جعبه و بسته بندی

جعبه دارو

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

برای زیبایی جعبه های دارویی چه کار های تکمیلی انجام می شود؟

طراحی و ساخت جعبه های دارویی نوآورانه و زیبا در صنعت داروسازی یک روند جدید است. زیرا از قدیم جعبه های ساده و سفید رنگ مکعب مستطیل متداول بوده اما این جعبه ها از متد های بازاریابی به دور هستند و زیبایی ندارند. بازاریابی در دارو های ایرانی بسیار کم اهمیت بوده اند و به همین علت دارو های خارجی بیش از کالا های ایرانی با کیفیت یکسان در داروخانه ها به فروش می رسند. برای افزایش زیبایی جعبه های دارویی ابتدا باید به طراحی مجدد جعبه های دارویی توجه کرد.  طراحی جعبه های دارویی و بررسی نکات آن در دیگر مقالات به طور مفصل بحث شده است.

 

برای زیبایی جعبه های دارویی چه کار های تکمیلی انجام می شود

 

برای افزایش زیبایی جعبه های دارویی پس از چاپ خدمات دیگری مانند روکش دار کردن، ورنی کردن، طلاکوب و ... انجام می شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. در رابطه با پوشش دار کردن یووی و سلفون در مقالات قبلی به طور کامل بررسی شد. در ادامه به شرح دیگر روش های زیبایی جعبه های دارویی می پردازیم.

 

روکش ورنی در چاپ جعبه دارویی

این روکش ها دارای دو نوع سرد و گرم هستند و به شیوه سیلک اسکیرین چاپ می شوند. ولی چون مواد نفتی در نوع گرم آن استفاده می شود بوی نامطبوعی دارند و برای جعبه های دارویی خیلی کاربرد ندارند. از این روش برای کارهای تبلیغاتی چون بروشور و کاتالوگ استفاده می شود. اما ورنی سرو برای چاپ با ماشین های افست طراحی شده است. این روش تنها پوششی برای تثبیت رنگ و مطالب چاپی هستند. این پوشش ورنی سرد تنها به صورت یک لایه روی جعبه قرار می گیرند اما هیچ نوع براقی و جلا دهندگی خاصی به جعبه نمی دهند به همین دلیل در زیبایی جعبه تأثیری ندارند و تنها استحکام ایجاد می کنند.

به طور کلی استفاده از پوشش ورنی به علت داشتن مواد شیمیایی در جعبه های دارویی از سوی وزارت بهداشت ممنوع شده است اما در دارو هایی که با جعبه در ارتباط نیستند می شود استفاده کرد. به طور کلی مواد شیمیایی بر روی پوشش ورنی بر روی محصولات داخل جعبه اثرگذار است و برای سلامتی مضر هستند.

 

برای زیبایی جعبه های دارویی چه کار های تکمیلی انجام می شود

 

برجسته کاری و طلاکوبی جعبه های دارویی

یکی از بهترین روش های مؤثر برای افزایش زیبایی جعبه های دارویی برجسته کاری و طلا کوبی است. جلوه بصری که این روش ایجاد می کند به جعبه ظاهری لوکس و زیبا می دهد. انواع روش های برجسته کاری به روش های زیر انجام می شود.

برجسته کاری ساده ،که معمولاً با طلاکوبی انجام می شود. این کار ساده شیک و با اثر گذاری بالا است.

برجسته کاری ناآشکار ،که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی  یا مرکب در آن سطح استفاده نمی شود. در این روش تنها سطح برجسته می شود که با یووی موضعی می توان این قسمت برجسته را براق کرد.

برجسته کاری انطباق یافته ،که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد.

 

 

برجسته کاری و طلاکوبی جعبه های دارویی

 

برجسته کاری ترکیبی ،که در این حالت ,هم‌زمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام می شود. در این روش ظاهری لوکس و چشم گیری به جعبه داده می شود. از این روش برای جعبه های آرایشی بیشتر استفاده می شود.

برجسته کاری پاستلی ،که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است. در طراحی جعبه برای کودکان این روش بسیار کاربردی است.

برجسته کاری پرداخت کاری شده ،که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.

داغ زنی ،که با افزایش حرارت انجام می شود.

زیبایی جعبه های دارویی در کنار اطلاع رسانی دقیق و نکات مصرف، بازاریابی قوی برای شرکت های تولیدی دارو را به همراه دارد.

 

مطالب مرتبط

طراحی و تولید جعبه های دارو

# طراحی و تولید جعبه پنجره دار

# طراحی جعبه لمینیتی