جعبه و بسته بندی

طراحی و چاپ کارتن سه لایه

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

طراحی و چاپ کارتن سه لایه

تاریخ بسته بندی

طراحی و چاپ کارتن رویکرد جدیدی نیست و کاربرد آن به سال های بسیار دور بر می گردد. استاد بسته بندی کریستو جاواچف، مجسمه ساز بلغاری تابع ایالت متحده امریکا، زیباترین بسته بندی را در این زمینه هنری ارائه داده است. این هنرمند در سال 1935 در صوفیا متولد شده است. او تکنیک های خوبی روی اشیای روزانه مانند بطری، صندلی، موتور سیکلت و میز ها ارائه داده است. او با پارچه یا پلاستیک و بستن آن ها با طناب، به صورت منفرد یا گروهی اشیا را پوشش می داد. سپس به سراغ ابعاد بزرگ تر رفت و ویترین ها و نمای ساختمان ها، درختان، جنگل ها، دره ها و هزاران سوژه ی دیگر را بسته بندی کرد. برای مشاهده انواع جعبه و بسته بندی اینجا کلیک کنید.

 

طراحی و چاپ کارتن سه لایه

 

البته او این کار ها را برحسب ضرورت و یک مورد سیاسی انجام داده بود. کریستو در سال 1930 برای نمایشگاه نووآ اورائالیسم یکی از آثار باستانی را در میلان ایتالیا بسته بندی کرد. همچنین برای نمایشگاه معاصر در سال 1973 در رم، دیوار های پورتاپین چانا را بسته بندی کرد. تعدادی از طرح های مهم و عظیم او سال طول کشید، چه از لحاظ اجرایی چه از لحاظ پذیرش. او کارهای متعدد و طرح های زیادی از پلاستیک انجام داد که به بی نهایت می رسد. یکی از آسمان خراش ها مانهاتان است که جزو کار های بی نظیر او بود. برای مشاهده انواع جعبه و بسته بندی اینجا کلیک کنید.

 

طراحی و چاپ کارتن سه لایه

 

بسته بندی با کارتن سه لایه کرکره ای

مقوای کرکره ای یا شیار دار از جمله وسایل متنوع و کاربردی است که می توان با آن جعبه های محکم و همچنین لایه محافظ برای آن چه در جعبه قرار می دهید، تهیه کرد. شیار های ساخت جعبه به آن استحکام و قابلیت ارتجاعی می بخشد و در ضمن سبب سبک بودن وزن آن می شود. اندازه های شیار از بزرگ به کوچک متغیر است که این میزان های متفاوت خیلی خوب با هم ترکیب می شوند. با به کارگیری تکه های مقوا در جهات مختلف شیار های آن، بافت جذابی با نمای تزئینی جالب به وجود می آید. به علاوه طراحی روی کاغذ قهوه ای به صورت اشکال کرکره ای یک سبک جدید کاغذ کادو را برای شما ایجاد می نماید. روی مقوای کرکره ای یا شیار دار با بافت و رنگ طبیعی کار کنید و برای تزئین آن از وسایل طبیعی مانند پر استفاده نموده تا یک پوشش کادوی کاملا طبیعی حاصل شود. معمولا جعبه و کارتن های سه لایه از مقوا های کرکره ای ساخته می شوند. در حقیقت کارتن سه لایه که از سه لایه مقوای به هم چسبیده تهیه شده است دارای مقاومت خوبی است که قادر است وسایل سنگین را در خود جا داده و حمل و نقل را برایمان آسانتر کند. برای سهولت حمل و نقل کارتن های سنگین می بایست به مهم ترین جنبه ی کارتن سه لایه توجه کرد که دسته کارتن سه لایه نام دارد. معمولا با ایجاد حفره هایی که مخصوص جای گیری دست است، طراحی و چاپ کارتن سه لایه صورت می پذیرد. البته این کار بستگی شدیدی به نوع وسیله ای که در کارتن جای می گیرد دارد. برای مشاهده انواع جعبه و بسته بندی اینجا کلیک کنید.