تقویم و سررسید

چاپ و طراحی سررسید اختصاصی

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

سررسید در حقیقت دفترچه یادداشتی است که هر صفحه از آن دارای تاریخ است. سررسید یک دفتر است که یک سال کامل از آن استفاده می شود. سررسید ها علاوه بر تقویم، می توانند همراه با اطلاعات پیوست شده در ابتدا، انتها یا هر صفحه باشند. این ویژگی باعث شد تا شرکت های تبلیغاتی به این دفترچه ها توجه ویژه ای داشته باشند و از آن به عنوان یک هدیه تبلیغاتی استفاده کنند. سررسیدها در دنیای تبلیغات به دو صورت سررسید عمومی و سررسید اختصاصی طراحی و چاپ می شوند. چاپ و طراحی سررسید اختصاصی معمولاً پیش از سال نو افزایش پیدا می کند زیرا بیشترین کاربرد این سررسید ها به عنوان هدایای تبلیغاتی پیش از عید است. به طور کلی امروزه بیشترین کاربرد سررسید های تبلیغاتی به عنوان هدیه تبریک سال نو می باشد.

 

چاپ و طراحی سررسید اختصاصی

(طراحی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت پتروشیمی شازند اراک)

طراحی و چاپ سررسید اختصاصی شامل سه بخش می شوند، بخش اول مقدمه که کاملاً اختصاصی بر اساس عکس های تبلیغاتی شرکت، پیام تبریک سال نو، معرفی شرکت و عنوان گیرنده سررسید، طراحی می شود.

بخش دوم تاریخ نگار و صفحات داخلی که شامل تقویم می شود، در این صفحات معمولاً به لوگو شرکت بسنده می شود اما در وسط آن گاهی یک عکس از محصولات جدید شرکت اضافه می گردد. صفحات تقویم وار گاهی نیز شامل اطلاعات و تاریخ های مهم شرکت نیز می شود، مانند روز تأسیس شرکت.

بخش سوم شامل اطلاعات تماس شرکت، شماره بخش های مختلف، آدرس الکترونیکی افراد مهم شرکت و اطلاعات پیوست در رابطه با موضوع کسب و کار شرکت می باشد.

سررسید های اختصاصی را در سایز های مختلف با توجه به درخواست های مشتریان طراحی و چاپ می کنند. سایز سررسیدهای اختصاصی می تواند کوچک یا بزرگ باشد اما بهترین سایز برای آن‌ها سایز استاندارد است. این نوع از تقسیم بندی انواع سررسیدهای اختصاصی در بین مشتریان و شرکت های طراحی و چاپ متداول است. اندازه‌های معمولِ سررسید های اختصاصی، تقریباً مانند قطع کتاب، عبارت‌اند از:

 • سررسید وزیری
 • سررسید اروپایی
 • سررسید رحلی
 • سررسید رقعی
 • سررسید پالتویی
 • سررسید خشتی
 • سررسید جیبی
 • سررسید ارگانایزر

سررسیدهای اختصاصی در وهله اول یک تقویم بسیار با کیفیت هستند و سپس یک ابزار تبلیغاتی.

 

طراحی و چاپ سررسید اختصاصی

(طراحی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت سیماب رزین)

مزایای طراحی و چاپ سررسید اختصاصی

 • حک یا چاپ لوگو اختصاصی روی جلد

 • چاپ لت گلاسه تبلیغاتی
 • چاپ لوگو اختصاصی در صفحات سررسید
 • آستر بدرقه سفارشی
 • روبان سفارشی
 • مهم‌ترین مزیت خرید سررسید اختصاصی قیمت مناسب تر و ارزان‌تر آن در مقایسه با محصولات مشابه است
 • قیمت سررسید اختصاصی (در تیراژ مشخص) ارزان‌تر از سررسید عمومی می‌باشد.

معیارهای انتخاب شرکت تولیدکننده سررسیدهای اختصاصی چیست؟

معمولاً شرکت ها در نگاه اول به جلد سررسید نگاه می‌کنند و کیفیت بالای جلد و متریال استفاده شده در ساخت آن می تواند بر روی انتخاب شرکت ها تأثیر بسزایی داشته باشد. البته در تولید سررسید های اختصاصی، در بعضی موارد فقط روی جلد کار می‌کنند و صفحات داخلی را فراموش می کنند و شرکت ها هم باید کیفیت چاپ صفحات داخلی را برای انتخاب یک سررسید خود در نظر بگیرند. عموماً کسانی که در تولید سررسید های اختصاصی باکیفیت در بازار زبان زد هستند هرسال نسبت به تجربه قبلی خود کیفیت کار خود را بیشتر و سررسیدهای سال جدید را با کیفیت تر تولید می کنند. اکثراً دیده شده که نسل جدید نیز با وجود داشتن لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه باز هم برنامه روزانه خود را در سررسید ثبت می کنند، این کاربرد سررسید نه تنها در ایران که حتی در خارج از کشور هم معمولاً دیده می شود. استفاده از سررسید همانند کتاب است همان‌گونه که لذت کتاب خواندن بسیار متفاوت تر از مطالعه فایل  pdf است و یا دیدن فیلم در سینما لذت بخش تر از تلویزیون است، استفاده از سررسید نیز پرکاربردتر و البته ملموس تر از محصولات دیجیتال است. جایگاه سررسیدهای اختصاصی، حداقل در ایران، با توجه به نیاز مشتریان و شرکت هایی که هر روز بیشتر از دیروز متقاضی سررسید هستند تا مدت ها تغییر نخواهد کرد. شما می توانید با خیال آسوده کلیه امور طراحی و چاپ سررسید اختصاصی خود را به شرکت تبلیغاتی طرح هرم بسپارید و از کیفیت انجام کار مطمعن باشید.

 

(طراحی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت سیماب رزین)

طراحی سررسید های اختصاصی

این سررسیدها چون به صورت اختصاصی طراحی می شوند، طراحی‌شان منحصر به فرد و خلاقانه است. ملاک طراحان سررسید باید بر اساس کیفیت و نو آوری باشد. طراحان شرکت های تبلیغاتی، سررسیدهای اختصاصی را با نوآوری بیشتر و استفاده از طراحی و متریال جدید که قبلاً تولید نشده طراحی می کنند زیرا این کار باعث جلب توجه بیشتر مخاطبان و مشتریان می شود. در طراحی سررسید های اختصاصی ، کپی برداری و طرح های تکراری نتیجه ای عکس را به دنبال دارد زیرا این طرح ها نمی توانند تأثیرات مثبتی که ممکن است بر ذهن مخاطب داشته باشند را اعمال کنند، در نتیجه اولین نکته در طراحی سررسید های اختصاصی خلاقیت است. طراحی صفحات سررسید اختصاصی در عین حال که باید بازگو کننده فعالیت کسب و کار باشد،  باید مناسب هر فصل و ماه، طراحی شکیل و درخوری داشته باشد. اصولاً طراحی سررسید های اختصاصی به این صورت است که تمام صفحات آن تاریخ دار می باشد (بسته به نوع سررسید) به طور دقیق تر یعنی سررسید روزشمار است.

از جمله مواردی که در طراحی سررسیدهای اختصاصی دیده می شود، قرار دادن لوگو شرکت در ابتدای تمامی صفحات سررسید است. این تکرار لوگو، برند را در ذهن مخاطب ثبت می کند. در طراحی سررسیدهای اختصاصی، رنگ سازمانی آن شرکت حتماً استفاده می شود. رنگ یکی از ویژگی های مهم طراحی می باشد. تأکید و توجه به این نکته، سررسید اختصاصی را از لحاظ تبلیغات مؤثرتر و کاراتر می کند.

در آخر سررسیدهای اختصاصی تبلیغاتی باید با وزن کم و با قابلیت حمل آسان، طراحی و چاپ شوند. هرچه سررسید اختصاصی خوش دست تر باشد در نگاه مخاطب محبوب تر بوده و استفاده از آن بیشتر است. هرچه که استفاده از سررسید اختصاصی بیشتر باشد تبلیغات برند شما نیز بیشتر می شود.

 

طراحی و چاپ سررسید اختصاصی

(طراحی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت جلفا کاران ارس)

چاپ سررسیدها  اختصاصی

انواع روش های چاپ در تولید سررسید اختصاصی قابل سفارش هستند. برای انتخاب روش های چاپ سررسید های اختصاصی معیارهای مختلفی را در نظر می گیرند. چاپ سررسیدهای اختصاصی معمولاً به صورت چاپ افست می باشد.  از آنجا که تعداد صفحات سررسید های اختصاصی زیاد است و سررسید ها را در زمانی پیش از آغاز سال جدید سفارش می دهند، از چاپ افست بیش از چاپ دیجیتال برای چاپ سررسید های اختصاصی استفاده می شود. انتخاب روش های چاپ سررسید به میزان زیادی به نوع جلد و صحافی سررسید اختصاصی بستگی دارد. برای اینکه یک سررسید اختصاصی هم کیفیت چاپ بالا و هم قیمت مناسبی داشته باشد (چه سررسیدهای عمومی و چه سررسیدهای اختصاصی) معمولاً از چاپ افست استفاده می شود.

آنچه که در زمان چاپ سررسیدهای اختصاصی اهمیت دارد انتخاب روش چاپ نیست، در زمان چاپ انتخاب تعداد رنگ، انتخاب نوع کاغذ نیز به اندازه انتخاب روش چاپ سررسید اهمیت دارد. در سررسیدهای اختصاصی صفحاتی که به تبلیغات شرکت می پردازند و یا صفحاتی که به تصاویر شرکت اختصاص یافته اند را به صورت گلاسه و براق چاپ می کنند ولی برای صفحات روزشمار معمولاً از کاغذ تحریر سفید 70 گرم استفاده می شود.

رنگ در دسته بندی سررسید های اختصاصی از نظر چاپ، مربوط به رنگ صفحات داخلی سررسید می شود که شامل نمایش روزهای مختلف در سررسید است و ممکن است جلد آن‌ها تک رنگ، دو رنگ و چهار رنگ هم چاپ شود. ضمن اینکه به طور عمومی سررسیدهای اختصاصی با صفحات داخلی چهار رنگ چاپ نمی شود. از نظر رنگ صفحات داخلی سررسیدهای اختصاصی را به صورت زیر چاپ می کنند:

۱- سررسید تک رنگ:

در سررسیدهای تک رنگ تمامی المان های صفحات با یک رنگ طراحی شده و چاپ می شوند؛ به طور مثال سررسید با داخلی نارنجی، می تواند از طیف نارنجی پر رنگ تا کم رنگ را در صفحات خود داشته باشد.

۲- سررسید دو رنگ:

 در سررسید دو رنگ هم از دو رنگ مختلف در چاپ استفاده می شود که معمولاً در سررسیدها این دو رنگ ترکیبی نبوده و به صورت جدا استفاده می شود.

البته صفحات داخلی تبلیغاتی سررسیدهای اختصاصی (لت سررسید) معمولاً کاملاً رنگی هستند و بر روی جنس کاغذ گلاسه روکش شده چاپ می شوند، و در جریان صحافی در بین صفحات روز شمار سررسید قرار می گیرند.

 

(طراحی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت آریا اس جی اس)

(طراحی و چاپ سررسید اختصاصی شرکت  آریا اس جی اس)

کلام آخر:

همان‌طور که پیش تر توضیح دادیم سررسید های اختصاصی به عنوان یک هدیه تبلیغاتی سفارش داده می شوند. در نتیجه کیفیت این سررسید ها بسیار اهمیت دارد زیرا اگر یک سررسید بی کیفیت به دست مخاطب شما برسد از لحاظ تبلیغاتی نتیجه ای عکس به همراه دارد. کیفیت سررسید های اختصاصی به میزان زیادی وابسته به صحافی سررسید و جلد سررسید است. زمانی که سفارش طراحی و چاپ سررسید اختصاصی خود را به شرکتی می سپارید، مطمئن باشید که این سررسید بیش از یک سال دوام و ماندگاری دارد. سررسید های اختصاصی باید با زیبایی و کیفیت حداکثری و با مناسب ترین قیمت ارائه طراحی و چاپ شوند. برای داشتن تمام این ویژگی ها نباید سفارش سررسیدهای اختصاصی را به تعویق انداخت. رعایت این نکته بسیار مهم است زیرا سررسیدی که بعد از سال نو به دست مخاطب می رسید کاربردهای تقویمی و کاربردهای تبلیغاتی خود را از دست می دهد. اگر هم سر وقت تحوبل داده شود از کیفیت کم برخوردار بوده و هزینه بالایی را به شرکت سفارش دهنده تحمیل می کند.