مطالب آموزشی

طراحی هویت بصری

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

برای تعریف هویت بصری که عبارتی دو کلمه ای است ابتدا باید واژه هویت را تعریف کرد، هویت به مجموعه نگرش‌ها، ویژگی‌ها و روحیات فردی گفته می‌شود که این ویژگی‌ها فرد را از دیگران متمایز می‌کند. آن چیزی که دیده می‌شود و این نگرش و ویژگی ها را تعریف می کند هویت بصری است.

در پروژه‌های تبلیغاتی و تجاری آن چیزی که مخاطب از برند می‌بیند و در ذهنش ثبت می‌گردد و این ویژگی‌های ظاهری آن را از دیگر برندها متمایز می‌کند به هویت بصری معروف است. در این مقاله راجع به طراحی هویت بصری ویژگی‌های آن و هر آن چیز ظاهری که یک برند را متمایز می‌کند  صحبت می‌کنیم.

 

 

هویت بصری یک برند در ساده ترین حالت می تواند شامل لوگو، تصاویر، تایپوگرافی، رنگ‌ها و طراحی خلاقانه و منحصر به فرد باشد. هویت بصری را اساسی ترین استراتژی تبلیغاتی برای یک برند دانسته اند. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن تبلیغات دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی هویت‌های بصری بیش از پیش در تبلیغات نقش پیدا کرده اند. همانطور که می‌دانید در دنیای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی آن چیزی که بیش از همه اهمیت دارد المان‌های تصویری و بصری است. به همین دلیل طراحی هویت بصری در برند سازی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است.

اجزایی که در هویت بصری طراحی می شوند کدامند؟

اجزاء هویت بصری را زبان تصویری و وسیله ایجاد ارتباط عاطفی با برند دانسته اند. این ارتباط عاطفی آن چیزی است که مشاوران تبلیغاتی با ایجاد کمپین‌های مختلف به دنبال دست یابی به آن هستند. طراحی اجزاء هویت بصری باید به گونه‌ای باشد که در کنار یکدیگر یک معنا و مفهوم را به مخاطب انتقال دهد و ارتباطی معنایی ایجاد کند.

‌مهمترین جزء هویت بصری یک برند را گرافیک دانسته اند:

  • گرافیک

ابتدا باید گرافیک را در هویت بصری تعریف کنیم، گرافیک همان تصویری است که در برند سازی ترسیم و طراحی می‌کنند. این تصویرسازی‌ها در کارت‌های تبلیغاتی، انیمیشن ها، بنرها، بروشورها، فضای مجازی و... استفاده می‌شوند و می‌توانند در یک تبلیغات ساده مانند تراکت‌های خیابانی و یا تبلیغات پیچیده مانند یک انیمیشن پیچیده تبلیغاتی که در تیزر استفاده می‌شوند طراحی و ترسیم شوند.

مهمترین جزء گرافیک را لوگو و طراحی لوگو دانسته اند. لوگو تمام هویت بصری یک برند نیست اما پرتکرار ترین عنصر در هویت بصری لوگو است. لوگو در تمامی ابزارهای تبلیغاتی فیزیکی، مجازی و محیطی استفاده می شود. اهمیت لوگو علاوه بر تکرار در ایجاد ارتباط حسی با مخاطب است. هر چه یک لوگو ساده‌تر، به دور از ابهام، شفاف تر و از همه مهمتر صادقانه تر در ارسال پیام باشد، در نگاه مخاطب تاثیرگذارتر است.

 

 

  • تایپوگرافی

تایپوگرافی نیز نوعی طرح گرافیکی به حساب می آید با این تفاوت که معنا و مفهومی که قرار است با این طرح گرافیکی انتقال پیدا کند با واژه و متن انتقال پیدا می‌کند. در طراحی تایپوگرافی‌ها آنچه اهمیت دارد قلم ها و فونت های مورد استفاده در طراحی است، زیرا هر یک از فونت ها از نظر تاثیرگذاری بر مخاطب، خوانایی و زیبایی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. هر فونت تایپوگرافی بر اساس نوع فعالیت برند، مکانی که قرار است از آن استفاده شوند، مخاطبان و سلیقه آنها انتخاب می شود.

آنچه که باید یادآوری شود این موضوع است که تایپوگرافی در تمامی عناصر تبلیغاتی و محیطی استفاده می‌شود، اگر این تایپوگرافی در لگو استفاده شود کاربرد و استفاده از آن بیش از قبل اهمیت پیدا می کند اما اگر قرار باشد در بروشور استفاده شود می تواند با پیچیدگی بیشتر باشد زیرا توضیحات موجود در بروشور می تواند این ابهامات و پیچیدگی‌ها را برطرف نماید.

  • رنگ

مهمترین جزئی که باعث تاثیر بر مخاطب می شود و در مخاطب ایجاد احساس و زیبایی می‌کند انتخاب رنگ و رنگ سازمانی است. ترکیب‌های رنگی که برای یک برند انتخاب می شود باید به گونه ای باشد که مخاطب هر کجا این ترکیب رنگ را دید نام برند در ذهنش تداعی شود.

قدرتمندترین جزء در هویت بصری که سبب ایجاد واکنش‌های احساسی در مخاطب می شود رنگ است.

 

 

  • زبان

در تمامی ابزار های تبلیغاتی از نوشته و تایپوگرافی استفاده می شود اما این نوشته ها می توانند زبان‌های مختلفی داشته باشند. در انتخاب زبان، نوع فعالیت برند، مخاطبان برند و سطح فعالیت برند اهمیت دارد. به عنوان مثال در انتخاب زبان مناسب برای یک دانشگاه بین المللی حتما از زبان رسمی، ادبی و علمی استفاده می شود اما همین زبان در زمان استفاده در یک دبستان تغییر پیدا کرده و به ساده ترین حالت خود تبدیل می شود تا برای کودکان و دانش آموزان قابل فهم باشد. اگر مثال دیگری را بخواهیم بررسی کنیم زبان یک شرکت فروش اینترنت و مودم باید به صورت محاوره و ساده باشد تا برای تعداد زیادی از افراد جامعه قابل فهم باشد.

اگر در یک جمله بخواهیم این جزء و اهمیتشان را نشان دهیم باید تأکید کنیم که لحن و زبان برند باید به گونه‌ای باشد که معرف شخصیت برند باشد. این لحن و زبان طراحی ندارند که با موضوع مقاله ارتباط داشته باشد اما انتخاب این لحن خود نیاز به هنر و استراتژی‌های زیادی دارد و نوعی طراحی به حساب می آید.

  • تصویرسازی

تصویرسازی، محتوای غیر ترسیمی هویت بصری یک برند است. عکاسی و ویدئو هایی که هنرمندان برای یک برند انجام می دهند جزء تصویر سازی به حساب می آیند اما چون نیاز به طراحی ندارند کمتر به آن پرداخته و در ادامه نکاتی که در رابطه با طراحی هویت بصری اهمیت دارند را بررسی می کنیم.

زمان طراحی هویت بصری برند باید به چه نکاتی دقت شود؟
طراحی هویت بصری نیز مانند هر طراحی دیگری نیاز به رعایت برخی نکات دارد که در اینجا تنها برخی از مهمترین این نکات را بررسی می‌کنیم.

 

 

  • شناخت كسب و کار و فعالیت برند

قبل از اینکه گروه تبلیغات مخاطب یک برند را شناسایی ابتدا باید برند، نوع فعالیت و ویژگی آن کسب و کار را شناسایی کنند. چرایی فعالیت یک برند و هدفی که دنبال می‌کند، هدف از تبلیغات را نشان می‌دهد. هر چه شناخت این اهداف بهتر انجام شود تبلیغات موثرتر و منحصر به فردتری شکل می‌گیرد. تا شما ندانید که چه به مخاطب خود ارائه می‌دهید نمی‌توانید هویت برند و هویت بصری آن را طراحی کنید.

  • شناخت مخاطب برند و بررسی بازخورد مخاطبان

مهمترین نکته ای که در تبلیغات وجود دارد شناخت مخاطب است، مخاطب برند آن چیزی است که برای آن تلاش می‌شود. با شناخت مخاطب و دانستن سلیقه آن می توان تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب داشت. این نوع مخاطب است که استراتژی‌های طراحی هویت بصری را تعیین می کند.

پس از اینکه مخاطب برند شناسایی شد باید نظر این مخاطب و بازخورد حاصل از آن را بررسی کرد. یکی از راه هایی که می توان به راحتی با استفاده از آن نظر مخاطبان را بررسی کنیم، شبکه‌های اجتماعی، نمایشگاه‌ها و... است.

 

 

اتحاد بین اعضای تیم طراحی هویت بصری است

همانطور که می دانید و در بالا توضیح داده ایم هویت بصری یک برند شامل موارد مختلفی می شود که هر کدام از آن ها دارای تیم متخصص خود است. فرقی نمی کند هر کدام از این بخش ها را شخص طراحی می کند و یا یک تیم، بین طراحان هر یک از این اجزاء باید هماهنگی های لازم وجود داشته باشد. این هماهنگی اهمیت بالایی دارد هر جزئی که طراحی می شود باید بین افراد به اشتراک گذاشته شود زیرا هماهنگی در بین طرح ها می تواند در انتقال پیام به مخاطب و اثرگذاری بیشتر در مخاطب موثر باشد.

توجه به انتقال حس به مخاطبان

در پاراگراف قبل بررسی کردیم که برای اثرگذاری موثر در مخاطب بهتر است که بین اجزاء هویت بصری هماهنگی وجود داشته باشد. حال می خواهیم بیان کنیم که چه زمان این اثر گذاری بیشتر می شود زمانی که تبادل احساسات بین برند و مخاطب صورت گیرد. یعنی تمامی این روش ها و راه کارها برای برقراری آن احساس است.

 ایجاد حس اطمینان به برند، صداقت در برند و ... همه و همه احساساتی هستند که از طریق طراحی هویت بصری به مخاطب منتقل می‌شوند. هر چه طراحان و صاحبان برند در ایجاد ارتباط حسی صادقتر، شفاف‏تر باشند حس اعتماد بیشتری به مخاطب القا می‏شود.

 

 

وجود داستان برند در طراحی هویت بصری و تکرار داستان

در زمینه کمپینهای تبلیغاتی برای هر برند تجاری داستانی تبلیغاتی تعریف می‌کنند، این داستان ابتدا به مخاطب معرفی می‌شود و سپس برای اینکه فراموش نشود هر چند وقت یکبار تکرار می‌شود.

این داستان در زمان طراحی هویت بصری برند می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و منبعی الهام بخش برای طراحان باشند. اما مشاورات تبلیغاتی معتقدند که تکرار این داستان باید به اندازه باشد. تکرار کم این داستان باعث فراموشی شده و یا افراد تازه پیوسته به مخاطبان از داستان عقب می‌مانند. تکرار بیش از حد آن نیز مخاطب را کلافه و دل زده می‏کند. تکرار به اندازه و استفاده از داستان در برخی از اجزاء هویت بصری می‌تواند در تبلیغات یک برند موثر باشد.