جعبه و بسته بندی

کارتن E  فلوت

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

کارتن E  فلوت

امروزه کارتن ها نقش گسترده ای در جامعه و بسته بندی روزمره ما دارند و در جاهای مختلف کاربرد های بسیاری دارند.در صنایع مختلف کارتن ها بسیار کار آمد و کم هزینه اما با کیفیت بسیار بالا هستند. ابتدا می خواهیم به توضیح مختصری در مورد کارتن ها بپردازیم. ورقه های کارتن تشکیل شده از  یک ورق یا بیش تر، از کاغذ کنگره دار یا فلوتینگ می باشد که با چسب به کاغذ های لاینر چسبانده می شوند. از نظر فنی افزودن هر سطح بر سطح د یگر را لمینت گویند که در صنایع بسته بندی و جعبه سازی  معمولا به افزودن مقوا بر روی سطوح کارتن لمینت اطلاق می‌شود. جعبه های لمینتی را بر اساس اقلام  کارتن که به عنوان جنس زیره که مقوای پشت طوسی بر روی آن قرار می گیرد، دسته بندی میشود. فلوت در واقع تعيين كننده ي شكل موج ورق كارتن مي باشد.  برای مشاهده انواع کارتن و جعبه اینجا کلیک کنید.

 

کارتن E  فلوت


برای بسته بندی و تولید از کارتن های لیبل بسته بندی استفاده می شود.کارتن ها از ورق های سه لایه تشکیل شده اند که خود از دو لایه کاغذ لاینر که از پائین و بالا به هم دیگر چسبیده اند‌. این ورق های سه لایه با توجه به این که فلوت لایه ی وسط و همین طور جنس کاغذ های متفاوت و مختلف به کار رفته در آن ها ویژگی ها و کار برد های مختلفی دارند.  کارتن ها انواع مختلفی دارند که از لحاظ طیف و اندازه و ضخامت با هم فرق می کنند.

 

کارتن E  فلوت

 

انواع فلوت

فلوت ها در کارتن سازی شکلِ موج را تعیین می کنند. طبق استاندارد کارتن سازی فلوت ها به چند دسته A,B,C,E,F  تقسیم می شوند. کارتن E  فلوت دارای کم ترین ضخامت در ساختار کارتن های موجود در بازار است و این نوع کارتن ها برای تولید جعبه های مواد غذایی و دارویی استفاده می شوند. تعداد فلوت های موجود در کارتن E فلوت 90 عدد است. ارتفاع هر یک از این کنگره ها بین ۱/۱ تا ۱/۶ میلی متر و تعداد کنگره ها بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد در هر متر می باشد. این نوع فلوت در این مدل کارتن دارای بیشترین مقاومت در برابر له شدگی می باشد و به دلیل سطح صاف تر و صیقلی تر برای چاپ مناسب تر است. از این مدل  فلوت بیش تر برای بسته بندی های کوچک کابه آن (بچه کارتن)گفته می شود استفاده می شود و در بسته های بزرگ که به آن (مادر کارتن)گفته می شود به همراه سایر فلوت ها (مقوای سه لا و پنج لا) استفاده میگردد. از این مدل کارتن ها فقط می توان برای کار برد های ظریف تر استفاده نمود. اما مقاومت بالا ی این کارتن ها و تراکم زیاد فلوت های آن باعث پر مصرف شدن آن ها شده. مثلا فرض کنید برای جعبه های پیتزا ها و جعبه های بسته بندی دارو های مختلف و جعبه های مختلف مواد غذایی در روز چقدر کار برد خواهد داشت و چه میزان پر کاربرد و مقرون به صرفه خواهد بود. پس این نوع کارتن ها را می توان در نوع ظریف ترین و متراکم ترین و پر فروش ترین نوع قرار داد. برای مشاهده انواع کارتن و جعبه اینجا کلیک کنید.