مطالب آموزشی

تفاوت مودهای رنگی CMYK و RGB

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

 در دنیای امروز این رنگ ها هستند که با افراد صحبت می کنند به همین دلیل شناخت و انتخاب درست رنگ جهت طراحی  از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل آگاهی کامل در خصوص انواع رنگ‌ها برای هر طراح  و مشاور تبلیغاتی ضروری است.

 

تفاوت مودهای رنگی CMYK و RGB

 

تمامی طراحی های که در زمینه محصولات و تبلیغات صورت می گیرد در دنیای مجازی و به صورت فیزیکی مورد استفاده قرار میگیرد. آنچه که در دنیای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد همان چیزی است که طراح، طراحی می کند اما آن چیزی که به صورت فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد برای استفاده باید ابتدا در چاپخانه ها بر روی کاغذ یا پارچه چاپ شودند.

طراحان بسیاری در زمینه های مختلف به طراحی فایل‌های چاپی مشغول‌اند، با این وجود تعداد کمی از این افراد از اهمیت مدل رنگی چاپ آگاه‌اند و همین امر باعث شده تا محصولات چاپی پس از اتمام کار با کیفیتی نه چندان مطلوب قابل مشاهده باشند.

 

تفاوت مودهای رنگی CMYK و RGB

 

کد های رنگی بسیاری در جهان وجود دارند، تمامی این مدل های رنگی در صنعت چاپ استفاده نمی شوند برای استفاد در چاپخانه بیشتر از  دو مدل رنگی RGB و CMYK استفاده می شود. هر یک از این مدل های رنگی ویژگی ها و کاربرد ای منحصر به خود را دارد که اگر در جای مناسب استفاده نشوند نتیجه عکس را به همراه دارند. چون اکثر طراحان جهت طراحی فایل‌های چاپی به علت نا آگاهی از تفاوت این دو مد رنگی به طراحی اشتباهی دست می‌زنند، ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت تخصصی تفاوت‌ دو مدل رنگی RGB و CMYK را بررسی نماییم. اما پیش از هر کاری بهتر است ابتدا این دو مدل رنگی را معرفی کنیم.

رنگ RGB چیست؟ (Red, Green, Blue)

کمتر  کسی است که نداندRGB  نماد رنگ‌های Red (قرمز)، Green (سبز) و Blue (آبی) است. هنگامی که در مورد رنگ‌های RGB صحبت می‌شود، در حقیقت به رنگی اشاره می‌کند طراحان در  مانیتورها، صفحات نمایش گوشی‌ها و تبلت‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی طراحی کرده و ارائه می دهند.

این تعریف به آن معنا نیست که این مدل رنگی تنها از سه رنگ تشکیل شده است بلکه دیگر رنگ‌ها از ترکیب این سه رنگ‌ با درجات مختلف حاصل می شوند. به عنوان مثال هنگامی که این هر سه رنگ به میزان کامل خود ترکیب می‌شوند، نتیجه سفید است. طراحان معتقدند با ترکیب های مختلف این سه رنگ چیزی حدود 16.8 میلیون سایه رنگ را بدست  می آید.

در این مدل رنگی درصد بالای تمامی رنگ ها در ابتدا سیاه است و سپس نور و ترکیب دیگر رنگ ها باعث روشتن شدن این سیاهی می شود و با درصد‌های مختلف ترکیب رنگ‌های مورد نظر حاصل می گردد. و در انتها زمانی که شدت نور سه رنگ مساوی می شود در نهایت رنگ سفید حاصل می شود.

 

 

تا به اینجا هر چیزی که توضیح داده شد در فضای دیجیتال طراحی بود یعنی اگر قرار است طرح شما روی صفحه دیجیتال نمایش داده شود بهتر است  از حالت رنگی RGB استفاده کنید. رایانه و طراحی وب، تلفن های هوشمند، تبلت، تلویزیون، دوربین همه فضاهای دیجیتال طراحی هستند.

در دستگاه‌ های الکترونیکی و هر آنچه که دارای صفحه‌نمایش‌های دیجیتال هستند صفحه نمایش تیره‌تر از حالت چاپ بوده و این مدل رنگی با تولید رنگ‌های روشن‌تر به بهتر دیدن طرح تصاویر کمک می‌کند.

همچنین در انواع چاپ دیجیتال روی کاغذ و مقوا نیز از این مد رنگی استفاده می گردد. انواع پرینترهای رومیزی و صنعتی و همچنین پلاترها و دستگاه های چاپ بنر از مد رنگی RGB جهت چاپ استفاده می نمایند.

رنگ  CMYK چیست؟

مد رنگی چاپ CMYK بر اساس حروف ابتدایی چهار رنگ Cyan فیروزه‌ای، Magenta   ارغوانی، Yellow زرد، و Black سیاه نام‌گذاری شده است. این مد رنگی ویژه سفارشات چاپی است و فایل تمامی محصولاتی که قرار است از خروجی چاپ افست برخوردار باشند (از کارت ویزیت گرفته تا چاپ کتاب، چاپ دفتر و یا چاپ بنرهای تبلیغاتی بزرگ) می‌بایست توسط این مد رنگی طراحی و به چاپ برسند.

 این مدل رنگی  به رنگ ‌های جوهر مورد استفاده در دستگاه های چاپ نیز چاپ اشاره دارند. ترکیب این رنگ‌ها باعث تولید هزاران رنگ می‌شود و به همین دلیل گاهی اوقات چاپ CMYK  به چاپ «رنگ کامل» نیز معروف است.

 

 

علت انتخاب رنگ CMYK برای چاپ، اختلاف کیفیتی است که در چاپ طرح با مدل RGB  یا دیگر مدل های رنگی مانند SPOTدارد. نرم افزار هایی که برای طراحی و ویرایش مورد استفاده قرار می گیرند فایل را به صورت پیش فرض با سیستم RGB طراحی و ذخیره می‌کنند. لازم است یادآوری کنیم که حتما پیش از شروع کار طراحی فایل چاپی از همان ابتدای کار، مدل رنگی CMYK انتخاب شود تا از بروز مشکلات تغییر کیفیت هنگام چاپ جلوگیری شود. نکته دیگری که لازم است به یاد داشته باشید این است که فایل‌های طراحی شده با مدل رنگی RGB را نمی توان به سادگی به مدل رنگی CMYK تغییر داد، برای طرح‌هایی با تنوع رنگی بسیار بالا اصولا  این تغییر امکان پذیر نیست.

تفاوت RGB  و CMYK در چاپ افست و دیجیتال

تمامی مدل ها گرافیکی برای رنگ آمیزی طرح های گرافیکی استفاده می شوند. همانطور که در بالا هم توضیح دادیم برای کارهای دیجیتال و طراحی‌های فضای مجازی RGB بهترین حالت است اما برای کارهای چاپی و تبلیغات بهتر است از مدل رنگی CMYK استفاده نماییم.

یکی از تفاوت های این مدل های رنگی در ایجاد رنگ سفید و سیاه است در مدل رنگی RGB هنگامی که این هر سه رنگ به میزان کامل خود ترکیب می‌شوند، نتیجه سفید است، برخلاف CMYK که با ترکیب چهار رنگ اصلی آن رنگ مشکی به دست می‌آید.

 

 

در چاپ نیز روش های مختلف و متفاوتی وجود دارد که هر کدام از این روش ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند در چاپ نیز دو روش چاپ دیجیتال و چاپ افست هستند که معروفند. معمولاً مدل رنگی RGB چاپ به روش دیجیتال و مدل رنگی CMYK برای روش افست به کار می‌رود. در چاپ افست تمامی رنگ‌های یک طرح براساس چهار رنگ و به وسیلۀ صفحات پلیت بر روی سطوح چاپی منعکس می‌شوند. در روش افست از مدل رنگی نقطه‌ای هم در کنار CMYK استفاده می‌شود. از مدل RGB همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد برای نمایش رنگ در صفحات نمایش استفاده می‌شود؛ هر چند که از آن در چاپ دیجیتال هم ممکن است استفاده شود که البته در بسیاری موارد رنگ نمایش داده شدۀ پیش از چاپ با رنگِ کار چاپ شده مطابقت ندارد و به همین علت پیشنهاد می‌شود که این مدل رنگی قبل از چاپ به مدل CMYK که با دستگاه‌های چاپ کاملاً سازگاری دارد تغییر داده شود.

توجه به سیستم رنگی در طراحی های دیجیتال همیشه نکته مهمی بوده است. این اهمیت زمانی که در حال طراحی برای یک پروژۀ مهم یا برندهای تجاری هستید، بسیار مهم‌تر هم می‌شوند. چون این موضوع برای یک برند خیلی اهمیت دارد که مثلاً رنگ لوگوی برند در فضای دیجیتال دقیقاً مثل همان رنگ در نسخه ی فیزیکی و چاپی برای تبلیغاتش باشد.

 

پس اگر مطمئنید که طرحتان قرار است همیشه در نسخۀ دیجیتالی باشد، می‌توانید (و حتی بهتر است) که از سیستم رنگی RGB استفاده کنید. اما وقتی قرار است هم نسخۀ دیجیتالی و هم نسخۀ چاپی (یا فقط نسخۀ چاپی) داشته باشید، تنها راه برای اطمینان از این که رنگ‌ها در نسخۀ دیجیتالی و چاپی یکسانند، این است که از اول از سیستم رنگی CMYK استفاده کنید.