر یک لایه ابر زیر چرم می زنند و یا گاهی با استفاده از چسب، چرم را به مقوا جلد سررسید می چسبانند. 

سررسید هایی که با جلد چرم  مصنوعی  بی کیفیت طراحی و چاپ می شوند در گذر زمان پوست پوست می شوند و پارچه چرم از قسمت مقوایی جدا می شود که اصطلاحاً می گویند جلدشان باد کرده است. برای جبران این کم کیفیتی در چرم مصنوعی جلد میزان PU استفاده شده در چرم را بالا می‌برند.

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم

 

یکی دیگر از نقاط ضعف کیفیت پایین چرم مصنوعی، این است که داغی مناسب روی جلد سررسید واضح باقی نمی ماند. در زمان داغه زنی نیز تغییر رنگ در ناحیه داغ خورده مشاهده نشده و اگر قرار است لوگو روی جلد حک شود تنها طرح لوگو در آن قسمت فرو می رود. اگر داغه زنی برای مشتری اهمیت داشته باشد از چرم مصنوعی پوشش ترمو استفاده می کنند. برای حل این مشکل، از پلاک استفاده می کنند. این پلاک ها معمولاً به صورت لیزر شده، طلاکوب، نقره کوب یا چاپ سیلک استفاده می شود.

گاهی جنس چرم مصنوعی جلد رسید به گونه است که لیزر را هم به خوبی نشان نمی دهد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از سفارش محصول، حتماً یک نمونه از طرح جلد سررسید را مشاهده و سپس سفارش دهید.

برای صحافی سررسید های جلد چرم مصنوعی از صحافی فنر استفاده نمی شود. زیرا زیبایی ظاهر و شیکی سررسید نهایی کم می شود.

تنوع در طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم مصنوعی

 برای تولید چرم مصنوعی جلد سررسید ابتدا یک چرم خام بی رنگ تولید می کنند و سپس با استفاده از رنگ های محلول در آب و محلول در روغن، آن ها را رنگ آمیزی می کنند. این رنگ آمیزی تنوع رنگی بی نظیری به چرم مصنوعی می دهد و تنوع رنگی چرم مصنوعی را از چرم طبیعی بیشتر می کند.  رنگ های محلول در آب، به پارچه حالت و احساس چرم طبیعی را می دهند و اگر قرار است چرم طبیعی تر به نظر برسد استفاده از رنگ ها محلول در آب اهمیت پیدا می کنند. رنگ های محلول در روغن نیز دوام بالاتری به چرم مصنوعی می دهند و آن را محکم تر می کنند. در جایی که دوام  سررسید بیشتر اهمیت پیدا می کند، از رنگ های محلول در روغن استفاده می کنند تا سررسید دیرتر خراب شود.  این ویژگی های رنگ آمیزی تا حدودی کیفیت کم چرم مصنوعی را جبران می کنند.

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم

 

تنوع رنگی سررسید با جلد چرم مصنوعی تنها در سفارش های تعداد بالا قابل استفاده است. شرکت هایی که سفارش هدایای تبلیغاتی بالا دارند می توانند با استفاده از این ویژگی رنگ سازمانی خود را در جلد سررسید سفارش دهند. مشتریانی که تعداد سفارش های پایین دارند مجبورند از رنگ های عمومی تر و رنگ های موجود در مجموعه جلد سازی انتخاب کنند. البته در این مجموعه ها نیز تنوع رنگی چرم مصنوعی باز هم بیشتر از چرم طبیعی است.

ترمو یا ترمو چرم، نوعی چرم مصنوعی است که کیفیت بالاتر، ظاهر لطیف و زیباتر داشته و در طراحی و چاپ سررسید با چلد چرم مصنوعی استفاده می شود. در طراحی و چاپ سررسید با چرم مصنوعی ترمو هنگام حک، داغ کوب روی ترمو، تغییر رنگ می دهد. انواع مختلفی از ترمو در بازار موجود است که مرغوب ترین آن ها تولید ایتالیا، فرانسه، ترکیه و سوئیس بوده و به همان نسبت قیمت بالایی دارند ولی نوع ایرانی آن که به عنوان طرح ترمو فروخته می شود ظاهر ترمو را دارد ولی در داغ کوبی تغییر رنگ نمی دهد و قیمت پایین تری دارد. ترمو یکی از پر طرفدارترین نوع چرم در طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم مصنوعی می باشد.

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم طبیعی

استفاده از چرم طبیعی به عنوان جلد، شش قرن بعد از میلاد مسیح در مصر رواج داشته است. در ایران نیز جلد چرمی بیشتر برای کتب مهم و قران استفاده می شد. به علت مقاومت بالای چرم طبیعی پوست حیوانات، در قدیم، کتب نفیس با این روش جلد می شدند.  به طور کلی چرم های روسی و چرم های مراکشی برای جلد سازی کتاب ها و سررسید ها کاربرد داشته است. امروزه نیز استفاده از چرم طبیعی در طراحی و چاپ سررسید بسیار گران بوده و در سفارش های تعداد بالا استفاده از چرم طبیعی در جلد سررسید اصلاً مقرون به صرفه نیست. فرایند طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم طبیعی بسیار دشوار است ولی نتیجه کار سررسیدی لوکس و گران قیمت است. این سررسید برای هدیه ای ویژه و لوکس بسیار مناسب است.

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم

 

در افکار عمومی مرسوم است که کیفیت چرم طبیعی بیش از چرم مصنوعی است. کیفیت چرم طبیعی به نوع دباغی چرم  و مواد استفاده شده در آن بستگی دارد. به همین دلیل تشخیص کیفیت چرم طبیعی استفاده شده در طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم طبیعی برای مشتری غیر ممکن است. چنانچه چرمی طبیعی که در جلد سررسید استفاده می شود مرغوب نباشد پس از مدتی سررسید پوست پوست شده و در نواحی که بیشتر دست می خورد تغییر رنگ می دهد. اگر موادی که در دباغی چرم طبیعی استفاده می شود نامرغوب باشد، جلد سررسید پس از مدتی خشک شده و ترک می خورد.  با این حال اگر از چرم مرغوب در طراحی و چاپ جلد سررسید استفاده گردد، این سررسید همانند کتاب سالیان زیادی برای مصرف کننده سالم می ماند و کالایی نفیس و لوکس برای هدیه دادن است.

 

طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم

 

 حکاکی روی جلد چرم طبیعی همانند چرم مصنوعی است. روش های داغه زنی، پلاک، طلا کوب، نقره کوب و چاپ سیلک  از متداول ترین روش های حک لوگو در طراحی و چاپ سررسید با جلد چرم طبیعی هستند. کیفیت چرم طبیعی چون بالاتر از مصنوعی است، در روش داغی، هم لوگو کاملاً روی چرم مشخص می شود و هم تغییر رنگ می دهد. با این وجود باز هم برای داغه زنی بهترین چرم، چرم ترمو است. چرم طبیعی در جلد سررسیدها ، به ندرت استفاده می شود اما در صورتی که استفاده شود، برای درج لوگو و نام شرکت از پلاک های فلز استفاده می کنند تا سررسید جلوه لوکس تری پیدا کند.