ملزومات رستوران و فست فود

شکر سفید یا قهوه ای؟

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

شکر

شکر، شیرینی نام آشنای روزانه ی بسیاری از ماست که هرو روز روایت های متفاوتی از سودمند یا مضر بودن آن می خوانیم و می شنویم.اما آیا شکر برای سلامتی مضر است؟ شکر قهوه ای چیست؟ تفاوت شکر سفید و قهوه ای در چیست؟ و... در پاسخ به پرسش اول باید بیان کرد که هیچ ماده ی غذایی نمی تواند صرفا به علت خاصی برای بدن مضر باشد، مگر اینکه به علت بیماری خاص و یا افراط و تفریط در مصرف باعث شود تا برای بدن خطراتی ایجاد کند. شکر فقط به صورت آن چه که ما تصور می کنیم وجود ندارد بلکه با نام های دیگری همچون دکستروز، شربت ذرت با فروکتوز بالا، شربت برنج، شکر خام یا سوکروزنیز در اختیار اراد قرار می گیرد. شکر قهوه ای نوعی دیگر از شکر است که زمزمه هایی از مفید تر بودن آن نسبت به شکر سفید به گوش می خورد. اما باید اذعان کرد که از منظر کالری، تفاوتی بین این دو وجود ندارد. اما چگونگی تولید شکر قهوه ای به این صورت است که مخلوط کردن کریستال‌های شکر سفید با مقادیری از ملاس محلولی را تولید می‌کند که شکر قهوه‌ای نام دارد که بعد از فرآیند خشک کردن، کریستال‌های شکر قهوه‌ای تولید می‌شوند که میزان ملاس در شکر ها متفاوت است. از مشخصات شکر قهوه ای می توان به تیرگی رنگ وبافت زبر اشاره کرد. ملاس می تواند منبعی از آنتی اکسیدان و مواد معدنی از جمله پتاسیم، منیزیم و آهن باشد که به مین خاطر عده ای شکر قهوه ای را از شکر سفید سالم تر می دانند.

شکر سفید یا قهوه ای؟

نیشکری که از مزارع برداشت می‌شود، دارای مایع شیرینی است و در کارخانجات بعد از استخراج این ماده شیرین، کریستال‌هایی به نام شکر خام ایجاد می شود. توجه کنید که شکر قهوه ای شکری قرمز رنگ نیست و با آن فرق دارد.

اما عده ای می گویند که تفاوت اصلی بین شکر سفید و قهوه ای چگونگی تاثیرشان روی پخت است. شکر قهوه ای تاثیر بسیارخوبی بر روی پوست دارد. شکر قهوه ای باعث کاهش ورم پوست و مرطوب شدن پوست و همچنین از سلول های پوست می شود در برابر رادیکال های آزاد دفاع می کند. توجه کنید که اگر دیابت دارید، در زمان‌های افت شدید قند خون، وضعیت شکر قهوه‌ای و شکر سفید مانند یکدیگر است و همانند شکر سفید، شکر قهوه‌ای نیز می‌تواند در مدت زمان کوتاهی، قند خون را افزایش دهد. برای استفاده توصیه می کنیم که شکر قهوه ای را پودر کنید یا آن را با 2 تا 3 قاشق سوپخوری آب همراه با 2 قاشق آبلیمو مخلوط کنید به علاوه می توانید ذوب شده شکر قهوه ای را با خامه مخلوط کنید و با بستنی میل کنید. تبلیغات زیادی توسط تعدادی از افراد سود جو در ارتباط با شکر قهوه ای در حال گسترش است. اما به خاطر داشته باشید که شکر سفید و قهوه از نظر ماهوی تفاوتی با هم ندارند و هر دو می توانند چاق کننده و پرکالری باشند. بنابر این در خوردن آن حد میانه ای قائل باشید و سعی کنید تا شکر های طبیعی را هم در رژیم غذایی خود بگنجانید.