جعبه و بسته بندی

کارتن 3 لایه

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

کارتن ها بر اساس هدف و کاربرد آن ها طراحی و ساخته می شوند. بسته بندی امری تخصصی است که یکی از تکنیک های اصلی ، بسته بندی با کارتن است. لایه های تشکیل دهنده هر کارتن نشان دهنده ی ضخامت و کلفتی کارتن ساخته شده است. کارتن 3 لایه ، از سه لایه ساخته می شود، اما چگونه و چرا این کارتن از 3 لایه ساخته می شود؟ علت چرایی این کار را می توان به مقاومت کارتن در برابر ضربه نسبت داد. چگونگی این کار نیز شامل مراحل زیر است:

مرحله ی 1: در ابتدا دو لایه ی بالایی و زیرین را انتخاب می کنیم. به این لایه ها لاینر می گویند. این دو لایه مانند دو خط موازی قرار گرفته و همدیگر را قطع نمی کنند.

مرحله ی 2: سپس در ما بین دو لایه ی اصلی فلوت ها قرار می گیرد.

مرحله ی 3: برای قرار گرفتن فلوت ها (کاغذ کنگره دار یا موج دار) در مابین لاینر ها از چسب مخصوص استفاده می کنیم.

توجه کنید که جنس فلوت و لاینر ها نباید الزاما با هم یکی باشند. شما می توانید از جنس مقواهای مختلف برای تهیه ی کارتن استفاده کنید که آن بستگی به استحکام مد نظر شما دارد.

اگر محصول خاصی دارید ، با توجه به جنس و دمای لازم، اقدام به طراحی کارتن کنید. کارتن های سه لایه دارای کاربرد های وسیعی هستند. اگر قصد اسباب کشی و رفتن به منزلی نو را دارید، کارتن های سه لایه گزینه ی مطلوبی است. اگر صاحب کسب و کاری هستید و در جست و جوی کارتن هایی هستید که کم و بیش محکم و قابل حمل باشد ، حتما کارتن های 3 لایه را مدنظر داشته باشید و خیالتان راحت باشد که اجناس و کالاهای خود را در برابر ضربه های مختلف، نور و رطوبت، سقوط آزاد در زمان جابه جایی و... حفظ کنید.

امروزه کارتن های سبز که بر پایه ی بسته بندی سبز تولید می شوند از جایگاه خاصی برخوردارند. این کارتن ها دوستدار محیط زیست هستند و کمترین آسیب را به محیط وارد می کنند. اگر شرکت شما خواستار دریافت گواهینامه های کنترل کیفیت است، یکی از راه های گرفتن امتیاز ، استفاده از مواد بازیافتی در تولید محصولات است. یکی از روش های تولید کارتن سبز، ساخت کارتن بر مبنای منابع تجدید پذیر است، این کارتن ها از اسید لاکتیک و نشاسته ،  نیشکر، ذرت، سیب‌زمینی تشکیل می شود. نوع دیگر کارتن های سبز با افزودنی های زیست تخریب پذیر هستند که با افزودنی های OXO و BIO تهیه شده که به راحتی تجزیه می شوند. در تهیه ی کارتن های سبز نته ی مهم این است که از مواد قابل بازیافت استفاده شود تا به راحتی مواد تجزیه شده و وارد محیط شوند. اگر می خواهید تا از کارتن های سبز سه لایه استفاده کنید در ابتدا تمامی مشخصات مورد نیاز خریدار را دریافت کرخود را به شرکت پیمانکار ارائه کرده و بر اساس آن گارانتی تهیه کنید. گارانتی شما باید دربردارنده ی  اطلاعاتی در مورد شرکت خریدار و اطلاعات کلی مانند منطبق بودن با استانداردها و قابل بازیافت بودن کارتن باشد.