جعبه و بسته بندی

جعبه تبلیغاتی

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

امروزه فروش محصول یکی از دغدغه های اصلی شرکت های تولیدی است. به همین دلیل کوچکترین نکته ای که در فروش محصولات تأثیر داشته باشد در شرکت های تولیدی رعایت می گردد. یکی از مهم‌ترین موضوعات اثر گذار در امر فروش تبلیغات است. از آنجایی که تولید کنندگان هر محصولی در سرتا سر دنیا افزایش پیدا کرده اند بازاریابی و تبلیغات حرف اول در هر حرفه ای را می زند. هدف از بازاریابی و تبلیغات برند سازی و ثبت نام و لوگوی شرکت در ذهن مخاطب است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با یک ابزار تبلیغاتی به نام جعبه تبلیغاتی صحبت کنیم. جعبه تبلیغاتی از محصولات جدید شرکت تبلیغاتی طرح هرم است که با توجه به نیاز مشتریان در اندازه های مختلف طراحی و تولید می گردد.

جعبه تبلیغاتی

 

جعبه های تبلیغاتی در هر کسب و کاری وظایف مختلفی را بر عهده دارند. گاهی جعبه های تبلیغاتی برای بسته بندی ی کالا مورد استفاده قرار می گیرند هدف از طراحی و تولید این جعبه های تبلیغاتی مجاب کردن مخاطب در خرید محصول و ایجاد حس اطمینان به برند است. طراحی و چاپ این جعبه های تبلیغاتی بسیار زیبا با کیفیت و منحصر به فرد باید باشد. جعبه های تبلیغاتی بسته بندی نهایی محصول است یعنی آنچه که توسط مخاطب دیده می شود. گاهی جعبه های تبلیغاتی برای ارائه محصولات جدید استفاده می شود. در این زمان جعبه های تبلیغاتی طوری طراحی می شوند تا نظر هر بیننده ای را به خود جلب کنند و مخاطب را به بررسی محصول وادار کنند.

جعبه های تبلیغاتی که برای بسته بندی محصولات استفاده می شوند معمولاً لوکس و گران قیمت هستند مگر در موارد خاص. زمانی که کالای ارائه شده توسط یک شرکت لوکس و خاص باشد مسلماً برای ارائه آن از بسته بندی و جعبه تبلیغاتی خاص و لوکس استفاده می شود مانند شرکت های تولیدی ساعت های برند و یا تولید کنندگان طلا و جواهر، تولید کنندگان کتاب های نفیس یا نوشت افزارهای برند مانند خودکارهای لوکس. این شرکت ها با توجه به محصولی که ارائه می دهند برای بسته بندی محصولاتشان از جعبه های تبلیغاتی و لوکس استفاده می کنند. جعبه های تبلیغاتی لوکس مانند جعبه های تبلیغاتی سخت یا هاردباکس ها، جعبه های تبلیغاتی چوبی، جعبه های تبلیغاتی لمینیتی، جعبه های تبلیغاتی فلزی و ...

جعبه تبلیغاتی

 

اما برخی از تولید کنندگان کالاها مانند لوازم و آرایش و شرکت های عطر فروشی برای ارائه کالا و خدمات خود از جعبه های تبلیغاتی مقوایی استفاده می کنند. طراحی و تولید جعبه های تبلیغاتی مقوایی دارای گستردگی بالایی است. جعبه های تبلیغاتی مقوایی را هم به صورت اختصاصی هم به صورت عمومی طراحی و چاپ می کنند. جعبه های تبلیغاتی اختصاصی مقوایی، علاوه بر درج اطلاعات تبلیغاتی اختصاصی می توانند دارای قالبی خاص نیز باشند. برای ساخت جعبه های تبلیغاتی با قالب خاص علاوه بر طراحی ظاهر جعبه، قالب های جعبه نیز طراحی می گردد. در این جعبه ها، قالب ها محل های برش و محل های تا جعبه را مشخص می کنند. اما در جعبه های تبلیغاتی عمومی از قالب های آماده استفاده می شود. قالب های آماده مزیت بزرگی که دارند این است از قبل مورد استفاده قرار گرفته اند و در زمان برش و تا حداقل خطا را دارا می باشند. 

 

جعبه تبلیغاتی

 

کیفیت طراحی و کیفیت چاپ در جعبه های تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است زیرا کیفیت این جعبه ها در نظر مشتری و خرید محصول تأثیرگذار است. گاهی برای جلب توجه بیشتر و افزایش زیبایی جعبه های تبلیغاتی، یکسری خدمات تکمیلی مانند سلفون کشی، uv، طلا کوب و ... بر روی مقوا های چاپ شده انجام می شود. این خدمات تکمیلی علاوه بر زیبایی در استحکام و مقاومت جعبه های تولیدی نیز تأثیر گذار است

کاربرد دیگر جعبه های تبلیغاتی در هدایای تبلیغاتی است. این جعبه ها طوری طراحی می شوند که بتوانند برند شرکت را در ذهن مخاطب ثبت کنند و حس خوب را به مخاطب برند منتقل نمایند. جعبه تبلیغاتی که در هدایا استفاده می شوند بسته به نوع هدیه و بسته به نوع فعالیت شرکت، جنس های مختلفی می تواند داشته باشد. به عنوان مثال جعبه تبلیغاتی ست های مدیریتی اغلب از جنس جعبه های لوکس و نفیس بوده معمولاً از هاردباکس ها، جعبه های چوبی و ... در این هدایا استفاده می شود.

 

جعبه تبلیغاتی

 

جعبه های تبلیغاتی که در هدایای تبلیغاتی نیز استفاده می شوند اکثراً از جنس مقوا هستند به همین دلیل در شکل های مختلف طراحی و تولید می شوند.  انواع مدل ها جعبه های تبلیغاتی مقوایی بر اساس محل قرار گیری درب جعبه و نوع باز شدن آن تقسیم بندی می گردد. انواع جعبه های تبلیغاتی مقوایی بر اساس نوع باز شدن درب شامل:

 • جعبه تبلیغاتی درب دار از دو جهت
 • جعبه تبلیغاتی کیبوردی
 • جعبه تبلیغاتی کشویی
 • جعبه تبلیغاتی تلسکوپی
 • جعبه تبلیغاتی دسته دار دایکاتی

و ... می باشد. هر کدام از این جعبه ها بسته به نوع کالایی که داخل آن قرار می گیرد و بسته به کاربرد جعبه تبلیغاتی، مورد استفاده قرار می گیرند.

اهمیت خلاقیت در طراحی جعبه های تبلیغاتی

طراحی جعبه های تبلیغاتی معمولاً قوانین خاص ندارد آنچه که بر روی این جعبه ها قرار می گیرد مسلماً تبلیغی در جهت کار و فعالیت آن برند باید باشد. البته زمان طراحی توجه به کاربرد جعبه تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است مسلماً زمانی که قرار است جعبه تبلیغاتی به عنوان بسته بندی محصول استفاده شود اطلاعاتی بیش از جعبه تبلیغاتی که برای هدیه ست مدیریتی  استفاده می شود را بر روی آن درج می کنند. مسلماً خود محصول نیز در درج این اطلاعات موثر است. به عنان مثال اطلاعاتی که بر روی یک جعبه تبلیغاتی طلا چاپ می شود با اطلاعات که بر روی یک جعبه تبلیغاتی لوازم آرایشی لوکس استفاده می شود متفاوت است.

با تمامی این تفاسیر آنچه که بر روی جعبه تبلیغاتی طراحی و چاپ می شود باید منحصر به فرد و خاص باشد تا نظر مخاطب را به خود جلب کند و رسالت تبلیغاتی جعبه را به انجام برساند. به همین دلیل در طراحی خلاقانه در جعبه های تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت بوده و در طراحی آن ها حتماً  از ماهیت محصولات و فعالیت شرکت کمک گرفته می شود. برخی مخاطبان برندها طرحی را خلاقانه می دانند که مقداری از کالای داخل آن قابل رؤیت باشد. در این صورت طراح از جذابیت های خود کالای داخل جعبه (چه محصول و چه هدیه) نیز  می توانند بهره ببرند که مسلم جعبه تبلیغاتی را خاص و منحصر به فرد تر می کند.

 

 

جعبه تبلیغاتی

در طراحی جعبه های تبلیغاتی انتخاب رنگ، فونت و نوع طرح، اطلاعات برند و ... نیز باید در مرحله طراحی وارد شوند و مکان دقیقشان مشخص گردد و دیگر مطالب و نکات  با توجه به این موارد در طراحی مشخص گردد.

داشتن خلاقیت در طراحی جعبه های تبلیغاتی کافی نیست زیرا اگر مرحله چاپ جعبه های تبلیغاتی با کیفیت نباشد بهترین طرح ها با شکست مواجه می شوند پس برای داشتن یک جعبه تبلیغاتی تأثیرگذار مرحله چاپ و پس از چاپ بسیار حائز اهمیت است.

در مرحله چاپ ابتدا متریالی که قرار است بر روی آن چاپ انجام شود انتخاب می گردد. در جعبه های تبلیغاتی مقوایی، از انواع مقوا برای ساخت جعبه تبلیغاتی استفاده می شود. انتخاب نوع مقوا به کالا یا محصولی که داخل جعبه قرار می گیرد و کاربرد جعبه تبلیغاتی باز می گردد. انواع مقواهایی که در جعبه های تبلیغاتی استفاده می شوند شامل موارد زیر می باشد:

 • مقوای پشت طوسی
 • کرافت
 • مقوای ایندربرد
 • مقوای پشت سفید
 • هارد باکس
 • مقوای گلاسه

 نوع متریالی که برای جعبه های مقوایی استفاده می شود به طور مستقیم در کیفیت و قیمت تمام شده جعبه تأثیر گذار است.

مرحله بعدی مرحله چاپ است. برخی از جعبه های تبلیغاتی نیازی به چاپ نداشته و تنها با پلاک های فلزی با درج و برجسته کردن لوگو انجام می شوند اما برخی مانند جعبه های فانتزی دارای چاپ های رنگی و شلوغ هستند. به طور کلی پیامی که باید به مخاطب منتقل شود در مرحله چاپ بر روی جعبه قرار می گیرد. انواع روش های چاپ جعبه های تبلیغاتی شامل: چاپ دیجیتال - چاپ افست - تامپو پرینت - سیلک اسکرین - هیت ترانسفر - سابلیمیشن و ... می باشد. معمولاً خدمات تکمیلی برای زیبایی و افزایش دوام ماندگاری بر روی جعبه های تبلیغاتی انجام می شود. خدمات تکمیلی متداول برای جعبه های تبلیغاتی شامل: طلاکوب، نقره کوب، سلفون کشی ، یووی، برجسته سازی، لترپرس،  و ... می باشد. البته برخی از این خدمات تکمیلی کیفیت چاپ و ماندگاری چاپ را افزایش می دهند، خدمات تکمیلی چون سلفون کشی.

 

جعبه تبلیغاتی

 

بعد از چاپ و خدمات چاپی، عمل تیغ زنی، برش و محل های تا در جعبه های تبلیغاتی صورت می گیرد. این کار توسط قالب دستگاه های دایکات یا لترپرس انجام می شود و پس از تا کردن و چسب کاری این خطوط جعبه ها آماده ارسال هستند تا بسته بندی نهایی محصولات و هدایا صورت گیرد. عمل برش و تا در جعبه های تبلیغاتی، با دقت بالایی انجام می شود تا جعبه دفرمه و نامتقارن تولید نشود و از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

در جعبه های تبلیغاتی استفاده از قالب های آماده بسیار ریسک پایین تری دارد. زیرا این قالب ها از قبل امتحان شده و دارای حداقل خطا می باشد. جعبه های تبلیغاتی با قالب آماده دارای ظاهری متداول اما با کیفیت برش و تا بالاتر هستند و سرعت سفارش و زمان آماده سازی جعبه های تبلیغاتی را به حداقل می رسانند. البته نکته دیگری که در جعبه های تبلیغاتی با قالب آماده حائز اهمیت است قیمت تمام شده ارزان تر این جعبه ها می باشد.