جعبه و بسته بندی

طراحی و چاپ بسته بندی و جعبه خشکبار

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

طراحی و چاپ بسته بندی و جعبه خشکبار

خشکبار در زندگی ما ایرانی ها نقش بسیار زیادی دارد و جایگاه بسیار مستحکمی را در مراسم، مهمانی ها و وعده های غذایی مردمان این سرزمین به خود اختصاص داده است. آجیل و خشکبار عنوانی است که هم به مغزیجاتی نظیر پسته، بادام، فندق و گردو تعلق می گیرد و هم میتواند توصیف کننده میوه های خشک شده ای، چنان کشمش ها، مویض ها و برگه ها باشد. این آجیل و خشکبار به خاطر خواص متعددی که دارا می باشند مشتریان زیادی دارند. افزون بر این حضور فعال این محصولات در مراسم و مهمانی های سالانه ایرانیان نیز مزید بر علت نیز می شود.

 

طراحی و چاپ بسته بندی و جعبه خشکبار

 

افزون بر همه عوامل یاد شده نکته دیگری نیز وجود دارد که اهمیت طراحی را به عنصری حیثیتی نیز تبدیل می کند. همه ما به خوبی واقفیم که ایران از صادر کنندگان این دست محصولات است. صادرات این محصولات سبب می شود که مشتریان غیر ایرانی با ارزهای خارجی بتوانند به مشتریان بالقوه شما تبدیل شوند.

این امر سبب می شود که تولید کنندگان داخلی به دنبال مشتریان خارجی و بازارهای جهانی بروند. طبیعی است که عرضه یک محصول به مخاطب نا آشنا بیش از پیش اهمیت ظاهر را افزایش می دهد. باید ظاهر انتخابی به قدری زیبا و تاثیرگذار باشد تا مخاطب های خارجی در میان هزاران کالا و محصول خوراکی که از سراسر جهان در بازار آنان حاضر است خشکبار را انتخاب کنند.

 

طراحی و چاپ بسته بندی و جعبه خشکبار

 

طراحی بسته بندی آجیل و خشکبار

در طراحی  جعبه آجیل و خشکبار میزان تنوع بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می شود. عوامل متعددی این تنوع را سبب می شوند. نوع خشکبار مورد نظر، حجم خشکبار مورد نظر، و نحوه چیدمانی که تولید کننده در نظر دارد عواملی هستند که می تواند گزینه های متنوع تری به طراح بدهد. همیشه در بازار گروهی از خشکبارها یافت می شوند که چند محصول را در دل یک جعبه قرار داده اند.

چنین چیدمان خوش سلیقه ای از یک سو زیبایی بصری ایجاد می کند و از سوی دیگر تصویری رنگارنگ، جامع و متنوع از محصولات می دهد. طراحان می توانند با استفاده از این ماهیت طرح هایی رنگارنگ تولید کنند که همسو و عرضه کننده این زیبایی و تنوع باشد.

بسته بودن یا نیمه باز بودن جعبه نیز یکی از انتخاب های طراح است که او می تواند با اتکا به ایده پردازی هایش انجام دهد. خشکبارهایی که با حالات باز طراحی می شوند، بخشی از محصول را که عمدتا ظاهر زیبایی دارد نشان میدهند و آشکارا به پیش چشمان مشتری قرار می دهند.

عمدتا در طراحی بسته بندی های مربوط به خشکبار از رنگ های گرم استفاده می شود. دلیل آن هم این است که عمده خشکبارها و مغزیجات ماهیتی گرم دارند و رنگ های گرمی را نیز به خود اختصاص داده اند.

 

طراحی و چاپ بسته بندی و جعبه خشکبار

 

حوزه تنوع خشکبار ها به ابعاد نیز مرتبط است. جعبه های خشکبار هم به شکل ایستاده و همه به شکل افقی یافت می شوند. جعبه های ایستاده ارتفاع زیادی دارند و در اکثر مواقع کم حجم تر و غیر رسمی تر از جعبه های افقی هستند. اینگونه از جعبه ها مناسب قرار گیری در ویترین و کمد مغازه ها و مراکز پخش و عرضه می باشند.

افزون بر همه موارد یاد شده در بالا نوع یا به عبارت دیگر جنس جعبه در نوع طراحی موثر است. سنگینی جعبه و به بیان دقیقتر سنگینی جنس به کار رفته روی بسته بندی باید به اطلاع طراح برسد در این شرایط طراح قادر است که انتخاب بهتری کند.

به طور کلی می توان گفت در طراحی این جعبه ها دست بسیار بازی دارد و می تواند ایده ها و خلاقیت های خودش را روی آنها پیاده کند.

مطالب مرتبط

# پاکت آجیل

# چاپ و تولید جعبه خشکبار

# نمونه جعبه های تولید شده