جعبه و بسته بندی

کارتن با چاپ سیلک

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

کارتن با چاپ سیلک

چاپ سیلک یکی از عمده ترین نوع چاپ بر روی صفحه های مختلف از جمله کارتن ها می باشند. چاپ سیلک یک نوع روشی است که در آن با استفاده از توری از جنس ابریشم و با گذاشتن آن روی قالب یا چهار چوبی که از جنس فلزی یا چوبی قرار گفته اند و با دارویی از جنس ژلاتینی که به نور نیز حساس می باشند  آغشته می کنند و بعد از تاباندن نور به آن می شویند و این نوع چاپ را به این صورت بسیار خاص انجام می دهند.این نوع چاپ که به آن چاپ سیلک گفته می شود یک نوع روشی است که برای چاپ تصاویر بر روی سطح های مختلف از جمله کارتن ها به کار می رود.در طی این فرایند از یک نوع پارچه یا توری ابریشمی با منفذ های ریز استفاده می شود و آن توری مورد نظر را در قابی ثابت قرار می دهند. تصویر های مورد نظر روی توری به تصویر کشیده می شود و روی کارتن ظاهر می شوند. برای مشاهده نمونه های بیشتر اینجا کلیک نمایید.

 

کارتن با چاپ سیلک

 

قسمت هایی از تصویر های مورد نظر که نیاز به رنگ ندارند با ماده‌ای بسته می‌شوند. به این مدل قاب توری شابلون می گویند. ابتدا زیر کار را با فشار غلتک و کاردک به سطحی که می خواهیم روی آن چاپ صورت بگیرد انتقال داده می شود.شرکت های مورد نظر با چاپ سیلک می توانند شکل های غیر صاف را هم به چاپ برسانند.این نوع چاپ ها بر روی تقویم و سررسید و لیوان و کاغذ و کارتن مورد استفاده قرار می گیرند.‌چاپ های سیلک انواع مختلفی دارند مثل چاپ های سیلک معمولی، چاپ سیلک با لاک حساس برجسته با رنگ آبی، چاپ سیلک پلاستی زول و چاپ ترام بر روی سطح های مختلف صورت می گیرند. یکی از معروف ترین چاپ کننده های سیلک کشور چین می باشد. اسم دیگر چاپ از نوع سیلک اسکرین، سری گرافی می باشد. این روش چاپ سیلک اسکرین را که در سال ۱۹۰۷ از طریق آقای سمیولئل سیمون برای کارهای تبلیغاتی به روش نوین مورد استفاده قرار گرفت. این نوع چاپ سیلک اسکرین در بیشتر مورد ها برای چاپ روی پارچه و لباس ها و کاغذ و مقوا،جسم ها و  بسته‌های پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن و پلی اتیلن و سی دی و دی وی دی و کاربرد های زیادی دارد. برای مشاهده نمونه های بیشتر اینجا کلیک نمایید.

مزایا و فایده های چاپ سیلک

ساده و آسان بودن چاپ سیلک که یکی از مهم ترین مزیت های قابل توجه آن است و یکی دیگر از مزایای آن ارزان قیمت بودن و مقرون به صرفه بودن آن است و یکی دیگر از مزایای آن این است که بر روی سطح هایی مثل چرم و نایلون و مقوا و کفش و کیف و جعبه های کارتنی و تابلو های هنری و گونی و ... می باشد.
ولی علاوه بر مزایای زیاد این نوع چاپ معیبی هم دارد که قابل چشم پوشی هستند و در مقابل مزایای زیاد و خوب آن به چشم نمی آیند.


 

 معایب چاپ سیلک

این نوع چاپ بخاطر محدودیت های ترکیب رنگ های چاپ شده و کم بودن رنگ ها باعث کم شدن مزایای آن می شود. معایب دیگر آن سرعت چاپ پائین آن است و نوع کیفیت آن یک سری محدودیت ایجاد می کند و این نوع چاپ معمولا به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود.نوع اول آن که به روش دستی است، به صورت کاربردی و یا هنری انجام می شود اما روش هنری آن نقش و مشتری زیادی ندارد.
اما این دستگاه ها به صورت خانگی هم وجود دارند و می توان در منزل نیز از آن استفاده نمود و دستگاه ایرانی آن از نوع دستی و با یک رنگ ساده  قیمتی حدود 1 تا 2 میلیون تومان در سایز و ابعاد 70 در 100 و دستگاه نیمه اتوماتیک آن در حدود 8 تا 25 میلیون تومان که ساخته شده در ابعاد 70 در 50 می ‌باشد. برای مشاهده نمونه های بیشتر اینجا کلیک نمایید.