جعبه و بسته بندی

طراحی و تولید جعبه جواهرات

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

زمانی که برای فروش یک محصول برنامه ریزی می کنند یکی از مهم‌ترین بخش ها بسته بندی محصول  و نحوه ارائه آن به مشتری است. طلا و جواهر یکی از انواع هدایایی هستند که در هر موقع از سال و در هر مناسبتی مورد استقبال هستند. طلا و جواهر یک کالای لوکس به حساب می آیند و جعبه آن ها نیز باید لوکس و ویژه انتخاب شود. به همین دلیل نوع بسته بندی طلا و جعبه آن در زیبایی و کیفیت طلای ارائه شده تأثیر گذار است. اگر طلا و جواهراتی که داخل جعبه ارائه می شوند، هدیه باشند و به دست فرد دیگری برسند جعبه طلا در برند سازی آن طلا فروشی و تبلیغاتش نیز مؤثر است و می تواند باعث فروش بیشتر آن برند شود. از طرفی دیگر یک جعبه با رنگ خاص، طرح خاص، و حتی شکل و فرم خاص ارزش یک طلا و جواهر را در نگاه بیننده بالا می برد. به همین دلیل طراحی و تولید جعبه جواهرات کار ساده ای نیست و باید توسط تیم های خاص و حرفه ای و دارای تجربه در این زمینه انجام شود.

 

طراحی و تولید جعبه جواهرات

 

در گذشته طلا و جواهرات توسط یکسری تولید کننده مشخص تولید و در بازار و مغازه ها ارائه می شدند در آن زمان برند مشخصی برای طلا ها وجود نداشت اما امروزه طلا و جواهر نیز مانند هر عرصه تولید محصول دیگری دارای برند ها مشخص و تولید کنندگان به نام است به همین دلیل امروزه تبلیغات و برند سازی نیز در عرصه فروش طلا و جواهر وارد شده و هر برند را بر آن داشته تا در بسته بندی و ارائه محصول خود دقت داشته باشد. از طرفی دیگر این جعبه طلا و جواهر باید بتواند در تبلیغات و برند سازی آن طلا ساز مؤثر باشد. علاوه بر فروشنده خریدار طلا نیز کالای با بسته بندی شکیل را ترجیح می دهند و اگر قرار باشد از آن طلا و جواهر به عنوان هدیه استفاده کنند، بسته بندی و جعبه طلا و جواهر اهمیتشان برای خریدار بیشتر می شود. 

طلا و جواهر به ذات یک کالای لوکس و ارزشمند به حساب می آید اما جعبه آن نه تنها نباید از ارزش آن بکاهد بلکه باید ارزش واقعی آن را نیز افزایش دهد به همین دلیل صنعت طراحی و تولید جعبه های جواهر در شرکت های طراحی چاپ حرفه ای، رونقی خاص دارد.

طراحی و تولید جعبه جواهرات

 

طراحی و تولید جعبه های جواهرات در شرکت های طراحی و چاپ مانند شرکت تبلیغاتی طرح هرم بر اساس رعایت تمام اصول ارائه شده در بالا می باشد. متریال و مواد اولیه در جعبه جواهرات، تکنیک های ساخت جعبه در کیفیت و خاص بودن جعبه اثر گذار است. جعبه های طلا و جواهر را با متریال های مختلفی می سازند. هاردباکس ها، جعبه های مقوایی، جعبه های چوبی، جعبه های فلزی و ... از انواع جعبه های طلا و جواهر به حساب می آیند که هر یک دارای متدهای طراحی و تولید مخصوص به خود هستند.

زمان طراحی جعبه جواهرات ابعاد جعبه برای انواع جواهرات در نظر گرفته می شود و معمولاً از سایزهای کوچک مناسب گوشواره و انگشتر تا سرویس های بزرگ و نیم ست های مختلف، جعبه جواهرات طراحی می شود. زمان طراحی ابر داخل جعبه نیز طراحی می شود. البته ابر داخل جعبه های طلا و جواهرات (مانند دیگر ابرهای جعبه های کادویی) به شکل خاصی برش نمی خورد بلکه مطابق با ابعاد جعبه هستند و طلا و جواهران با یک شکاف ساده داخل آن ها قرار می گیرند. اما چون طلا  جواهر یک کالای لوکس به حساب می آیند ابر داخل این جعبه ها از یک طرف یا از هر دو طرف با استفاده از روکش های مخملی آستر می شوند تا علاوه بر زیبایی بر شکیل بودن آن بیفزایند. نکته دیگری که در زمان طراحی جعبه های جواهرات اهمیت دارد انتخاب رنگ است. رنگ جعبه در زیبایی برند سازی و انتخاب رنگ آستر و رنگ چاپ تأثیر گذار است.

 

 

طراحی و تولید جعبه جواهرات

پس از طراحی نوبت به مرحله چاپ می رسد. بسته به جنس جعبه مرحله چاپ انجام می شود مسلماً چاپ متریال مقوایی و هاردباکس ها با چوب و فلز متفاوت است. برای زیبایی بیشتر جعبه های مقوایی و هاردباکس ها از تکنیک های برجسته کردن چاپ طلاکوب و ... در تولید جعبه جواهرات استفاده می شود.

جعبه های طلا و جواهر تنها برای کالای لوکس فلز طلا استفاده نمی شوند این جعبه ها گاهی برای بدلیجات و دیگر فلزات نظر نقره نیز استفاده می شوند. در این فلزات نیز جعبه جواهرات سفارش داده می شود و زیبایی جعبه در ارزشمند تر نشان دادن این محصولات بسیار تأثیرگذار تر است. البته در بدلیجات چون خود محصول ارائه شده داخل جعبه قیمت بالایی مانند طلا و نقره ندارد قیمت تمام شده خود جعبه باید مقرون به صرفه باشد. مسلماً جعبه های سفارش دهنده این برندها نمی تواند خیلی گران قیمت و خیلی بی کیفیت باشد بلکه بر اساس شعار ما، باید دارای کیفیت عالی با قیمت مناسب باشد. طراحی و تولید جعبه های جواهرات بدلی مانند طلای واقعی است اما با قیمت مناسب تر. به عنوان مثال در بدلیجات از جعبه های چوبی و فلزی کمتر استفاده می شود اما جعبه های مقوایی با ابرهای روکش مخملی بسیار متداول هستند.

فرقی نمی کند که داخل جعبه جواهرات قرار است چه فلزی قرار داده شود، طلا هست یا نقره و حتی تیتانیوم در زمان تولید به این توجه می شود که این جعبه قرار است به عنوان یک بسته بندی شکیل، زیبا و تأثیرگذار عمل کند. به همین دلیل جعبه های جواهرات همگی دارای ویژگی های مشترکی هستند.

 

طراحی و تولید جعبه جواهرات

 

اولین نکته ظاهر زیبا است. زیبایی اصل اول در هر بسته بندی به حساب می آید در طراحی و تولید  جعبه های جواهر نیز این نکته اصلی ترین بند است. طراحی و تولید جعبه های جواهر باید ظرافتی خاص داشته باشد. این زیبایی باید بتواند نظر هر مخاطب و ببیننده ای را جلب کند و نام برند و لوگوی تولید کننده آن را در خاطره ها ثبت نماید.

بعد از زیبایی آن چه که اهمیت پیدا می کند کیفیت ظاهری جعبه های جواهر است. این موضوع به این دلیل است که شاید یک جعبه زیبا چشم نواز به نظر برسد اما با اولین تماس دستی نقص های آن و کیفیت آن در ذهن ببینده اثر گذاشته و کیفیت طلا و جواهر آن را تحت تأثیر قرار دهد. این موضوع زمانی که قرار است آن طلا یا جواهر به عنوان هدیه استفاده شد اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا ببیننده از قبل محصول داخل جعبه را ندیده و برداشت ذهنیش از کیفیت محصول کاهش پیدا می کند.

 

طراحی و تولید جعبه جواهرات

 

در بدلیجات نیز چون اعیاری مانند وزن و خلوص وجود ندارد تشخیص کیفیت به ظاهر بسته بندی بسیار بستگی دارد و بسته بندی در نگاه مخاطب تأثیر مستقیم بر فروش دارد. به همین دلیل کیفیت ظاهری چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. حتی برخی از مشاوران تبلیغاتی جعبه و بسته بندی یک محصول را هویت آن شرکت می دانند پس در زمان طراحی و سفارش جعبه جواهر باید به هویت برند نیز توجه داشت.

همان‌طور که می دانید طلا و جواهر و هر نوع بدلیجاتی که خریداری می شود (چه به عنوان مصرف کننده چه خریدار) جزء کالاهای مصرفی که تمام شونده نیستند. زمانی که فردی طلایی را می خرد تا زمانی که نخواهد آن را بفروشد آن طلا همواره داخل آن جعبه می ماند و تنها در زمان های مصرف از آن خارج شده و مجدد به داخل آن باز می گردد. به همین دلیل جعبه های جواهرات طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند در نتیجه علاوه بر ظاهر زیبا باید دارای دوام و کیفیت بالای ساخت نیز باشند تا در گذر زمان دچار اشکال و ایراد نشوند.

 

طراحی و تولید جعبه جواهرات

 

برای طراحی و تولید جعبه جواهرات با کیفیت، انتخاب مواد اولیه مرغوب بسیار مهم است. مواد اولیه مرغوب علاوه بر زیبایی و دوام در انتقال حس مثبت به مخاطب هنگام تماس با مشتری نیز تأثیر گذار است. کیفیت و ظرافت در جعبه جواهرات نشان می دهد که شما چقدر در ارائه طلا و نقره یا به طور کلی هر نوع زیورآلاتی با کیفیت هستید. در دنیای تبلیغات جمله ای وجود دارد که در رابطه با جعبه طلا جوار نیز صادق است :

به کارگیری مدیریت کیفیت در ارائه محصول در تمامی مراحل ارائه خدمات می تواند باعث ایجاد یک جامعه از مشتریان وفادار برای  هر کسب و کار شود.

یکی از مراحل ارائه محصول با کیفیت (طلا و جواهر و بدلیجات) ، بسته بندی با کیفیت و وجود جعبه با کیفیت است.

 

طراحی و تولید جعبه جواهرات

 

در بالا نیز توضیح دادیم که طلا و جواهر یک کالا لوکس و لاکچری به حساب می آید پس بسته بندی آن نیز باید مطابق با خود محصول لوکس و لاکچری باشد. اگر مبحث بدلیجات ارزان قیمت را کنار بگذاریم بقیه بدلیجات و سنگ های قیمتی اکثراً در هارد باکس ها بسته بندی می شوند. همه ابرهای داخلی آن ها با مخمل روکش می شود و در برخی از نیم ست ها جعبه های بزرگ حتی خود جعبه با مخمل روکش شده و یا قسمت هایی از آن مخمل پاشی می شود. جنس مخمل حالت لوکس بودن و پر زرق و برق بودن را به جعبه های جواهرات می دهد که این کار از گذشته در صنعت بسته بندی طلا و جواهر مرسوم بوده است. برای درج لوگو بر روی جعبه های خیلی لوکس جواهرات معمولاً از پلاکهای فلزی با رنگهای مختلف استفاده می شود و اگر قرار باشد چاپی بر روی آن ها انجام شود حتماً از روش طلاکوب استفاده می شود تا ظاهری شکیل تر ایجاد کند.