مطالب آموزشی

تولید محتوا و ارتباط با گرافیک

 • نویسنده: ریحانه یحیی
 •     
 • :تاریخ

برخی از متخصصین تبلیغات، محتوای دیجیتال و تولید محتوا برای این فضا را، مهمترین عامل در موفقیت یک برند دانسته اند. در زمینه تبلیغات تولید محتوا تنها برای ابزار‌های دیجیتال انجام نمی شود بلکه ابزار‌های فیزیکی نیز به تولید محتوا نیاز دارند. به همین دلیل کیفیت محتوا و نحوه استفاده از آن در هر کسب و کاری اهمیت دارد. محتوای با کیفیت، کیفیت آن برند را نشان می‌دهد به بیان ساده‌تر محتوا با کیفیت آگاهی از برند را افزایش داده و در ایجاد حس اعتماد به برند در مخاطب نقش به سزایی دارد.

برای داشتن موفقیت در تولید محتوا داشتن ایده و خلاقیت بسیار اهمیت دارد. مشاوران تبلیغاتی معتقدند زمانی که از چند ایده برای تولید محتوا استفاده می‌شود احتمال موفقیت بیشتر است.

 

تولید محتوا

 

ایده های تولید محتوا عبارت‌اند از:

1-محتواهای متنی و تصویری انگیزشی

2-محتواهای متنی و تصویری مناسبی

3-محتواهای تصویری از داخل شرکت و فعالیت‌های برند

4-مصاحبه‌ها و گفت‌و‌گوی با متخصصین و تولید محتوای آموزشی

5-بررسی و مقایسه محصولات و خدمات و تولید محتوای تجربه ای

6-تولید محتواها مطابق بر نظر مشتریان

7- تولید محتوای آموزشی

در بالا مشاهده می کنید که برای داشتن یک محتوا موفق همواره یک محتوای تصویری در کنار محتوای متنی و نوشتاری استفاده شده است. اگر دقیق تر بخواهیم بیان کنیم این محتوا‌های تصویری هستند که مخاطب را زودتر جذب می‌کنند، راحت‏تر پیام را به آن انتقال می‌دهند و در ادامه بیشتر در ذهن مخاطب ثبت می‌شوند. به همین دلیل تولید محتوا و ارتباط با آن با گرافیک در حوزه‌های تبلیغات و برند سازی جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

تولید محتوا

 

به محتوایی که با استفاده از هنر گرافیکی تولید می‌شوند محتوای گرافیکی می‌گویند، محتوای گرافیکی در واقع بر اساس هویت بصری و اجزاء آن به برند سازی یک شرکت کمک می‌کنند. بیشترین استفاده از محتوای گرافیکی در فضای دیجیتال است. محتوای گرافیکی فضای دیجیتال در وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محتوای گرافیکی، سایت و شبکه اجتماعی یک برند را با ارزش‌تر از پیش می‌کند از این رو در محبوبیت برند تاثیرگذار خواهد بود . لازم به ذکر است که تولید محتوا بر اساس گرافیک در فضای دیجیتال باید با برند و لوگو و اطلاعات یک شرکت هم‌خوانی داشته باشند تا به نوعی رسالت تبلیغاتی خود را به درستی نشان دهد .

تولید محتوای مرتبط با گرافیک به ایجاد ارتباط موثر با مخاطب اثرگذار است. این مفهوم زمانی حاصل می شود که محتوایی با مضمون مناسب در جهت اهداف برند تولید شود تا بتواند پیام برند را به درستی انتقال دهد.

تولید محتوایی که اساس گرافیکی دارد باید زیبا طراحی شود و مخاطب با دیدن آن احساسی مثبت دریافت کند. استفاده از طرح گرافیکی زیبا و منحصر به فرد در امر تبلیغات مهمترین مسئله‌ای است که باید در نظر گرفته شود . طراحان در ابزار‌های تبلیغاتی نه تنها باید به تصاویر مورد استفاده دقت کنند، بلکه باید حواسشان به هارمونی رنگ‌ها نیز باید باشد تا مخاطب حسی مناسب را از طرح گرافیکی بگیرد.

 

 

تولید محتوای مرتبط با گرافیک علاوه بر نکات بالا کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از آنها عبارتند از :

 • تبدیل کردن مخاطب به مشتری
 • راهی آسان برای ارائه اطلاعات
 • خلاصه کردن مطالب و ارائه آنها در کمتر از یک دقیقه
 • مناسب برای متن‌های طولانی
 • اشتراک گذاری راحت در شبکه‌های اجتماعی
 • تأثیر مثبت بسیار بر روی سئوی سایت و بالا بردن رتبه آن در گوگل
 • کاهش خستگی مخاطبین

انواع مختلف تولید محتوا به کمک گرافیک

پیچیده ترین مسائل می تواند در قالب تصاویر به جذاب ترین‌ها تبدیل شوند . از این رو توجه به تولید محتوای تصویری و مرتبط با گرافیک یکی از مهمترین بخش‌های استراتژی بازاریابی محتوا برای هر برند محسوب می شود که البته می‌تواند موفقیت را چندین برابر حالت معمول کند .

تولید محتوای برند که به کمک گرافیک صورت می‌گیرند می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود که هر کدام به نوع خود بهترین تأثیر را می‌توانند در تبلیغات و برند سازی یک شرکت داشته باشند. در ادامه چندین دسته مهم از انواع محتوای گرافیکی معرفی شده اند .

 • اینفوگرافی
 • اسلایدها
 • موشن گرافیک
 • عکس نوشته یا میم‌های جذاب
 • اسکرین شات
 • استیکر
 • گیف

تولید محتوا به صورت اینفوگرافی

۹۰٪ اطلاعاتی که مغز افراد در کوتاه ترین زمان دریافت می‌کند و مدت زمان زیادی در ذهن ثبت می‌شود اطلاعات دیداری (بصری) است. به همین دلیل است که مخاطبان یک برند تصاویر را خیلی بهتر از نوشته‌ها به یاد می‌آورند. همین موضوع است که استفاده از اینفوگرافی را برای برند سازی و تبلیغات یک شرکت پر اهمیت کرده است. اینفوگرافیک‌ها راهی هستند برای این که مطمئن باشید مخاطبتان اطلاعات را به یاد خواهد سپرد.

علاوه بر این، اینفوگرافی‌ها به دلیل استفاده از المان‌های بصری، جذاب هستند و افراد با دیدن آن‌ها از دور ناخودآگاه برای مطالعه بیشتر اینفوگرافی وسوسه می‌شوند.

در اینفوگرافی تصویری گرافیکی با حجم زیادی از اطلاعات طراحی می شود در دنیای دیجیتال یک برند مانند وب سایت و شبکه اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد. اینفوگرافی ها تنها از تصاویر تشکیل نشده اند بلکه مقداری متن نیز در آنها دیده می‌شود و درعین‌حال، این پتانسیل را دارد که به‌عنوان یک ابزار قدرتمند برای نمایش داده‌ها، توضیح مفاهیم، ساده‌سازی پیچیدگی‌ها، ترسیم روابط، نمایش روندها و ارائه آمار و ارقام مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از تصاویر و آیتم‌های گرافیکی جذاب در اینفوگرافی باعث می‌شود که درک مفاهیم، آمارها و مقایسه در موضوعات مختلف آسان‌تر شود. در واقع، یکی از دلایل عمده محبوبیت این نوع از محتوای مرتبط با گرافیک در بازاریابی و آموزش دقیقاً همین موضوع است. اینفوگرافی با ایجاد یک قالب فشرده و قابل به اشتراک‌گذاری، انتقال اطلاعات را تسهیل و کارآمدتر می‌کند.

 

اینفوگرافی‌ها برای قرار دادن در شبکه های اجتماعی نیز بسیار مفید هستند زیرا عکس را به راحتی می‌توان در هر شبکه‌ای به اشتراک گذاشت. اینفوگرافی باید تا حدی که لازم است بی نقص باشد تا بتواند تأثیر خوبی بر روی مخاطب بگذارد . همچنین کسی که یک اینفوگرافی را طراحی می کند باید بداند از چه رنگ و فونتی در تصویر مورد نظر استفاده کند تا برای مخاطب اذیت کننده نباشد . انتخاب رنگ و فونت مناسب برای اینوگرافی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود .

موشن گرافی تولید محتوا به کمک گرافیک

یکی از ابزارهای قدرتمند برای تولید محتوا، استفاده از موشن گرافیک است. موشن گرافیک‌ها انیمیشن‌‌هایی هستند که با استفاده از فناوری دیجیتال تولید می‌شوند. صداگذاری بر روی آنها سبب شده است تا توانایی بی‌نظیری برای جذب مخاطب داشته باشند. طراحی این محتواها به کمک نرم افزارهای گرافیکی دو بعدی و سه بعدی انجام می شود، به همین دلیل به عنوان یک محتوای گرافیکی شناخته می شوند.

 

موشن گرافی

 

یک انیمیشن و موشن‌گرافی می‌تواند به اندازه هزار محتوای متنی ارزش داشته باشد و در ذهن مخاطب ثبت شود. از آن جایی که برخی از موشن‌گرافی ها دارای صدا گذاری هستند می‌توانند خیلی سریع تر و جامع تر پیام را به مخاطب منتقل کنند. ویدیو‌ها و تصاویر جذاب کارتونی در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند نظر مخاطب را بیشتر از هر محتوای دیگری به خود جذب کنند.

مزایای تولید محتوا به کمک گرافیک

همانطور که می دانید از استفاده از انواع روش‌ها و ابزار‌های تبلیغاتی یک سری مزایا و معایبی به همراه دارد که شناخت روش و آگاهی از این مزایا و معایب کمک می کند تا در استفاده از این روش حداکثر مزایا و حداقل معایب در تبلیغات به دست آید.

تولید محتوا به کمک گرافیک نیز این چنین است فرقی نمی کند که شما از کدام روش تولید محتوای گرافیکی استفاده کرده‌اید حتماً این روش برای شما مزایا و معایبی دارد که اگر در جای درست و زمان درست از این محتوای گرافیکی استفاده کنید این مزایا در حداکثر میزان خود خواهد بود. در ادامه برخی از این مزایا معرفی می‌کنیم:

 

    اثر بخشی تولید محتوای گرافیکی

به نظر می‌رسد تولید محتوا به کمک ابزارهای گرافیکی مانند موشن‌گرافی و اینفوگرافی از انواع محتوا‌های متنی و ویدئویی می‌تواند اثربخش تر باشد.

    تاثیرگذاری رنگ ها

رنگ ها و انتخاب آنها می‌توانند به برند روح بخشیده و تاثیرگذاری آن بر مخاطب را چند برابر کنند. ابزار‌های تولید محتوا به کمک گرافیک فضایی را ایجاد می‌کنند تا بتوان از این رنگ‌ها استفاده کرد و می‌توانند استفاده از رنگ‌ها و این تاثیرگذار ی را دو چندان کنند.

    ساده سازی

تولید محتوا گرافیکی یک ابزار قدرت شگفت انگیز برای ساده سازی و توضیح ایده‌های پیچیده و تفسیر داده‌های مشکل هستند. 

سرگرم کننده

محتواهایی که به کمک گرافیک ساخته می‌شوند به واسطه استفاده از رنگ‌ها و تصاویر زیبا بیشتر از هر محتوای دیگری می‌توانند در سرگرم کردن و ایجاد لحظات جذاب برای مخاطب اثرگذار باشند.