فیلم تبلیغاتی

نحوه ساخت و تولید تیزر تبلیغاتی

 • نویسنده: نسیم نیری
 •     
 • :تاریخ

حتماً تا به امروز تیزرهای تبلیغاتی بسیاری را مشاهده نموده اید که ایده ها و موضوعات مختلف را به تصویر می کشند. در این مقاله قصد داریم با مراحل ساخت و تولید این تیزرها آشنا شویم.

تیزر تبلیغاتی چیست؟

در ابتدا بهتر است با واژۀ تیزر تبلیغاتی و ماهیت اصلی آن بیش تر آشنا شویم. همانطور که می دانید ترغیب و یادآوری مشتریان نسبت به محصولات، برندها و شرکت ها از موارد حیاتی در داشتن کسب و کار محسوب است که توسط تولید انواع گوناگونی از تبلیغات محقق می گردد. تیزر تبلیغاتی نیز در دسته تبلیغات رسانه ای هستند که با تهیه فیلم نامه و به تصویر کشیدن آن، قادرند بسته به صنعتی یا مصرفی بودن محصول، بیشترین و بهترین تاثیر گذاری را  بر روی مخاطبین داشته باشند.

ویژگی های کلیدی:

 • اصطلاحا کلمه تیزر که معنی ادیت کننده می دهد به رفتاری گفته می شود که با کامل نشان ندادن مفهوم و یا نگفتن حرفی، در فرد مقابل حس کنجکاوی ایجاد کند در نتیجه برای اینکار نیازمند ایده های مفهومی و کلیدی است. زیرا ساخت و تولید تیزر با هدف انتقال معنا و مفهوم متناسب با آن برند و محصول امکان پذیر شده و می توان اینگونه برداشت کرد که هر تیزر جذاب و اثرگذار بر اساس یک سناریو خلاقانه و حرفه‌ای ساخته می‌شود.
 • در ساخت و تولید تیزرها، جنبه‌های زیبایی‌شناسی از اهمیت بسیاری برخوردارند زیرا قادرند زیبایی و جذابیت‌های بصری و شنیداری را به ارمغان بیاورند.
 • سرعت از مهم ترین عوامل برای جلب مشتری است زیرا سرمایه گذاری مناسب و شروع و تولید هم زمان چندین تیزر به مشتریان کمک می‌کند تا در کم ترین زمان ممکن تیزرهای آماده اکران خود را داشته باشند.
 • مخاطب محور: این تیزرها باید با ‌توجه به ادراک ذهنی مخاطب تولید شوند تا بتوانند به راحتی از فیلترهای ادراکی مخاطب گذر نمایند.

مراحل ساخت تیزرهای تبلیغاتی:

 1. اولین قدم به توافق رسیدن بر سر فیلمنامه تهیه شده است. عموماً نوشتن فیلمنامه توسط گروهی از دست اندرکاران و همکاران صورت می پذیرد.
 2. هدف بعدی را می توان انتخاب شرکت سازندۀ تبلیغ دانست که به صورت معقول قیمت‌های شرکت‌های مختلف را که با یکدیگر مقایسه شده اند را مقایسه کرده و مناسب ترین قیمت را در میان آن ها انتخاب کرده و در نتیجه و طرفین برای هزینه تیزر به توافق می رسند.
 3. قدم بعدی انتخاب بازیگران مناسب برای نقش ها می باشد.
 4. بهتر است موسیقی ای که می خواهید در تیزر استفاده شود را توسط یک آهنگساز حرفه‌ای تهیه کنید که  این کار به تنهایی در چند مرحله انجام می شود.
 5. تولید، فیلم برداری و پس تولید به عنوان آخرین برنامه ها در ساخت تیزر تبلیغاتی محسوب می شوند که برای آن کارگردان انتخاب شده و عناصر ضروری شامل طراحی و لباس‌ها مشخص گردیده اند. فیلمبرداری نیز شامل اجاره استودیوی فیلم یا پیدا کردن لوکیشن یا مکان مناسب برای تصویربرداری و گروه مجهز فیلمسازی می باشد. پس‌تولید نیز شامل تهیۀ افکت‌های صدا و دوبله دیالوگ‌ها و دیگر افکت‌های مورد نیاز است، که شامل صدا گذاری و تدوین نیز می شود.