جعبه و بسته بندی

کاربرد جعبه با لوگوی برجسته

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کاربرد جعبه با لوگوی برجسته

جعبه های تجاری که برای بسته بندی کالا ها استفاده می شوند باید به عنوان یک وسیله تبلیغات همراه کالا به خریدار تحویل داده شوند. به همین منظور یکی از وظایف این جعبه ها نمایش نام شرکت و نمایش لوگوی تجاری برند و ... است. لوگوی شرکت یکی از مهم‌ترین بخش های هر شرکت است به همین منظور بولد کردن لوگوی شرکت در تبلیغات امری متداول است. بیشتر جعبه ها با استفاده از کاغذ یا مقوا ساخته می شوند. این مقوا برای نشان دادن لوگوی شرکت، پس از چاپ، به روش های مختلفی برجسته و نمایان تر از دیگر قسمت های جعبه می شود.  

برجسته کردن لوگو در طرح لوگو هایی که به صورت تایپوگرافی هستند یا لوگوتایپ(ترکیبی) هستند، بسیار متداول تر است.

 

کاربرد جعبه با لوگوی برجسته

 

روش های برجسته کردن لوگو جعبه ها

یکی از روش های برجسته کردن لوگو شرکت ها بر روی جعبه ها اکلیل زدن و یا زراندود کردن است. در این روش قسمت لوگو با استفاده از لایه نازک، نوعی چسب یا آهار پوشیده شده  که پس از خشک شدن براق و درخشان می شود. هنگامی که این چسب در حال خشک شدن است، کاغذی مومی که از یک طرف زرورق دارد را به صورت مربعی اندازه ابعاد لوگو می برند و زرورقی را بر روی چسب در حال خشک شدن قرار  می دهند. پس از آن به آرامی روی قسمت مومی کاغذ می کشند تا حباب بین کاغذ و زرورق از بین برود، زرورق روی کاغذ می چسبد و اضافی آن با برس جدا می گردد. این رنگ طلایی ظاهری برجسته و جذابیت خاصی به جعبه می دهد.

گاهی برجسته کردن با استفاده از ورنی انجام می شود. ورنی کردن لوگو به دو روش سرد و گرم انجام می شود. در روش سرد دستگاه افست پوششی جهت تثبیت رنگ بر روی لوگو با استفاده از کلیشه انجام می دهد که محصول نهایی هیچ حالت براقی ندارد. در حالی که در ورنی گرم مانند یو وی موضعی از روش سیلک اسکرین استفاده می شود. و مواد نفتی با استفاده از دستگاه حالتی براق و موضعی روی لوگو ایجاد می کنند. ورنی های گرم معمولاً بوی مطبوعی ندارند که در آن‌ها از خوشبو کننده استفاده می گردد.

 

کاربرد جعبه با لوگوی برجسته

 

گاهی از پوشش یو وی برای برجسته کردن استفاده می شود. روش یو وی که برای برجسته کردن لوگو به کار می رود به یو وی موضعی معروف است. این پوشش یو وی موضعی تنها  بر روی لوگو انجام شده و با استفاده از دستگاه سیلک اسکرین انجام می شود. ماده یو وی با استفاده از اشعه ماوراء بنفش خشک شده و ظاهری شکیل و تمیز و براق نسبت به دیگر روش ها بر روی جعبه ایجاد می کند.  پس از چاپ رنگ مخصوص لوگو، بر روی جعبه و جذب پودر و مایع یو وی در محل چاپ شده، اشعه و حرارت یو وی از محل لوگو عبور داده می شود، و سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط ایجاد می شود. از یو وی به عنوان تکنیکی پس از چاپ یاد می شود این در حالی است که خود می‌تواند یک روش چاپی باشد.

مقالات مرتبط

# چاپ و تولید کارتن جعبه کیبوردی

# چاپ و تولید کارتن مادری

# چاپ و تولید جعبه ساعت