جعبه و بسته بندی

طراحی جعبه شیرینی

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

طراحی جعبه شیرینی

شیرینی این محصول خوراکی که باب طبع و میل بسیاری از مردم در اقصی نقاط جهان است، مثل هر محصول دیگر به بسته بندی نیاز دارد. سال های سال است که  همه ما بسته های شیرینی را در شکل جعبه دیده ایم. جعبه هایی عریض و عمدتا کم ارتفاع که با ربانی زیبا نیز بسته شده اند. شیرینی ها گستره وسیعی را شامل می شوند و تنوع بسیاری را نیز دارا می باشند. شیرینی ها گاهی با جغرافیای خاصی شناخته می شوند. این جغرافیای خاص سبب می شود که یک شیرینی معرف یک فرهنگ شود و سوغاتی مسافرانی که به شهر خاصی سفر می کنند باشد.

 

طراحی جعبه شیرینی

 

همین که گذار شما به یک شیرینی فروشی بیفتد، با انواع اقسام شیرینی ها روبرو می شوید، شیرینی های خشک و تر، شیرنی های ناپلئونی ، دانمارکی و ... از ده ها موردی هستند که در شیرینی فروشی ها یافت می شوند. همین میزان تنوع در انواع جعبه های شیرینی نیز وجود دارند. جعبه های شیرینی علاوه بر شیرینی ها می توانند پذیرای کیک ها نیز باشند.

در چاپ جعبه های شیرینی یکی از نکاتی که در کیفیت و هزینه محصول تاثیر بسیار زیادی دارد و می بایست به آن توجه شود. نوع چاپ است. این که آیا سفارش دهنده تمایل دارد چاپ به صورت دو رنگ باشد. یا چهار رنگ.

طراحی جعبه شیرینی

 

تفاوت ناچیزی برای قیمت هر دانه جعبه وجود دارد که در تعداد بالا می تواند موثر باشد. اما این تفاوت دست طراح را در انتخاب تصاویر، فوت ها و نوشته های تاثیرگذاری باز می گذارد. همانطور می دانید گروهی از طرح ها که در حالت چهار رنگ می توانند زیبا و تاثیرگذار باشند در حالت دو رنگه اساسا ایجاد نمی شوند. به همین دلیل طراح باید به چهارنگ یا دو رنگه بودن طرح اشراف کاملی داشته باشد.

طبیعی است که در حالت دو رنگی طراحان می بایست، نقش های ساده تری را انتخاب کنند و حتی گاهی ممکن است مجبور شوند که به نام شیرینی فروشی و لوگوی آن بسنده کنند.

از دیگر مسائلی که می بایست طراح در فرآیند طراحی به آن توجه کند، ابعاد جعبه شیرینی می باشد. از آنجا که مشتریات بنا به دلایل مختلف و به فراخور نیازهای مختلف شیرینی ها را می خرند، سفارش های یک سانی نمی دهند.

 

طراحی جعبه شیرینی

 

این امر باعث می شود که دامنه وزنی شیرینی ها متفاوت شود. از این بین می توان به سایزهای نیم کیلویی، یک کیلویی و دو کیلویی اشاره کرد. بدیهیست که در یک شیرینی فروشی باید همه این ابعاد نیز حاضر باشد.

از دیگر وظایف طراح جعبه های شیرینی انتخاب شکل هندسی جعبه های شیرینی است. بر خلاف طرح هایی که می بینیم شکل هندسی جعبه ها تنوع کم تری دارد. طراح می بایست قبل از هر چیزی مربعی بودن یا مستطیلی بودن سطح محصول را تعیین کند. توصیه می شود که در طراحی جعبه شیرینی هم مثل سایر جعبه ها و محصولات بسته بندی، یک بار طراحی به صورت باز و گسترانیده صورت بگیرد و به نقاط تا خورده توجه بسیار کرد. با عنایت به این نکات می تواند یک طراحی مناسب، زیبا و اغواگرانه برای جعبه های شیرینی انجام داد و آنان را به داخل خانه های مشتریان برد.

مقالات مرتبط

# طراحی و چاپ  جعبه شکلات

# چاپ جعبه خشکبار

# نمونه جعبه های تولید شده