جعبه و بسته بندی

اهمیت تولید جعبه های لوازم آرایش بهداشتی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

اهمیت تولید جعبه های لوازم آرایش بهداشتی

لوازم آرایشی یکی از لوکس ترین اجناسی هستند که در سر تا سر دنیا به فروش می رسند. از آنجا که امروزه شرکت های تولید کننده لوازم آرایش زیاد شده اند، بازاریابی و تبلیغات در این کالاها بسیار پر هزینه و مهم است. هدف از بازاریابی این محصولات مجاب کردن مخاطب در خرید از محصول است. لوازم آرایشی که به صورت زیبا و منحصر به فرد بسته بندی می شوند به مخاطب این احساس را القا می کند که به برند لوازم آرایش اطمینان حاصل کنند.  برخی لوازم آرایشی بهداشتی دارای دو بسته بندی هستند یکی بسته های اولیه که شامل تیوب ها و بسته بندی های پلاستیکی و شیشه ای هستند. دیگر بسته بندی ثانویه هستند که محصولات آرایشی توسط آن‌ها بسته بندی می شوند. این بسته بندی ها معمولاً مقوایی هستند. بسته بندی های مقوایی تحت عنوان جعبه های آرایشی بهداشتی شناخته می شوند. آنچه که در ادامه به بررسی آن می پردازیم جعبه های مقوایی لوازم آرایشی و اهمیت استفاده از آن‌ها است.

 

اهمیت تولید جعبه های لوازم آرایش بهداشتی

 

تولید جعبه های لوازم آرایش سفارشی:

جعبه های بسته بندی لوازم آرایشی برای برخی از برند ها کم اهمیت است و برای تولید و طرح تنها از یک قالب آماده و ساده استفاده می کنند. اما این تفکر کاملاً اشتباه است. بسته بندی و طراحی و ساخت جعبه های لوازم آرایش در زمینه بازاریابی مهم و اساسی است. زیرا مخاطب به اولین قسمتی که برخورد می کند همین جعبه های مقوایی هستند. آنچه که چشم مخاطب را به داخل قفسه فروشگاه جلب می کند طراحی، رنگ و کیفیت چاپ جعبه های بسته بندی مقوایی لوازم آرایش هستند. اولین راه ارتباط با مشتری باید به گونه ای طراحی شود که در نگاه اول مخاطب را جذب و آن را ترغیب کند که به بررسی مطالب روی جعبه بپردازد.

به همین منظور برخی از شرکت ها متناسب با محصول و برند خود شروع به طراحی و تولید جعبه های لوازم آرایشی سفارشی و متناسب با محصول خود می کنند. در این نمونه های سفارشی، ابتدا به بخش طراحی و طرح اولیه جعبه توجه می شود. در وهله بعد به چاپ و کیفیت چاپ و رنگ‌بندی جعبه توجه می شود. گاهی برای جلب توجه بیشتر و افزایش زیبایی جعبه های لوازم آرایشی، یکسری خدمات تکمیلی مانند سلفون کشی، uv، طلا کوب و ... بر روی مقوا های چاپ شده انجام می شود. این خدمات تکمیلی علاوه بر زیبایی در استحکام و مقاومت جعبه های تولیدی نیز تأثیر گذار است.

 

اهمیت تولید جعبه های لوازم آرایش بهداشتی

 

در تولید جعبه های لوازم آرایشی سفارشی گاهی شکل جعبه و جنس آن را خارج از عرف انتخاب می کنند. برای مثال جعبه برخی از لوازم آرایشی را از جنس چوب یا mdf انتخاب می کنند و یا شکل ظاهری آن را متفاوت و خارج از شکل مکعب قرار می دهند. تمامی این موضوعات باعث می شوند که جعبه تولید خلاقانه و زیبا تر شوند. در ادامه به بررسی اهمیت خلاقیت در تولید جعبه های لوازم آرایشی می پردازیم.

اهمیت خلاقیت در طراحی جعبه های لوازم آرایشی

طراحان در طراحی جعبه های لوازم آرایشی محدودیتی ندارند. این کالا مانند دارو های پزشکی خشک و غیر قابل انعطاف نیستند. به همین جهت خلاقیت در طراحی این محصولات حرف اول را می زند. خلاقیت مهم ترین عاملی است که نظر مخاطب را به خود جلب می کند. حس خوشایند خرید از خلاقیت در بسته بندی و طراحی جعبه های لوازم آرایشی می آید.

 

اهمیت تولید جعبه های لوازم آرایش بهداشتی

 

حتی در برخی از طراحی های جعبه های لوازم آرایشی برای استفاده از خلاقیت مقداری طنز وارد طراحی می شود و یا با مخاطب در آن شوخی می شود. در طراحی خلاقانه جعبه های لوازم آرایشی از ماهیت این محصولات کمک گرفته می شود و یا با استفاده از تأثیرات استفاده از این محصول می‌توان تصاویری زیبا و تأثیر گذار خلق کرد.حتی در برخی برند ها در مورد هشدار استفاده و مضرات یکسری از محصولات سعی می کنند طرحی خلق کنند تا در دل مخاطب ایجاد وحشت کنند. برخی مخاطبان طراحی را خلاقانه می دانند که مقداری از محصول قابل رؤیت باشد. در این صورت طراح از جذابیت های بسته بندی اولیه و یا تیوپ محصولات آرایشی نیز بهره می برد.

مطالب مرتبط

#  چاپ جعبه های لوازم آرایشی بهداشتی

# اهمیت طراحی جعبه لوازم آرایشی با قالب اختصاصی

# خدمات تکمیلی در چاپ و تولید جعبه های دارو