جعبه و بسته بندی

کارتن با جای دستگیره

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

کارتن با جای دستگیره

برای حمل بهتر کارتن ها خوب است در هنگام طراحی، به تعبیه و طراحی دستگیره نیز اقدام کرد. برخی از دستگیره ها بوسیله ی طناب یا کش ساخته می شوند و تعدادی از آن ها را نیز با ایجاد حفره ای بر روی کاغذ ایجاد می کنیم. انتخاب نوع و جنس دستگیره به کارتن بستگی دارد به گونه ای که دسته جعبه، جعبه و محتویات داخل آن عاری از هر گونه آسیب دیدگی باشند. بدین منظور برخی اوقات کارتن ها را با توجه به کاربرد و اندازه ی آن ها به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم بندی می کنند. کارتن های کوچک دارای کاربردی روزانه و برای محصولات کوچک و سبک می باشند. کارتن های متوسط آن دسته از کارتن هایی می باشند که کارتن های کوچک در آن ها قرار می گیرند، مثل کارتن های بسته بندی 12 یا 24 تایی کارتن های کوچک و کارتن های بزرگ مخصوص حمل وسایل بزرگ می باشند. برای مشاهده انواع کارتن اختصاصی اینجا کلیک کنید.

 

کارتن با جای دستگیره

 

طرز افزودن دسته کارتن با جای دستگیره

هنگام افزودن دسته، کارتن را به طرف کناری آن برگردانده به طوری که قسمت های آویخته بالا و کف، دو لبه عمودی را تشکیل دهد. شکل کارتن را بریده و هنگامی که هنوز پهن و صاف است، مکانی را که دسته وصل خواهد شد با چسباندن یک تکه مقوا سمت پشت آن چه که بالای کارتن خواهد بود محکم می کنیم. دو سوراخ با درفش نوک پهن از سمت رو به طرف پشت برای بند دسته درست کرده یا این که دو شکاف برای دسته ربانی می بریم. آن ها باید در وسط بالای جعبه به فاصله 8 سانتی متر از یکدیگر باشند تا جعبه بتواند بوسیله دسته آن حمل شود. برای جعبه کوچک تر، می توانیم این فاصله را نزدیک تر بهم بگیریم تا بوسیله ی انگشت بتوان براحتی آن را حمل کرد. ربان یا ریسمان طناب را از میان یک سوراخ به طرف بالا رد کرده و از میان سوراخ دیگر به طرف پایین عبور می دهیم. دو انتهای ربان را به هم گره می زنیم یا انتهای ریسمان ضخیم تر را به طور جداگانه گره می زنیم. هر چه کارتن بزرگ تر باشد باید از طناب ضخیم تری استفاده کنیم.برای مشاهده انواع کارتن اختصاصی اینجا کلیک کنید.

افزودن طرح به کارتن با جای دستگیره

برای افزودن طرح استنسیل براق به کارتن، ما به رنگ اسپری و کاغذ توری نیاز داریم. پس از این که شکل کارتن بریده شده اما هنوز پهن و صاف است، دستمال توری کاغذی را در طرفین کارتن با جای دستگیره به ترتیب قرار داده و باقی کارتن را با روزنامه می پوشانیم. رنگ اسپری براق را می زنیم و قبل از این که طرف دیگر را انجام دهیم، صبر می کنیم تا رنگ کاملا خشک شود و به ساختن کارتن با جای دستگیره مطابق معمول ادامه می دهیم. بعضی تکنیک های تزئینی نظیر مهر زدن، استنسیل، ماژیک های اکلیلی و پفی را می توان بعد از تهیه کارتن با جای دستگیره به کار برد. این امر اجازه می دهد تا موتیف ها با فواصل یکسان قرار گیرند اما باید دقت کرد که قبل از برگرداندن آن صبر کنیم تا یک سطح کاملا خشک شده سپس روی سطح دیگر کار کنیم.برای مشاهده انواع کارتن اختصاصی اینجا کلیک کنید.