جعبه و بسته بندی

کاربرد جعبه های مقوایی با مقوای پشت طوسی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کاربرد جعبه های مقوایی با مقوای پشت طوسی (Grey Back Box)

جعبه های مقوایی معمولاً بیشترین کاربرد را در صنعت بسته بندی کالا ها دارند. مقواهایی که در ساخت جعبه های مقوایی به کار می روند معمولاً از لحاظ جنس و ضخامت با یکدیگر تفاوت دارند. جعبه های مقوای پشت طوسی، جعبه مقوایی پشت سفید، جعبه مقوایی ایندربرد، جعبه مقوایی گلاسه از انواع این جعبه های مقوایی می باشند. زمانی که قرار است بسته بندی کالا کوچک باشد یا نوشته روی جعبه زیاد باشد جعبه های مقوایی با مقوای پشت طوسی کاربرد پیدا می کنند. مقواهای پشت طوسی معمولاً برای وسایل الکترونیکی، وسایل منزل ، جعبه کفش ، پاکت سیگار، جعبه کبریت، دستمال کاغذی، جعبه شیرینی، جعبه خمیردندان و همچنین در صنایع شوینده و بهداشتی مانند انواع پودر، بسته بندی مواد غذایی بسته بندی شده و ... کاربرد دارد.

 

کاربرد جعبه های مقوایی با مقوای پشت طوسی

(طراحی و چاپ جعبه های کاترین)

ویژگی جعبه مقوایی پشت طوسی

برای تولید جعبه های مقوایی با مقوای پشت طوسی، معمولاً از مقواهایی با گرماژ های متفاوتی چون ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ و ۵۰۰ استفاده می شود. بسته به وزن کالایی که قرار است درون جعبه مقوایی قرار بگیرد گرماژ مقوای پشت طوسی انتخاب می گردد. مقواهای پشت طوسی همان ‌طور که از نامشان پیداست تنها از یک سمت طوسی هستند و از سمت دیگر سفید. هرچه میزان سفیدی استفاده شده در مقوا بیشتر باشد کیفیت مقوای پشت طوسی نیز بیشتر می شود. کیفیتی که از مقواهای پشت طوسی ارائه می گردند  کیفیت GD است.

 

کاربرد جعبه های مقوایی با مقوای پشت طوسی

( طراحی و چاپ جعبه شیرینی )

این مقواها گاهی با استفاده از دو صفحه مرطوب به یکدیگر متصل می گردند و به صورت دو لایه تهیه می گردند که به مقوای پشت طوسی دوبلکس معروف هستند. مقواهای پشت طوسی دارای نمونه های خارجی و داخلی هستند که نمونه های خارجی آن کشورهای کره، اندونزی، هند و چین وارد می شوند. و شرکت های معروف این مقواها: مقوای پشت طوسی کره ای شامل برند های اسبی، هانسول، اژدها، ببری و پاندا می باشد. مقوای پشت طوسی چینی شامل برند های اسبی چین، لینمن و متفرقه می باشد. برند معروف مقوای پشت طوسی ایرانی شامل اترک درجه یک صادراتی و درجه دو می باشد.

مقواهای پشت طوسی به علت اینکه با استفاده از مواد بازیافتی تهیه می شوند، بهداشتی نبوده و استفاده از آن در صنایع غذایی و دارویی ممنوع است. با این وجود هنوز هم در برخی از صنایع بسته بندی بستنی لیتری، شیرینی  و ... کاربرد دارد.

 

جعبه  با مقوای پشت طوسی

( طراحی و چاپ جعبه دستمال کاغذی رستوران شاهکار)

چاپ جعبه با مقواهای پشت طوسی

مقواهای پشت طوسی به علت اینکه دارای طیف نرم تا سخت هستند (به علت گرماژ های مختلف) و داشتن شفافیت بالا، از کیفیت چاپ خوبی برخوردارند. برای چاپ مقواهای پشت طوسی، ابتدا مقوا ها به صورت رول و ورق تهیه می گردند و بعد از چاپ به صورت پالت در لایه فیلم های پلاستیکی نگهداری می گردند. رول ‌های مقوای پشت طوسی در سایز های مختلف ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۰، ۱۲۰، و ۱۴۰ می باشد. پر کاربرد ترین رول مقوای پشت طوسی ۱۸۰ گرم می باشد که در ماشین چاپ، بهترین کیفیت چاپ را ارائه می دهد.  بعد از چاپ این کاغذ ها تا شده و فرم داده می شوند. خصوصیت مقواهای پشت طوسی بهتر از کاغذ است. زیرا بریدن و فرم دادن مقوای پشت طوسی بهتر و راحت تر است. چاپ متداول مقوای پشت طوسی معمولاً افست است. چاپ های باکیفیت مانند چاپ های گرافیکی بر روی مقواهای پشت طوسی برای جلد مجلات، کتاب و کارت های پستال کاربرد دارد.

 

مطالب مرتبط

اهمیت طراحی جعبه با قالب های خاص

# طراحی و چاپ جعبه گالینگور

# جعبه لمینتی