جعبه و بسته بندی

کارتن

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

کارتن چیست ؟

در لغت کارتن به معنی کار تننده، کارتنه، کار تنگ، کره تن، جولاهه، نساج و عنکبوت می باشد. در فرهنگ معین مقوا یا جلد مقوایی است که اوراق و اسناد را در آن جا دهند، جزوه دان یا پرونده می باشد.

پیشینه ی ساخت کارتن به انگلستان برمی گردد، در انگلستان کاغذ موج دار بخشی از جعبه های حمل و نقل و بسته بندی، به عنوان یک پوشش برای کلاه های انگلیسی استفاده می شد. بعد از مدت زمانی کاغذهای راه راه از همان کلاهک های کلاهی به جای جعبه مقوایی مثل پیتزا ، نانوایی ، سینی ظرف غذا ساخته می شده است.

از کارتن در بسته بندی محصولات استفاده شده و شامل اوراق مختلفی است. ورق کارتُن با یک لایه کاغذ کنگره دار یکی از انواع ورق های کارتنی است که شامل یک لایه از کاغذ کنگره دار می باشد که بین دو کاغذ لاینر گرفته است که مجموعاً سه لایه را تشکیل می دهند  نام دیگر این نوع کارتن ، ورق کارتن سه لایه می گویند. نوع دیگر ورق کارتن دو لایه ای است. این نوع ورق کارتُن دو لایه از کاغذ کنگره دار بین سه لایه کاغذ لاینر واقع شده است که نام دیگر این نوع ورق کارتُن پنج لا است. نام دیگر ورق کارتن سه لایه ای است. در این نوع ورق سه لایه از کاغذ کنگره دار بین ۴ لایه کاغذ لاینر قرار می گیرد ، نام دیگر این نوع ورق کارتن هفت لایه است.

برای ساخت کارتن ، استفاده از دستگاه های کارتن سازی لازم است. نکات لازم برای شناخت، تهیه و ساخت کارتن مناسب شامل موارد زیر است:

تعداد دستگاه ها با توجه به خط تولید مشخص می شود.

تعمیر، نگهداری ، نظافت و تمیز کردن دستگاه ها از اولویت های اساسی کار با دستگاه های کارتن ساز است. بدین منظور درون سیستم و محیط نصب دستگاه کارتن سازی همیشه تمیز و خشک نگه داشته می شود.

دستگاه کارتن ساز نباید منفذ باز داشته باشد بدین منظور باید از ورود گرد و غبار، رطوبت و آب به درون آن جلوگیری شود.

دستگاه کارتن سازی باید دارای ضمانت و گارانتی باشد.

کافیست از مواد اولیه مرغوب برای هر دستگاه استفاده کنید تا عمر دستگاه کاهش نیابد. خوب است تا در زمان مناسب دستگاه را روغن کاری کنید.

بهتر است بدانید که فلوت یا کنگره کارتن شامل انواع مختلفی است که به چهار دسته ی A.B.C.D  تقسیم می شوند. کارتن A فلوت دارای کنگره هایی به ارتفاع نیم میلی متر هستند که تعداد تقریبی کنگره ها 115 عدد در متر است. کارتن B فلوت دارای ارتفاع تقریبی 2 تا 3 میلی متر و دارای تعداد تقریبی کنگره های 115 عددی در هر متر است. کارتن C فلوت دارای ارتفاع تقریبی کنگره های 3 و نیم میلی متری و با تعداد تقریبی 130 عدد در هر متر است. آخرین فلوت ، کارتن D فلوت است که از آن برای بسته بندی های کوچک و ظریف استفاده می شود. اگر برای تهیه کارتن می خواهید مقوایی داشته باشید که بیشترین ضخامت را داشته باشد از کارتن فلوت A استفاده کنید.