جعبه و بسته بندی

طراحی و چاپ جعبه با قالب اختصاصی

  • نویسنده: سعید هدایتی
  •     
  • :تاریخ

طراحی و چاپ جعبه با قالب اختصاصی

قالب در لغت شکل هندسی است که بر مبنای آن محصولاتی در تعداد بیشتری تولید می شود. در بسیاری از موارد قالب های رایجی وجود دارند که بنا به دلایلی نظیر زیبایی، سادگی تولید یا قیمت مناسب در همه جای جهان عمومیت دارند و اکنون پس گذر سال ها حالتی پایه ای دارند. در مواردی سفارش دهندگان به این قالب ها رجوع می کنند وجعبه محصولاتشان را در این قالب ها تولید می کنند. اما برای کسانی که علاقه ای به این قالب ها ندارند چه راه هایی وجود دارد؟

 

طراحی و چاپ جعبه با قالب اختصاصی

 

امروزه چاپخانه ها قادرند جعبه ها را با قالب های اختصاصی طراحی و چاپ نمایند. اما چه کسانی به قالب های اختصاصی نیاز دارند؟

به طور کلی کسانی  که جعبه با قالب های تولید شده را برای محصول مورد نظر خود مفید و کارآمد نمی دانند. یعنی ممکن است،اندازه های قالب آماده با اندازه های مورد نیاز آنها همخوانی نداشته باشد اقدام به طراحی و ساخت جعبه با قالب اختصاصی می نمایند.

ممکن است گروهی از سفارش دهندگان شکل هندسی خاصی را مطالبه کنند، ممکن است آنان سعی داشته باشند یا این شکل هندسی خاص یک پیغام مفهومی بدهند و تبلیغی مفهومی برای کارشان انجام دهند.

گروهی سعی می کنند با شکل هندسی خاص خود را متفاوت با سایر رقبا نشان دهند و هویت شرکتشان را در همان آغاز و از طریق قالب به دیگران نشان دهند.

قالب ها به شکل گسترده وجود دارند. طراحی قالب ها به اشکال مختلف انجام می گردد، چاپخانه ها و طراحان این قالب ها را به شکل گسترده و از زوایای مختلف انجام می دهند. 

قالب های اختصاصی را یا طراحان از صفر انجام می دهند یا خود سفارش دهنده آن را برای طراح و چاپخانه شرح می دهد، تکنولوژی های امروزی چاپگرهای سه بعدی و غیره قادرند دامنه وسیعی از طرح های متنوع و دگرگون شده را تولید کنند.

 

طراحی و چاپ جعبه با قالب اختصاصی

 

در طراحی اختصاصی قالب ها، ابتدا حجم کلی مشخص می گیردد، سپس حجم ها از زوایای مختلف بررسی می شود. در همه طرح های سه بعدی فضاهای خالی وجود دارند. گاهی مهارت و خلاقیت فرد طراح در استفاده از این فضاهای خالی، حفره ها و میزان بزرگی و کوچکی آن مشخص می شود.

بعضی از قالب های اختصاصی به کار دست نیاز دارد. کار دست می تواند مهارت و خلاقیت فردی و از سویی هنرمندی وی را به پروژه شما تزریق کند. کار دست را می تواند برای موارد کم تعداد تر به کار برد. در این موارد طراح با ابزاری برش می زند و ماکتی از جعبه را  از آغاز تا انتها می آفریند.

طبیعی است که شکل هندسی برای تشکیل و تامین یک جعبه ایده آل کافی نمی باشد. به بیان دقیق تر می توان گفت یک شکل هندسی مناسب شرط لازم برای یک جعبه تاثیرگذار هست اما کافی نیست.

 

طراحی و چاپ جعبه با قالب اختصاصی

 

جعبه های اختصاصی نیز می توانند مزین به تزیینات دیگری هم باشند، آنها می توانند با طلاب کوب، یووی موضعی و سلفون کشی، زینت یابند یا با رنگ های مختلفی تولید شوند. در طراحی این قالب ها حتما محصول تولیدی یک بار داخل آن مفروض می گردد و میزان زیبایی طرح را از این طریق می توان تخمین زد. از طریق طراحی شبیه سازها یا ماکت های کوچکتر می توان نوع طراحی را مورد ارزیابی قرار داد تا پیش از چاپ انبوه به عیب ها، نقصان ها و مزایای کار واقف بود.

مطالب مرتبط

# پروژه طراحی، چاپ و تولید جعبه های اختصاصی شرکت چای تی لند

# نمونه جعبه های اختصاصی 

# طراحی و چاپ جعبه لوازم یدکی