جعبه و بسته بندی

ساخت جعبه مقوایی پشت سفید

  • نویسنده:
  •     
  • :تاریخ

ساخت جعبه مقوایی پشت سفید

به طور کلی یکی از معیار های دسته بندی جعبه ها جنس شان است که به دو دسته جعبه های مقوایی و جعبه های طرقی تقسیم می شوند. خود جعبه های مقوایی نیز بر اساس جنس می توان به جعبه های پشت سفید، جعبه های پشت طوسی، جعبه های ایندربرد، جعبه های دورو گلاسه، جعبه های لمینیتی، جعبه های فلوتینگ، جعبه های سینگل، جعبه های سینگل فیس، جعبه های هاردباکس، جعبه های کارتن و … تقسیم کرد. یکی از پر کاربردترین و با کیفیت ترین جعبه های مقوایی، جعبه های مقوایی پشت سفید است. ساخت جعبه های پشت سفید، همان طور که از نامشان مشخص است به وسیله مقوای پشت سفید انجام می شود. مقواهایی که برای این جعبه ها استفاده می شود در گرماژ های ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ و ۵۰۰ گرمی می‌باشد. در سطح داخلی جعبه های پشت سفید سطح داخلی جعبه نیز روکش سفید است. رنگ سطح داخلی این جعبه ها سفید خالص نبوده و بیشتر کرم یا زرد است. زمانی که قرار است داخل جعبه مشاهده شود و یا ظاهر داخلی جعبه حائز اهمیت است، این جعبه بیشترین کاربرد را دارد.

ساخت جعبه مقوایی پشت سفید معمولاً بر اساس پارامترهای بهداشتی است، و نسبت به جعبه های مقوایی پشت طوسی، برای مصارف دارویی، بهداشتی و غذایی مناسب تر می باشند. مقوا های پشت سفید به صورت ورق یا شیت تولید می گردند.

 

ساخت جعبه مقوایی پشت سفید

( چاپ و تولید جعبه خرما مانی )

کاربرد جعبه های مقوایی پشت سفید

 بیشترین کاربرد جعبه های مقوایی در صنعت بسته بندی می باشد، اما جعبه مقوایی پشت سفید برای بسته بندی دارو، مواد غذایی، جعبه کفش، دستمال کاغذی، ، جعبه شیرینی ، جعبه کبریت ، جعبه خمیر دندان و ... می باشد. برای استفاده از مقوای پشت سفید در صنعت بسته بندی معمولاً به صورت پالت و در لایه فیلم های پلاستیکی، مقوا بسته بندی می شود.  مقوا های پشت سفیدی که برای استفاده در صنعت دارویی و غذایی استفاده می شوند، دارای کیفیت GC هستند. مقوا های پشت سفید در برابر خمش مقاومت بالایی داشته و براق تر از مقوا های پشت طوسی هستند.

برند های مختلف مقواهای پشت سفید هانسول (hansol)، اژدها (shinpoong) ، ببری (seha) ، اسبی (White horse) و پاندا است که در شرکت های :HANCHANG PAPER CO LTD. SHINPOONG PAPER MFG CO ،DAEHAN PAPERTECH CO LTD. و Seha تولید می گردند.

 

ساخت جعبه مقوایی پشت سفید

( طراحی و چاپ جعبه کاترین)

چاپ جعبه های مقوایی پشت سفید

برای چاپ جعبه های مقوایی پشت طوسی ابتدا طرح برش خورده، چاپ شده و سپس تا می خورد. با توجه به جنس نرم و یا سخت مقوا و گرماژ های مختلف آن، کیفیت های چاپ متفاوت است. این تفاوت وزنی و شفافیت بالا باعث شده قابلیت و کیفیت چاپ مقوا پشت سفید افزایش پیدا کند. و از آنجایی که دو روی جعبه مقوای دارای رنگ سفید است، می توان چاپ را در دو طرف مقوا انجام داد و جعبه حاصله ، زیبایی بصری بالاتری را خواهد داشت.

در صنعت چاپ ضخامت جعبه اهمیت بالایی دارد، زیرا علاوه بر تأثیر بر کیفیت چاپ، در زمان تا زدن نیز اهمیت دارد. اگر مقوایی نازک و با گرماژ پایین باشد، خوب شکل نمی گیرد ولی به همان نسب اگر مقوا با گرماژ بالا باشد، ضخامت زیاد باعث می شود در هنگام تا زدن مقوا پاره شده و جعبه به طور کلی از بین برود. برای تعیین ضخامت مناسب جعبه های مقوایی پشت سفید ابعاد جعبه را در نظر می گیرند. مقوای 150- 180 گرمی برای درست کردن جعبه های خیلی کوچک مناسب است و برای ساخت جعبه های بزرگتر از مقوای 190- 220 گرمی استفاده شود

تا زدن جعبه با مقوای پشت سفید به این صورت است که تا زدن را با انواع ضخامت ها آزمایش می کنند تا مشخص کنند  کدام مقوا برای ساخت این ابعاد از جعبه مناسب تر است.

 

مطالب مرتبط:

طراحی و چاپ کارتن با رویه سفید

# طراحی و چاپ جعبه یک طرف چسب

# طراحی و چاپ جعبه لباس