جعبه و بسته بندی

کارتن با چاپ شابلونی

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

کارتن با چاپ شابلونی

بعد از طراحی کارتن گاهی لازم است تا چاپی بر روی آن انجام پذیرد. برخی اوقات به روش های ماشینی و در مواقعی دیگر به روش دستی این کار انجام می شود. نام دیگر چاپ شابلونی یا کلیشه ای، چاپ سیلک می باشد. این چاپ از پر طرفدارترین تکنیک چاپ بر روی کارتن می باشد. در منابع و وب سایت های مختلف مراحل و روش های گوناگونی برای چاپ سیلک شرح داده شده است. با وجود تعدد مراحل اما روش کار غالبی وجود دارد و تفاوت کار ها تنها به جزئیات کاری و تجربیات پیاده کنندگان این نوع چاپ بستگی دارد. برای مشاهده انواع جعبه و کارتن اینجا کلیک کنید.

 

کارتن با چاپ شابلونی

 

مرحله ی 1: از طرح طراحی شده، پرینتی گرفته و کاغذ را به پارافین آغشته کرده به طوری که شفاف شود.

مرحله ی 2: دستگاه سیلک دارای توری خاصی است، کافیست داروی سیلک را به آن اضافه کنیم.

مرحله ی 3: طرح مرحله ی 1 باید به توری پرس شود.

مرحله ی 4: طرح بایستی با نور بر روی توری منعکس شود. زمانی که طرح انعکاس یافت، توری را می شوییم.

مرحله ی 5: شابلون را باید در این مرحله زیر دستگاه قرار دهیم. سپس رنگ را بر روی توری و پخش می کنیم.

مرحله ی 6: زمانی که رنگ ها بر روی توری ریخته شدند کافیست کارتن را از زیر دستگاه برداریم و منتظر بمانیم تا خشک شود. نکته ی مهم این است که برای هر رنگ، یک شابلون یا توری باید تهیه کنیم.
افزودن طرح بر روی کارتن به روش دستی

روش دیگری نیز برای چاپ بر روی کارتن با چاپ شابلونی وجود دارد که مختص دستگاه سیلک نمی باشد: وسایل لازم: چاقوی جراحی، کاغذ رسم، نوار چسب، تخته لایی یا برش. توجه کنید که تیغه چاقوی جراحی برای برش اشکال ظریف و دقیق بسیار تیز باشد. طرح مورد نظر را در صورت نیاز کپی و بزرگتر می کنیم. اگر خودتان طرح را رسم می کنید تنها باید آن را در یک سمت کاغذ رسم بکشید. بعد از این که شکل کارتن برده شده اما هنوز صاف و مسطح است، طرح را با نوار چسب سمت روی مقوا و دقیقا مطابق خطوط می بریم. الگو را بلند کرده و به دقت تمام مناطقی از مقوا را که بریده شده است جدا می کنیم. برای مشاهده انواع جعبه و کارتن اینجا کلیک کنید.

 

کارتن های کادویی با چاپ شابلونی

با استفاده از رنگ های شاد و پر رنگ اشکال و وسایل یک جشن بصری را با چشمان خود ایجاد نمایید. طلایی یک رنگ اساسی و پایه مناسبی می باشد. زیرا رنگ گرمی است و به خوبی با رنگ های قرمز، سبز، آبی و بنفش ترکیب می شود. برای این که یک رنگ طلایی صیقلی و متراکم حاصل شود، از کاغذی که با دست رگه های طلایی در آن به کار برده شده است، استفاده می کنیم. ربان شطرنجی بسیار قدیمی و سنتی است، یک ربان طلایی کمی براق تر می باشد، در حالی که پولک یا منجوق، نوار ها و حاشیه های تزئینی همه از جمله گره های غیر معمولی هستند. کارتن ها به خصوص هنگامی که با تزئینات درخشان و براق، منگوله، شیرینی و پول شکلاتی تزئین می شوند، بسیار جذاب و فریبنده خواهند بود. برای مشاهده انواع جعبه و کارتن اینجا کلیک کنید.