مطالب آموزشی

کاربرد گرافیک در چاپ و تبلیغات

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

امروزه صاحبان مشاغل و کسب و کار‌ها به بازاریابی برای فروش کالا و خدمات خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند و عامل موفقیت یک شرکت را بازاریابی و تبلیغات می دانند. این بازاریابی و تبلیغات از طریق ارتباط با مخاطب انجام می شود و نحوه برقراری این ارتباط استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق در بازار هدف را می‌خواهد.

مشاوران تبلیغاتی مهم‌ترین استراتژی بازاریابی را یافتن راه‌های ارتباطی تأثیر گذار با مخاطب دانسته‌اند. یکی از راه‌های برقراری ارتباط با مخاطب ارتباط بصری است. هنر برقراری ارتباط بصری با مخاطب از طریق، واژه‌ها، تصاویر و به طور کلی هویت بصری را کاربرد گرافیک در صنعت تبلیغات می‌دانند.  

 

یکی از دلایل استفاده روز افزون از طراحی گرافیک نیاز به ارتباط مؤثر با مخاطب است. امروزه در هر حوزه کسب و کار که وارد شوید به میزان زیادی رقبای قوی وجود دارد به همین دلیل برای باقی ماندن در هر رقابتی استفاده از طرح های گرافیکی برای جلب مشتری و ارتباط با مخاطب لازم و ضروری است.

کاربرد گرافیک بسیار وسیع و جامع است و شما در حوزه های مختلف می‌توانید این کاربرد را مشاهده کنید، اما در این مقاله ما قصد داریم به صورت اختصاصی در رابطه با کاربرد گرافیک در چاپ و تبلیغات صحبت کنیم.

طراحی گرافیک که در صنعت تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد به طراحی تبلیغاتی معروف است. طراحی تبلیغاتی را نوعی ایده پردازی و یافتن راه‌های مختلف برای جلب نظر مخاطبان یک برند دانسته اند. بنابراین افرادی که در حوزه‌های گرافیکی فعالیت می‌کنند باید با بازار‌های تبلیغاتی و اطلاعات مربوط به آن آشنایی کامل داشته باشند. این افراد، شناسایی بازار هدف، شناسایی مخاطب، طراحی بر اساس سلیقه مخاطب و ... را باید به خوبی یاد بگیرند تا بتوانند طراحی تبلیغاتی موفقی داشته باشند.

این آگاهی و شناخت تنها با مطالعه حاصل نمی شود یک طراح گرافیک در حوزه چاپ و تبلیغات باید با افراد برند و صاحبان یک کمپین تبلیغاتی جلسه و گفت‌وگوهای مختلف داشته باشد، برند را به خوبی بشناسد اهداف آنها را تشخیص دهد، برای کار خود استراتژی و برنامه‌ریزی داشته باشد و طرحی متناسب با این استراتژی‌ها ارائه دهند. طراحی که از تکنیک های بازاریابی و تبلیغات اطلاعی ندارد قطعا نمی تواند طرحی موفق ارائه دهد.

 

 

از طرفی دیگر نیز اگر بخواهیم تبلیغات را یک گروه تصور کنیم مشاوران تبلیغاتی و افراد موجود در این تیم بدون یک طراح گرافیک نمی توانند موفق باشند. کار‌های تبلیغاتی موفق، نیازمند به یک گروه وابسته به هم است.

طراح و گرافیست این مجموعه ایده های تبلیغاتی را از حالت ایده خارج کرده و به شکل حقیقی و تصویر در می‌آورند. کاربرد گرافیک در حوزه چاپ و تبلیغات بسیار گسترده است زیرا بازاریابی شیوه ها و روش‌های مختلفی دارد که در ادامه برخی از این روش‌ها را با هم بررسی می کنیم:

کاربرد گرافیک در حوزه چاپ و تبلیغات نشریات

کاربرد گرافیک در حوزه نشریات شامل صفحه آرایی صفحات مجله ها و نشریات، طراحی داخلی صفحات، تصویر سازی و طراحی جلد است. محتوایی که در نشریات و مجلات استفاده می شوند بسته به موضوع آن نشریه نیاز به محتوای تصویری و عکس دارند. گاهی این محتوای نوشتاری خام، تنها با عکس پر می شوند و کاربرد طراح گرافیک در این نشریات کمتر شده و عکاس به کمک طراح می آید. اما برخی از نشریات موضوعاتشان به گونه ای است که نمی توان برای آن ها از عکس ها استفاده کرد در این زمان کار طراح های گرافیک بیشتر شده و طراحی بر اساس موضوع نیز به کارشان اضافه می شود.

چینش درست مطالب و محتوای متنی و تصویری در کنار هم یکی دیگر از مهارت های طراحان گرافیک در این روش است. البته صفحه آرایی خود دارای قوانین و دستور العمل هایی است که باید حتما رعایت شوند. اما اگر بخواهیم کارهای یک گرافیست را در صفحه آرایی بیان کنیم شامل:  چیدمان دقیق مطالب و مقالات در محل مناسب، طراحی تیترها و سرتیترها و نوع و اندازه فونت آن ها، جای‌گیری درست تصاویر و جدول‌ها، رنگ‌بندی مناسب، شماره صفحات و … می باشد.

 

 

همانطور که در بالا نیز توضیح دادیم شناخت قوانین و اطلاعات و وظایف گرافیست در چاپ و تبلیغات نشریات از وظایف یک طراح است و طراحی که از این قواعد اطلاعاتی ندارد نمی تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

در صفحه آرایی، هر گرافیستی باید دقت داشت که هدف اصلی از صفحه آرایی، ایجاد ترکیب جذاب محتوا متنی و تصوری به فرمی زیبا است. یعنی یک طراح باید بداند که هدف مقاله و به ‌طور کلی نشریه چیست تا متناسب با آن قالب و شکلی زیبا برای عرضه آن ارائه دهد. زیبایی نکته ای است که نباید در قواعد و قوانین گم شود زیرا مخاطب در نگاه اول جذب زیبایی می شود و هدف تمامی این استراتژی ها جلب نظر مخاطب است.

کاربرد گرافیک در طراحی جلد نشریات چاپی و تبلیغاتی نیز بسیار حائز اهمیت است. استفاده از تنوع بالا و خلق محتوایی منحصر به فرد و جذاب مهمترین نکته در طراحی است چرا که مهمترین بخش در هر محصول چاپی جلد آن است. جلد همانند ویترینی است که می تواند فردی را ترغیب کند که به داخل یک فروشگاه بیاید و فرایند خرید و فروش صورت گیرد.

کاربرد گرافیک در چاپ و تبلیغات لوگو

در رشته های طراحی گرافیکی آموزش هایی برای طراحی نشانه‌ها وجود دارد و طراحی نشانه و لوگو یکی از پایه‌های رشته گرافیک است. لوگو‌ها به علت اینکه نماینده  هویت یک برند هستند بیش از هر ابزار دیگری منحصر به فرد بودن و زیبایی‌اش اهمیت دارد. اهمیت طراحی گرافیکی لوگو به این علت است که هر فردی در نگاه اول با لوگو یک برند آشنا می‌شود و این نشانه برند در تمامی ابزار‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار گرفته و پر تکرار ترین ابزار گرافیکی است که صاحبان مشاغل از آن استفاده می کنند.

طراحان گرافیک باید بتوانند لوگو و نشانه‌ای را طراحی کنند که در نگاه اول مخاطب را به خود جلب کند و ایجاد حس مثبت در فرد کند و از همه مهمتر حس اطمینان به برند را افزایش دهد و در ذهن باقی بماند.

 

 

کاربرد گرافیک در چاپ و تبلیغات پوستر

یک طراح گرافیک در ابتدا باید بتواند پوستر، اهداف و ویژگی های آن را بشناسد، پوستر‌ها با هدف خبری و اطلاع رسانی یک رویداد طراحی می شوند. یک گرافیست باید بتواند پوستری را طراحی کند که در کوتاه ترین زمان اطلاعات و اخبار زیادی را به مخاطب منتقل کنند. طراحی گرافیکی پوستر نیز مانند نشریات دارای باید ها و نباید هایی است که باید به آن توجه شود اما گرافیست نباید زیبایی و اهداف پوستر را فدای این قوانین کند. پوستر ها در وهله اول باید نگاه مخاطب را به خود جلب کرده و آن را وادار به مطالعه و بررسی پوستر کنند و این طراحی باید به گونه‌ای حرفه‌ای باشد که در ذهن مخاطب سؤالاتی ایجاد کند و آن را به دیگر راه‌های ارتباطی  مانند وب سایت و تماس تلفنی و ... هدایت نماید.

فواید استفاده از گرافیک در چاپ و تبلیغات یک کسب و کار

همانطور که هر کاری در تبلیغات می تواند نتایج مثبت و منفی به همراه داشته باشد،  استفاده از گرافیک نیز می‌تواند تأثیرات مثبت و منفی داشته باشد. اگر از استراتژی‌های گرافیکی در جای درست و زمان درست استفاده شود میتواند در موفقیت تبلیغات اثر زیادی داشته باشد. چه بسیار طرح های گرافیک قوی که به علت استفاده نادرست در کمپین های تبلیغاتی با شکست رو به رو شده اند.

 

 

در ادامه برخی از این فواید را بررسی می کنیم:

افزایش فروش

هر محتوایی که برای یک برند تولید می شود در صورتی موفق است که افزایش فروش به همراه داشته باشد. محتوای گرافیکی که حرفه ای و با دقت طراحی شده باشد، و در مکان درست و زمان درست استفاده شود حتما افزایش فروش نیز به همراه خواهد داشت. طراحی های با کیفیت این پیام را به مخاطب القا می کنند که این برند در کار خود نیز با کیفیت است.  

برند سازی

طراحی گرافیکی با کیفیت و خلاقانه در ابزار‌های تبلیغاتی در برند سازی یک شرکت نقش کلیدی و اساسی دارند. این طرح‌های گرافیکی اگر بتوانند در ذهن مخاطب ثبت شوند و پیام شرکت را به مخاطب منتقل کنند یک طرح موفق هستند و در برندسازی تاثیرگذار.

افزایش حس اعتماد برند در مخاطب

طراحی گرافیکی موفق باید بتوانند حس اطمینان به برند را در مخاطب القا کنند. این حس اطمینان تنها با صداقت است که ایجاد می شود. مسلماً اگر طراح در طرح‌های خود اصل صداقت را فراموش کند این حس اطمینان حاصل نمی‌شود. ابزار‌های گرافیکی در وهله بعدی در صورت داشتن ظرافت و زیبایی به مخاطبان حس اعتماد خواهد داد. از طرفی دیگر در طولانی مدت ، طراحی منحصر به فرد و زیبا به تبدیل مخاطبان به مشتری وفادار کمک خواهد کرد.

متقاعد کردن مخاطبان و تبدیل آنها به مشتری

زمانی که ابزارهای تبلیغاتی بتوانند با طراحی درست و به جای خود اطلاعاتی درست و دقیق به مخاطبان برند ارائه دهند و ابهامات ذهنی آن را برطرف سازند می‌توانند این مخاطب را متقاعد به خرید کرده و او را به مشتری وفادار تبدیل کنند.

در پایان باید بیان کنیم که تمامی نکاتی که از کاربرد گرافیک در چاپ و تبلیغات یک برند مورد بررسی قرار گرفتن تنها برای افزایش فروش تبدیل مخاطب به مشتری نیست. گاهی حفظ مشتریان قدیمی و تبدیل آن ها به مشتریان وفادار برند نیز نکاتی هستند که نباید از آن ها غافل شد .