جعبه و بسته بندی

طراحی اختصاصی جعبه

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

طراحی اختصاصی جعبه

همواره الگوها و روش هایی وجود دارند که طراحان از آنان استفاده می کنند و سفارش های گوناگون مشتریان را با آن طراحی کرده و ایجاد می نمایند. این طراحان از یک سری اشکال مادر استفاده می کنند. این طرح ها عمدتا روش هایی امتحان پس داده و موفقیت آمیز هستند به همین دلیل هم هست که دوام آورده اند.

اما بسیاری از سفارش دهنگان تمایلی به استفاده از طرح های کار شده ندارند. آنان تمایل دارند که طرح هایی را انتخاب کنند که تازه، بدیع و سرشار از ابتکار باشد. استفاده  از طرح های ابتکاری و جدید به معنای استفاده از خلاقیت است.

 

طراحی اختصاصی جعبه

 

این به معنای گشودن درهای نوآوری به سوی بازار و تجارت می باشد. جعبه های اختصاصی از آنجا که از هیچ نمونه ی آماده ای الهام نمی گیرند اصالت را با خود به همراه دارند. طراح هم به این دلیل تمرکز زیادی را وقف این کار می کند چرا که می تواند نوآوری خودش را نشان دهد و خلاقیتش را به چشم همگان برساند.او در چنین پروژه هایی خود را به چالش می کشد و توانایی خود را در خلق یک چیز هنری تجاری آن هم از صفر نشان می دهد.

برای محصولاتی که نمونه مشابهی در بازار ندارند، برای محصولاتی که نمونه ای از پیش تولید شده در بازار ندارند تقلید اساسا بی معنی است. امروزه هم در کشورهای در حال توسعه ای نظیر کشور ما بسیاری از صنایع و بیزینس ها برای اولین بار به بازار می آیند و این یعنی طراحی اختصاصی و اورژینال می خواهند.

 

طراحی اختصاصی جعبه

 

یکی دیگر از جاهایی که به طراحی اختصاصی نیاز وافری پیدا می شود، جاییست که یک محصول، محصول انحصاری یک کشور است. محصولات صادراتی یا در مقیاس کوچکتر محصولاتی که صرفا توسط یک مرکز تجاری تولید می شوند از آن موارد است.

مثلا فرض کنید محصولی ایرانی، که در انحصار تولید کنندگان ایرانی است قرار است در بازار عرضه شود. چنین محصولی نمی تواند از طرح های آماده ی عمدتا خارجی( طرح هایی که به واسطه طراحان خارجی و در فرهنگ آنها تولید شده اند)  استفاده کند.

نمونه های پیشین چنین طراحی هایی ممکن است با مبانی تولیدی و تجاری یک محصول آشنا نباشند. اینجاها طراحان می بایست همه چیز را از صفر خلق کنند و در چنین مواقعی طراحی اختصاصی معنا می یابد.

دست طراحان برای انجام و عملی سازی طرح های اختصاصی بازتر است. از آنجا که آنان از هیچ نمونه ی از پیش آفریده شده ای الگو نخواهند گرفت، در انتخاب ابعاد، اشکال و رنگ می توانند اقدام کنند.

 

طراحی اختصاصی جعبه

 

سفارش دهنده جعبه های اختصاصی بایستی به شکلی دقیق و همراه با جزییات مطالبات خود را برای طراح توضیح دهد، طراح باید بداند برای طرحی که منحصر به فرد است و خاص چه محدودیت های سخت افزاری یا نرم افزاری دارد، جنس، ابعاد، وزن، ضخامت و تزیینات از این دست عوامل هستند.

به تمامی کارفرمایانی که قصد هویت سازی و برندسازی برای شرکت، محیط تجاری و کسب و کار خود دارند توصیه می شود به طرح اختصاصی به عنوان یک مزیت نگاه کنند. با طرح اختصاصی شما شبیه هیچ کسی نیستید و می توانید این خاص بودن و منحصر به فرد بودن خودتان را در اولین لحظه، اولین نگاه و در اولین نظر با استفاده از ظاهری خاص و منحصر به فرد اثبات نمایید.

 

مقالات مرتبط

# طراحی و چاپ جعبه 

# چاپ جعبه با یووی موضعی

# کاربرد جعبه با لوگوی برجسته