جعبه و بسته بندی

طراحی و تولید جعبه کادویی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

جعبه های کادویی یکی از پر مصرف ترین جعبه هایی هستند که در شرکت های طراحی و چاپ سفارش داده می شوند. علت این امر این است که جعبه های کادویی در تمامی مناسب ها توسط افراد و شرکت ها استفاده می شوند. همیشه افرادی وجود دارند که در مناسبت های خاص به اطرافیان خود هدیه بدهند. جعبه های کادویی علاوه بر افراد، در شرکت ها و مجموعه ها نیز کاربرد دارند و در زمینه تبلیغات و بسته بندی نیز این جعبه های کادویی کاربرد پیدا می کنند.

جعبه های کادویی انواع مختلفی هستند، جعبه های کادویی فانتزی، هارد باکس ها، جعبه های کادویی مقوایی، جعبه های کادویی چوبی و ...، علاوه بر این موارد جعبه های کادویی از لحاظ ابعاد، قیمت و کیفیت نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

 

 

طراحی و تولید جعبه کادویی

به دلیل کاربرد فراوان جعبه های کادویی، طراحی و تولید جعبه های کادویی و کیفیت در آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کیفیت طراحی و چاپ جعبه های کادویی تا حدود زیادی اهمیت هدیه ای که داخل آن ها قرار می گیرد را چند برابر می کند. در ادامه به بررسی چند مدل جعبه کادویی می پردازیم:

جعبه های کادویی فانتزی :

جعبه های فانتزی کادویی از انواع جعبه هایی هستند که کیفیت طراحی و چاپ خیره کننده ای دارند. جعبه های فانتزی کادویی نسبت به دیگر جعبه های کادویی دارای تنوع بالایی بوده و با اکثر سلیقه ها هم خوانی دارند. در طراحی و تولید جعبه های کادویی فانتزی هیچ محدودیتی از لحاظ رنگ و طرح وجود نداشته و حتی ابعاد این جعبه ها نیز می تواند فانتزی و منحصر به فرد باشد. اما جعبه های کادویی فانتزی را اغلب مربع، مستطیل، لوزی، مثلث، چند ضلعی های نا متقارن و ... طراحی می کنند. جعبه های کادویی فانتزی را اغلب از جنس کاغذ، مقوا، کارتن، چوب و ... می سازند.

البته جعبه های کادویی فانتزی چوبی بیش از دیگر جعبه های فانتزی دارای مقاومت است و به خاطر همین مدت زمان طولانی تر در زمینه تبلیغات و جذب مخاطب می تواند بیشتر مورد استقبال قرار گیرد.

نه تنها در زمینه جعبه های فانتزی بلکه در تمامی جعبه های کادوی مانند هارد باکس ها، جعبه های مقوایی و ... انتخاب رنگ در طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این رنگ ها هستند که به طرح و جعبه کادویی روح می بخشند و طراحی آن را زنده و زیبا می کنند. در جعبه های کادویی تبلیغاتی انتخاب رنگ ها گاهی بر اساس رنگ سازمانی، هدیه داخل جعبه و سلیقه مخاطب است اما معمولاً انتخاب رنگ های متضاد در زمان طراحی جعبه ها می تواند زیبایی جعبه کادویی را دو چندان کند. در جعبه های کادویی فانتزی گاهی از یک شی خاص برای زیبایی و خاص تر کردن جعبه استفاده می شود که این شی بر اساس مناسب و نوع کادویی که قرار است داخل جعبه قرار گیرد انتخاب می شود.

همیشه جعبه های کادویی برای هدیه دادن در مناسب ها نیستند گاهی شرکت ها برخی از محصولاتشان را داخل جعبه های کادویی ارائه می دهند. بگذارید برای روشن تر شدن بحث مثالی بیاوریم: یک شرکت آرایشی بهداشتی قرار است محصول جدید خود در یک نمایشگاه رونمایی کند این محصول جدید مسلماً  داخل یک جعبه کادویی زیبا متمایز تر از دیگر محصولات آرایشی بهداشتی آن شرکت، به مخاطبان ارائه می شود و همین وجه تمایز و زیبایی در جلب نظر مخاطب و ترغیب آن ها به خرید محصول را چند برابر می کند.

 

طراحی و تولید جعبه کادویی

 

جعبه های کادویی مقوایی:

در بالا توضیح دادیم که برای تولید جعبه های کادویی از انواع متریال های مختلف استفاده می شود اما اکثر جعبه های کادویی را از مقوا می سازند. مقوایی که در ساخت جعبه های کادویی استفاده می شود اکثراً از کاغذ و کارتن سلولزی ساخته می شوند.

کارتن های سلولزی و کاغذ ها مواد اولیه مقوا هستند که نتیجه استفاده از آن ها جعبه هایی با سطوح صاف با قابلیت چاپ بالا هستند. جعبه های کادویی مقوایی وزن پایینی دارند و نسبت به دیگر جعبه های کادویی قیمت طراحی و چاپ پایینی دارند. این جعبه های مقوایی را می توان در ابعاد مختلف و اشکال گوناگون طراحی و چاپ نمود. به خاطر این ویژگی های خاص جعبه های کادویی مقوایی بیش از دیگر جعبه مورد استقبال قرار گرفته و علاوه بر جعبه های کادویی در بسته بندی محصولات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

جعبه های کادویی سخت:

جعبه های سخت همان هاردباکس ها هستند که در مقالات قبل به طور مفصل راجع به آن ها صحبت شده است. جعبه های کادویی سخت همان‌طور که می دانید از متریال های مختلفی نظیر کاغذ، مقوا، چوب، نئوپان و ... ساخته می شوند. تولید جعبه های کادویی سخت با انتخاب مقوا شروع می شود. این مقوا معمولاً از ارزانترین نوع بازار انتخاب می شود مانند مقوا های خاکستری. این لایه از مقوا بیشتر برای استحکام استفاده می شود تا زیبایی جعبه کادویی، لایه بعدی مقوا با ظاهری رنگی است. این ظاهر رنگی می تواند مقواهایی با آستر سفید باشد می تواند مقواهای کرافت کرمی رنگ باشد حتی می تواند یک مقوای سیاه رنگ باشد. لایه آخری که روی تمامی آن ها را می پوشاند کاغذی چاپی با طرح دلخواه است. این لایه کاغذی نازک به صورت لمینیت بر روی جعبه کشیده می شود.

پس از انتخاب تمامی این متریال ها نوبت به انتخاب قالب و برش و اندازه جعبه های کادویی سخت می رسد. ابتدا عمل های برش انجام می شود و سپس عمل تا کردن و روکش کردن لایه های چاپی فرا می رسد. در پایان بر روی جعبه های کادویی عملیات پس از چاپ نظیر طلاکوب کردن، کلیشه برجسته، و ... را انجام می شود.

 

طراحی و تولید جعبه کادویی

 

انواع مدل ها در انواع جعبه های کادویی:

در بالا بررسی کردیم که جعبه های کادویی دارای انواع مختلفی هستند اما همه این جعبه ها می توانند دارای ظاهری متفاوت و درب های مختلف باشند. برخی از این انواع شامل:

۱.جعبه درب دار از دو جهت

۲.جعبه کیبوردی

۳.جعبه کشویی

۴.جعبه تلسکوپی

۵.جعبه درب دار دارویی

۶.جعبه دسته دار دایکاتی

 

طراحی و تولید جعبه کادویی

 

کیفیت طراحی و چاپ جعبه های کادویی:

فرقی نمی کند جعبه کادویی شما از چه جنس و متریالی باشد، آنچه که اهمیت دارد کیفیت است. کیفیت یک جعبه کادویی به عوامل زیادی بستگی دارد، کیفیت مواد اولیه، کیفیت ساخت و کیفیت چاپ. مسلماً  هرچه که کیفیت مواد اولیه بیشتر باشد آن جعبه صاف تر، زیباتر و بادوام تر خواهد بود. یکی از مهم‌ترین مواد اولیه هایی که در کیفیت جعبه های کادویی اثر گذار است کیفیت لایه روکش است. برخی از جعبه های کادویی را از جنس چوب ، نئوپان و ... می سازند اما اکثر جعبه های کادویی از مقوا ساخته می شوند و اکثر جعبه های مقوایی برای زیبایی بیشتر روکش می شوند. روکش ها تمام آن ظاهری هستند که از جعبه های کادویی دیده می شوند به همین دلیل هر چه که این لایه روکش صاف تر و با کیفیت تر باشد مسلماً  جعبه کادویی از کیفیت و زیبایی بیشتری برخوردار است.

کیفیت چسب و کیفیت اتصال زوایای جعبه های کادویی نیز تأثیر زیادی در کیفیت نهایی جعبه کادویی دارد. علاوه بر زیبایی ظاهری و شکل نهایی جعبه، این مورد در ماندگاری جعبه کادویی نیز تأثیر دارد. جعبه های کادویی بی کیفیت پس از مدتی از محل اتصال از یکدیگر جدا می شوند.

 

طراحی و تولید جعبه کادویی

تفاوت قیمت و تفاوت شرکت های طراحی و تولید جعبه های کادویی نیز در انتخاب مواد اولیه و رعایت نکات ریزی است که کیفیت جعبه کادویی را تعیین می کند. در زمان انتخاب شرکت طراحی و تولید جعبه کادویی توجه به کیفیت و قیمت مهم‌ترین است. جعبه های کادوی جزء کالاهایی هستند که مشابه خارجی نیز دارند، برخی از شرکت های طراحی و تولید جعبه های کادویی با ارائه کیفیت یکسان اما قیمت مناسب تر نیز وجود دارند و تنها باید با کمی تأمل به آن ها رسید. قیمت یکی مهم‌ترین عوامل در انتخاب جعبه کادویی است. اما انتخاب جعبه کادویی ارزان قیمت همیشه راه حل مناسب نیست زیرا هر شرکت باید جعبه کادویی با کیفیت با مناسب ترین قیمت را سفارش دهد. مسلماً  یک جعبه کادویی با کیفیت نمی تواند با متریال ها و مواد ارزان قیمت و بی کیفیت ساخته شده باشد. پس شرکت هایی که کالایی با کیفیت اما قیمتی معقول و مناسب جعبه کادویی ارائه می دهند باید انتخاب شوند.

قیمت جعبه های کادویی علاوه بر مواد اولیه به تعداد تیراژ هم بستگی دارد. این امر طبیعی است که هر چه تعداد جعبه های کادویی سفارشی بیشتر باشد قیمت تمام شده محصول نهایی کمتر خواهد بود. البته شکل ظاهری محصول و قالب برش جعبه نیز در قیمت نهایی جعبه کادویی تأثیر است. هر چه جعبه کادویی از اشکال پیچیده تر ساخته شده باشند قیمت بالاتری خواهند داشت.

 

طراحی و تولید جعبه کادویی

البته گاهی سفارش دهندگان جعبه های کادویی کیفیت مد نظرشان نیست و تنها قیمت است که برایشان اهمیت دارد. این شرکت ها جعبه های کادویی که سفارش می دهند هم کوتاه مدت قرار است استفاده شود و هم ماندگاری در آن ها اهمیت ندارد. اما کیفیت طراحی و تولید جعبه های کادویی از یک حدی نمی تواند پایین تر باشد زیرا این جعبه ها تا بخواهند به دست مصرف کننده برسند باید دارای یک سری حداقل های کیفیت و ماندگاری باشند. به همین دلیل کیفیت و قیمت جعبه های کادویی از یک حدی پایین تر نمی تواند باشد.