مطالب آموزشی

اصول پایه در طراحی فتوشاپ

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

اصول پایه در طراحی فتوشاپ

جهت ویرایش و طراحی تصاویر گرافیکی از نرم افزاری به نام فتوشاپ استفاده می شود. شرکت Adobe Systems  کاربرد این نرم افزار را برای سیستم های عامل Windows  و  OSX گسترش داده است.
نرم افزار فتوشاپ امکان ویرایش تصاویر گرافیکی را در چندین لایه دارد و از انواع مدل رنگ مانند RGB ، CMYK ،
Spot Color ، Lab Color Space و Duotone پشتیبانی می کند.


اصول پایه در طراحی فتوشاپ

 

فرمت های قابل پشتیبانی و اجرای نرم افزار فتوشاپ

این نرم افزار علاوه بر پشتیبانی از فرمت های گرافیکی متعدد از جمله  JPG و GIF  که محدودیت محتوایی دارند ، پسوندهای گرافیکی مخصوص به خود با عناوین PSD  "Photoshop Document" که دارای حداکثر طول و عرض 30.000 پیکسل و محدودیت حجم 2 گیگابایت است و PSB  PhotoShop Big"" یا Large Doucument Format  که فرمت PSD  را گسترش داده و طول و عرض آن را به 300.000 پیکسل و 4 اگزابایت افزایش می دهد را نیز پشتیبانی می کند ، همچنین فتوشاپ امکانات محدودی در ویرایش متن ، گرافیک سه بعدی ، تصاویر وکتور و ویدئو را نیز دارد.


ابزارهای پر کاربرد فتوشاپ

در نرم افزار فتوشاپ ابزارهایی بصورت نوارهای جانبی در اطراف صفحه مشاهده می شوند. این ابزارها برای انواع طراحی ، نقاشی ، اندازه گیری و حرکت ، انتخاب ، روتوش و تایپ مورد استفاده هستند. نام این ابزارهای ویرایشی عبارتند از ابزار Pen  ، ابزار Shape  ، ابزار اندازه گیری و حرکت ، ابزارهای Selection ، Crop  ، Slice ،  Move  ، Marquee ، Lasso  ، Magic Wand  ، Eraser که هر کدام به نوعی مستقیم و موثر در ویرایش و ساخت تصاویر نقش دارند.

در ادامه به معرفی کلی بخش های معرفی شده می پردازیم.

معرفی ابزار Pen
این ابزار مسیرهای دقیقی ایجاد میکند که با استفاده از نقاط Anchor  میتوان آن ها را ویرایش کرد.

معرفی ابزار Shape
چند ورژن از ابزار Shape  در نرم افزار فتوشاپ وجود دارد از جمله مستطیل ، مستطیل لبه گرد ، چند ضلعی ، بیضی و خط.  که توسط ابزارهای Pen ، Direct  و Selection میتوان با آن ها تصاویر گرافیکی وکتور ایجاد نماییم.


معرفی ابزارهای Selection ، Crop  ، Slice و  Move
هر کدام از این ابزارها در فتوشاپ و برنامه های دیگر کامپیوتری مناسب برای ادیت ، برش و جابجایی قسمت های مختلف یک عکس هستند.

معرفی ابزارهای Marquee  
این ابزارها برای انتخاب هایی به شکل مستطیل rectangulat ، بیضی elliptical و انتخاب های خطوط افقی یا عمودی به کار می روند.

معرفی ابزار Lasso
این ابزار در فتوشاپ برای رسم خط انتخاب دور شکل هایی است که به صورت پیچیده و ناموزون هستند ، مانند زمانی که مداد در دست دارید و می خواهید اطراف ناحیه شکل مورد نظر را خط بکشید.

ابزار Magic Wand  یا عصای جادویی  در فتوشاپ
این ابزار از قدیمی ترین ابزارهای انتخاب در فتوشاپ است که در آن پیکسل ها بر اساس تشابه ، رنگ و روشنایی انتخاب می شوند.

 

در این راستا بخوانید:

هولوگرام سه بعدی

اصول پایه در نرم افزار AutoCad

دوربری واصلاح رنگ عکس محصولات برای چاپ