جعبه و بسته بندی

طراحی و چاپ جعبه های بهداشتی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کاربرد جعبه های بهداشتی

یکی از روش های تقسیم بندی جعبه ها، تقسیم بر اساس کاربرد جعبه است. جعبه های بهداشتی بر اساس کاربردشان جنس و پوشش های متفاوتی دارند. جعبه های بهداشتی برای بسته بندی صنایع غذایی و دارویی به کار می رود، هدف از بسته بندی این مواد محافظت در برابر آسیب ها ، آلودگی ها ، فسادها ، حملات آفات و دست‌کاری در هنگام حمل و نقل ، ذخیره سازی و خرده فروشی است.

 

طراحی و چاپ جعبه های بهداشتی

 

ویژگی  جعبه های بهداشتی غذایی

 برای بسته بندی صنایع غذایی، جعبه های بهداشتی باید دارای پوشش پلی اتیلن باشد. این پوشش پلی اتیلنی  به عنوان یک حائل میکروبی- شیمیایی عمل می کند. برای تولید جعبه های بهداشتی با پوشش پلی اتیلن، ابتدا کاغذ به وسیله لایه پلی اتیلن پوشیده شده و سپس با چسب به مقوا چسبانده می شود. بسیاری از محققان این روش را غیر بهداشتی دانسته و معتقدند همین چسب باعث حفظ رطوبت در مقوا شده و باعث رشد میکروارگانیسم ها می شود. از طرف دیگر معتقدند که این لایه پلی اتیلن غیر قابل نفوذ نبوده و مواد غذایی و مواد شیمیایی قابلیت نفوذ دارند. برای حل این مشکلات جعبه های بهداشتی (حتی اگر دارای پوشش پلی اتیلن باشند) را با یک لایه پوشش پارشمینه می پوشانند تا ماده غذایی در تماس با این ماده باشد. زیرا ممکن است جعبه با ماده غذایی تماس داشته باشد و با جذب برخی مواد کیفیت و طعم ماده غذایی تغییر کند.

 

طراحی و چاپ جعبه های بهداشتی

 

برای ساخت جعبه های بهداشتی غذایی با کیفیت، معمولاً از مقوا های پشت سفید استفاده می گردد تا علاوه بر داشتن کیفیت بهداشتی دارای مقاومت نیز باشد.

ویژگی  جعبه های بهداشتی دارویی

جعبه های بهداشتی که برای دارو به کار می روند می توانند از مواد بازیافتی (مقوا نه کارتن) نیز تولید گردند، زیرا مواد دارویی اغلب داخل شیشه یا پوشش های پلاستیکی مانند ورق های قرص قرار دارند و ماده مؤثره آن با جعبه در ارتباط نیست و این جعبه یک پوشش ثانویه برای دارو به حساب می آید. هدف از استفاده از جعبه های بهداشتی در صنعت دارو، اول محافظت از دارو در برابر ضربه، نور آفتاب و غیره بوده  و در وهله بعدی چیدمان راحت تر و جابه جای راحت تر دارو ها در کارخانه و داروخانه است. در جعبه های بهداشتی دارویی نکات بر روی جعبه، رنگ های هشدار دهنده بیش از زیبایی بصری (مانند جعبه های بهداشتی غذایی) اهمیت دارد.

 

طراحی و چاپ جعبه های بهداشتی

 

چاپ جعبه های بهداشتی

جعبه های بهداشتی به علت داشتن کیفیت بالای مقوا، دارای چاپ با کیفیتی نیز هستند. اهمیت چاپ در جعبه های بهداشتی، به این علت است که برای افزایش آگاهی در مورد استفاده و ویژگی های محصول داخل جعبه، معمولاً نکاتی بر روی جعبه درج می گردد. این نکات چون اهمیت بالایی دارند باید داری وضوح بالا باشند تا راحت تر خوانده شوند و از طرفی دیگر نباید سریع از روی جعبه پاک شوند. یکی دیگر از اهمیت های چاپ در جعبه های بهداشتی، زیبایی بصری آن است، زیرا جذب مشتری اولین هدف از بسته بندی یک کالا است.

اما آنچه که بعد از چاپ اهمیت پیدا می کند مقاومت و استحکام جعبه بعد از چاپ و تا شدن است. مقوا های پشت سفید نسبت به دیگر مقوا ها دارای کیفیت چاپ بالا هستند و از همه مهم تر قابلیت چاپ در هر دو طرف مقوا را دارند. به همین علت برای ساخت جعبه های بهداشتی مقوایی معمولاً استفاده از مقوای پشت سفید بسیار متداول است. مقواهای پشت طوسی زمانی در جعبه های بهداشتی استفاده می شوند که، دارو یا ماده غذایی در پوشش دیگری قرار داشته باشد به عنوان مثل در بسته بندی ورق های قرض، استفاده از مقوا های پشت طوسی بسیار متداول است.

مطالب مرتبط

 

# طراحی جعبه دارو

 نمونه جعبه های تولید شده
# چاپ جعبه های لوازم آرایشی و بهداشتی