جعبه و بسته بندی

طراحی و تولید جعبه سررسید

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

سررسید یا سالنامه ها دفترچه یادداشتی هستند که تقویمی در دل آن قرار دارد و تعدادی از صفحات سررسید دارای تاریخ است. سررسید یک دفتر است که یک سال کامل از آن استفاده می شود. این ویژگی باعث شده که از سررسید ها علاوه بر دفترچه یادداشت به عنوان یک هدیه نیز استفاده شوند، هدیه ای که تمام روز های سال در آن قید شده و هر روز دست مخاطب است.

با توجه به تعریفی که از سررسید در بالا داشتیم سررسید ها و تقویم ها حداقل روزی یک بار مورد استفاده قرار می گیرند و بیشترین کاربردشان به عنوان هدیه و هدیه تبلیغاتی است. برخی از شرکت های طراحی و چاپ زمان طراحی و چاپ سررسید ها برای آن ها جعبه هایی در نظر می گیرند. در ادامه این مقاله در رابطه با طراحی و تولید جعبه های سررسید و کاربردشان بیشتر صحبت می کنیم.

 

طراحی و تولید جعبه سررسید

 

همان‌طور که سررسید ها نوشت ابزارهای کاربردی برای هر فردی هستند (کارمند، دانشجو، دانش آموز و ...) جعبه های سررسید نیز به همان اندازه کاربردی هستند. این جعبه ها همانند سررسیدها می توانند قابلیت تبلیغاتی داشته باشند و به صورت اختصاصی و عمومی طراحی و چاپ شوند، پس هم باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند هم باید از لحاظ طراحی و چاپ بسیار تمیز و بی نقص باشند.

جعبه های سررسید کاربردهای مختلفی دارند. در ابتدا راجع به اولین و مهمترین کاربرد آن که تبلیغات است صحبت کردیم و گفتیم که یک جعبه سررسید به اندازه خود سررسید می تواند کاربرد تبلیغاتی داشته باشد. که ادامه راجع به این موضوع بیشتر صحبت می کنیم.

کاربرد جعبه سررسید

کاربرد دیگر جعبه های سررسید بسته بندی و به نوعی کادوپیچ کردن آن است. تقویم ها و سررسید ها بیشتر به عنوان یک کالای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند پس زمان ارائه این هدیه تبلیغاتی حتماً باید دارای ظاهری زیبا و شکیل باشند تا در نگاه بیننده و گیرنده سررسید تأثیری مثبت داشته باشند. همان‌طور می دانید و در مقالات قبلی توضیح دادیم هدایای تبلیغاتی به صورت پک های تبلیغاتی و داخل جعبه هدایای تبلیغاتی ارائه می شوند و در این پک ها داخل یک جعبه همیشه یک نوشت افزار یا هدیه تبلیغاتی وجود نداد. اما گاهی شرکت ها به جای ارائه چند هدیه تبلیغاتی تنها به ارائه یک سررسید و تقویم تک اما بسیار با کیفیت اکتفا می کنند به همین دلیل سررسید به تنهایی باید دارای یک جعبه مخصوص به خود برای بسته بندی باشد. جعبه سررسید، هدیه تبلیغاتی شما که یک سررسید نفیس است را بسیار زیبا تر و تأثیرگذار تر می کند. البته اگر تنها یک نوشت افزار مانند خودکار تبلیغاتی کنار این سررسید قرار گیرد در جعبه سررسید مکانی برای خودکار تعبیه می کنند که باز هم این جعبه به جعبه سررسید معروف است.

 

طراحی و تولید جعبه سررسید

 

اگر سررسید ها و جعبه سررسیدها طور طراحی و تولید شوند که سررسید فیکس و بدون آسیب داخل جعبه قرار گیرد برای بسته بندی این سررسید نیازی به ابر محافظ نیست اما اگر سررسید فیکس نباشد و ظاهر جعبه طوری طراحی شود که مطابق با ظاهر سررسید نباشد از ابرهای محافظ که در مقالات قبلی به طور مفصل راجع به آن ها صحبت کرده ایم داخل جعبه استفاده می کنیم. در طراحی و تولید جعبه های سررسیدی که همراه نوشت افزار هستند حتماً این ابرها استفاده می شود تا هم ظاهر زیبای سررسید حفظ شود هم از آسیب به آن جلوگیری شود. البته در سررسیدهای نفیس و سررسیدهای مدیریتی حتماً توصیه می شود تا از ابرهای محافظ استفاده شود تا ظاهر لوکس تر به جعبه سررسید و خود سررسید داده شود. جعبه های سررسیدی که دارای ابر هستند ابعادی بزرگ‌تر از سررسید پیدا می کنند که قرارگیری سررسید داخل جعبه را راحت تر کرده  و محافظت از سررسید دوچندان می شود.

طراحی و تولید جعبه سررسید

 

از دیگر کاربرد های جعبه های سررسید می توان به این نکته اشاره کرد که سررسید ها معمولاً نوشت افزاری پر مصرف هستند که برخی از آن ها زیاد جا به جا می شوند به همین دلیل نیاز به مراقبت و نگه داری هستند. این جعبه های سررسید در بسیاری از موارد یک محافظ خوب برای سررسید به حساب می آیند. این نکته را به یاد داشته باشید که سررسیدها همیشه یک هدیه تبلیغاتی نیستند برخی از فروشگاه های نوشت افزار و لوازم و تحریر تقویم ها و سررسیدها را در سال نو به عنوان یک کالا به فروش می رسانند. این سررسید ها هر چه ظاهر زیبا تر داشته باشند بیشتر توسط مشتری مورد استقبال قرار می گیرند و از طرفی مغازه دار و تولید کننده راحت تر می توانند  با جعبه، سررسید ها را انبار کرده و یا جا به جا نمایند.

طراحی و تولید جعبه های سررسید به میزان زیادی به نوع سررسید بستگی دارد. همان‌طور که می دانید سررسید ها انواع مختلفی داشته و که هر یک ابعاد مختلفی دارند از طرفی دیگر هر سررسید دارای کاربردی مخصوص به خود است که هر کدام از این موارد باید زمان طراحی و چاپ جعبه سررسید در نظر گرفته شود. اما آنچه که بین تمام جعبه های سررسید مشترک است، این است که جعبه سررسید باید یک بسته بندی شکیل و با کیفیت از سررسید باشد.  

طراحی و تولید جعبه سررسید

 

طراحی و تولید جعبه های سررسید با متریال های مختلفی انجام می شود. انتخاب نوع جعبه و متریال آن به میزان زیادی به کاربرد سررسید باز می گردد به عنوان مثال در سررسید های مدیریتی از جعبه های لوکس تر نظیر هاردباکس ها استفاده می شود اما در سررسیدهای هدایای تبلیغاتی که جعبه تنها کاغذ کادویی شکیل به چشم می آید می توان از جعبه های مقوایی ساده تر نیز استفاده نمود.

در تقویم ها و سررسید های نفیس هاردباکس ها بهترین گزینه برای جعبه سررسید به حساب می آیند زیرا هم انعطاف طراحی بالایی دارند و هم از لحاظ ابعاد و مدل و انتخاب رنگ دارای محدودیت های خاصی نیستند.

زمان طراحی جعبه سررسید حتماً به جلد و طرح جلد سررسید توجه می شود تا با آن هارمونی داشته باشد و در سررسیدهای اختصاصی شرکت ها حتماً توجه می شود تا المان های تبلیغاتی در جعبه سررسید نیز درج شود.

البته در سررسیدهای اختصاصی جعبه نیز حالت اختصاصی پیدا می کند و نام برند، لوگو و اطلاعات تماس بر روی جعبه درج می شود. البته درج هر کدام از این موارد بسته به نوع مخاطب سررسید و نوع ارائه آن دارد. در سررسیدهای مدیریتی که زیبایی و شکیل بودن اهمیت ویژه دارد گاهی از یک پلاک برای درج اطلاعات استفاده می کنند.  پلاک هایی که بر روی جعبه سررسید های اختصاصی استفاده می شود ، معمولاً از لحاظ جنس و رنگ دارای تنوع هستند. فرم های گوناگون پلاک های فلزی پلاک تخت، پلاک برجسته و پلاک لب خم هستند. شکل این پلاک ها معمولاً مستطیل و مربع هستند و ابعاد مختلفی دارند. جنس این پلاک ها معمولاً استیل هستند و با تنوع رنگ های زیادی قابل ارائه هستند ولی به رنگ های نقره ای ، طلایی و دودی بیشتر استفاده می شوند.

 

طراحی و تولید جعبه سررسید

 

در بالا توضیح دادیم که گاهی برای طراحی و تولید جعبه های سررسید از مقوا استفاده می شود. این جعبه های سررسید ارزان قیمت هستند و کیفیت چاپ بالایی دارند اما همان‌طور که می دانید برخی از سررسیدها روز شمار بوده و از صحافی، جلد سنگین برای آن ها استفاده می شود. برای این سررسید ها استفاده از مقوا های نازک و با تحمل وزنی پایین در ساخت جعبه سررسید اصلاً متداول نیست زیرا جعبه سررسید ممکن است حتی در جا به جایی های داخل چاپخانه دچار آسیب شود. یکی از انواع مقواهایی که در این جعبه های سررسید استفاده می شود مقواهای لمینیتی هستند. 

لمینیت در واقع مقوا های لایه لایه ای هستند که یک لایه پلاستیک از جنس رزین، پلی استر و پی وی سی روی آن چسبانده می شود. برای لمینیت کردن جعبه ها سررسید ابتدا باید بر روی مقوای آن‌ها عمل چاپ انجام شود. مهم‌ترین ویژگی جعبه های سررسید لمینیتی کیفیت آن ها است. به طور کلی درون کارتن های لمینیتی معمولاً وسایل سنگین تری می توان قرار داد.

به طور کلی جعبه سررسید ها باید دارای ظرافت طراحی و کیفیت ساخت باشد این کیفیت هم به مواد اولیه باز می گردد هم به کیفیت زمان تولید باز می گردد. جعبه های سررسید باید طراحی متناسب با خود سررسید انتخابی داشته باشند زیرا دریافت جعبه ای بزرگ و دیدن سررسید جیبی کوچک در نگاه هر بیننده ای جالب نیست. از طرفی دیگر طراحی جعبه سررسید های اختصاصی باید متناسب با آن شغل و حرفه باشد و المان های آن کسب و کار باید در آن رعایت گردد. حتی نوع کسب و کار در انتخاب متریال جعبه های سررسید تأثیر گذار است.

کیفیت طراحی و تولید جعبه های سررسید تا حدودی در بالا توضیح داده شد اما گاهی سررسیدهای اختصاصی را طوری طراحی و چاپ می کنند که بخش تقویمی آن کم بوده و قابل جدا شدن است در این صورت مدت استفاده سررسید تنها یک سال نیست و بخش یادداشت آن تا سال ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای این سررسید ها معمولاً کیفیت جعبه بیش از گذشته مورد توجه قرار می گیرد. اگر این سررسیدها حالت لوکس و نفیس داشته باشند در برخی از موارد جعبه های آن ها را از متریالی چون چوب و فلز می سازند تا ماندگاری طولانی تری داشته باشند و خراب نشوند.