مطالب آموزشی

آشنایی با اصطلاحات گرافیک

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

اصطلاحات طراحی گرافیک

واژه طراحی گرافیک برای بسیاری از افراد یک رشته یا شغل جذاب پر از خلاقیت و رنگ را تداعی می کند. البته این تعریف و تداعی چیزی دور از انتظار و واقعیت این رشته نیست. اما اگر بخواهیم به طور دقیق تر نگاه کنیم می توانیم بگوییم که، طراحی گرافیک هنر ایجاد محتوای تصویری برای ایجاد ارتباط با مخاطب است. طراحان گرافیک و یا گرافیست‌ها از هنر و فناوری برای انتقال ایده‌ها استفاده می‌کنند و این کار را با استفاده از ابزارهای مختلف طراحی انجام می‌دهند.

هدف نهایی یک طراحی گرافیکی این است که در هر حوزه ای که وارد می شود، با طرح ‌های خود اهداف آن حوزه را برجسته کند و به آگاهی بخشی به مخاطب آن حوزه نیز کمک ‌کند. طراحان با استفاده از متن، تصاویر و انواع المان‌ها این هدف و پیام را به اشتراک می‌گذارند (این هدف می تواند یک کمپین تبلیغاتی باشد و برندی را معرفی کند، می تواند پیام آموزشی باشد و فرهنگ سازی داشته باشد و یا می تواند موضوعی آموزشی باشد). المان‌ها در گرافیک می‌توانند شامل فونت، اندازه، شکل و ظاهر، رنگ، طراحی چاپ، عکاسی، انیمیشن، لوگو و بیلبورد شوند.

طراحان گرافیک اغلب در پروژه‌ها با دیگر طراحان گرافیک، متخصصان دیجیتال مارکتینگ، انیماتورها، برنامه نویسان، کارگردانان ویدیو و طراحان وب همکاری می‌کنند. هنگام استفاده از متن در چیدمان‌ها، تصمیم می‌گیرند که چه کلماتی در بنرها قرار بگیرد.

ابزارهای اصلی طراحی گرافیک چیست؟

ابزارهای اصلی طراحی گرافیک، تصاویر و تایپوگرافی هستند. یک ابزار دیگر هم در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه مقاله به تعریف مختصر این سه ابزار می‌پردازیم.

تصاویر

تصاویر یا به طور کلی مجموعه‌ای از هنرهای بصری که به شیوه عکاسی یا تصویربرداری در کارهای گرافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دسته ابزارهای اصلی کارهای گرافیکی قرار می‌گیرند. این ابزار، بخش زیادی از فرآیند طراحی گرافیکی را در بر می‌گیرد و بسیار مهم است.

تایپوگرافی

طراح گرافیک برای اضافه کردن جذابیت به طرح یا انتقال پیام مستقل به مخاطب از ابزار تایپوگرافی استفاده می‌کند. این ابزار به فرآیند تنظیم، ترتیب ‌بندی و طراحی حروف اشاره دارد.

 

تایپوگرافی

 

صفحه آرایی

یکی از کارهایی که طراح گرافیک در آن مهارت زیادی دارد، صفحه‌آرایی است. صفحه‌آرایی یعنی تنظیم عناصر و المان ‌های مختلف در یک صفحه که باید چاپ یا منتشر شود.

حال که با تعریف طراحی گرافیک، کاربردهای آن و ابزار های آن آشنا شدید در ادامه مقاله قصد داریم در رابطه با برخی از اصطلاحات طراحی گرافیک (که در حوزه های مختلف یکسان هستند و پر کاربرد) را معرف کنیم.

 

صفحه آرایی

 

اطلس رنگ

کتبی که نمونه های رنگ های مختلف را با درجه شکل گیری ارائه کرده اند. زمانی که از کتاب اطلس رنگ، استفاده می شود باید به جنس کاغذی که روی آن چاپ انجام می شود و کیفیت رنگ پذیری آن دقت شود.

 

اطلس رنگ

 

کنتراست رنگی

منظور از کنتراست ، فرق بارزی هستند که بین دو رنگ وجود دارد. بالاترین حد کنتراست بین دو رنگ را کنتراست قطبی می گویند. مقایسه تأثیر متقابل کنتراست رنگی با یکدیگر توسط چشم صورت مى‌گیرد. این کنتراست مى‌تواند در شدیدترین شکل خود قرار گیرد، مى‌تواند کنتراست تیره - روشنى باشد، کنتراست هم زمان باشد و یا کنتراست سرد و گرم.

 

کنتراست رنگ

 

مد رنگی

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم: RGB به رنگ های مخصوص نمایش در نمایشگرهایی مانند تلویزیون و مانیتور می گویند و CMYK به رنگ های مخصوص چاپ می گویند.

 ترکیب بندی یا کمپوزیسیون

نوع چیدمان گرافیک ‌ها کنار هم است، در اصطلاح عامیانه به هنر تنظیم جایگاه اجزاء یک اثر ترکیب بندی گفته می شود. طراحان برای ایجاد تناسب بین بخش های مختلف طرح خود از ترکیب بندی استفاده می کنند.

 پلات

یکی از انواع پرکاربرد چاپ‌های دیجیتال می باشد که برای چاپ طرح ‌ها و تصاویر فضای داخلی با عرض‌های بزرگ به کار می‌رود. عملیات چاپ پلات توسط دستگاه پلاتر انجام می شود

کمپین های تبلیغاتی

به مجموعه اعمالی که در جهت معرفی یک برند بر اساس کالا و خدمات آن برند انجام می شود، گفته می شود. در اصطلاح ساده تر کمپین تبلیغاتی، مجموعه ای از چندین نوع فعالیت تبلیغاتی مختلف است که به صورت هم‌ زمان و یکپارچه، باید پیام تبلیغاتی برند را به مخاطبان هدف برسانند.

ست اداری

ست اداری به مجموعه ای از محصولات چاپی مورد استفاده در یک برند است که شامل: کارت ویزیت،انواع سربرگ، کارت پرسنلی، پاکت نامه، کاغذ یادداشت، کارت اعتباری و … می شود.

 

ست اداری

پوینت

پوینت یکای اندازه‌گیری استاندارد در حروف چینی می ‌باشد که در نرم افزار های گرافیکی به اندازه قلم نیز می گویند.

پیکسل

در تصاویر دیجیتالی پیکسل کوچکترین جزء ساختاری یک تصویر را می گویند. پیکسل را بعضاً در مباحث مربوط به گرافیک و تصویر، نقطه نامیده و آن را کوچکترین نقطه تشکیل دهنده تصویر نیز می‌خوانند.

تیزر تبلیغاتی

معنی تیزر یک کلیپ تبلیغاتی کوتاه است که به سبب حالت پنهان کردن و کامل نشان ندادن همه چیز در آن سبب می شود حس کنجکاوی مخاطب برانگیخته شده و نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

ترام

ترام در واقع کوچکترین جزء یک کار چاپی می باشد که باعث ایجاد یک تصویر رنگی بسیار ظریف می گردد. به نقاط ریز که روی سطح فیلم لیتوگرافی و یا زینک چاپ می شود که بسته به شدت آنها سایه روشن در تصویر ایجاد می‌شود ترام می‌گویند.

 گرافیک محیطی

گرافیک محیطی یکی از رشته‌های هنری تلفیقی می ‌باشد که با ترکیب رشته‌ هایی چون گرافیک، طراحی صنعتی، مجسمه سازی، معماری، شهرسازی و جغرافیا، سعی در انتقال اطلاعات به افراد و ارتباط با آن‌ها می ‌باشد. این ارتباط با مخاطب به زبان کلمات و با استفاده از طرحی هدفمند در سطح شهر انجام می ‌شود.

 

 گرافیک محیطی

 

فونت

به مجموعه ای از حروف یا کاراکتر های متنی و علائمی که  ظاهری مشخص دارند فونت گفته می شود و فونت ها تصویر های نوشتاری یک زبان را نشان می دهند. فونت کلمه ای انگلیسی است و در زبان فارسی به آن قلم گفته می شود.

فلوو

زمانی که در چاپ عناصر طراحی شده در جای خود چاپ نشوند و چاپ نهایی دارایی محو شدگی و تار شدی در قسمت های رنگی خود باشد فلوو رخ می دهد.

روتوش

کلمه روتوش برگرفته شده از Retouch که به معنای بررسی مجدد سطوح می باشد هدف از انجام روتوش، از بین بردن نواقص و کاستی ها است. در واقع روتوش باید به گونه ای باشد که نقاط ضعف را از بین ببرد و نقاط قوت برجسته کند.

طراحی روی جلد

هر دفترچه و کتابچه ای که دارای چند صفحه باشد و محتوا و مفهومی خاص را ارائه دهد نیازمند جلد است. جلد ها چون اولین عناصری هستند که با مخاطب در ارتباط هستند طراحی و بررسی آن ها اهمیت ویژه دارد.

 

طراحی جلد کتاب

 

گرید

گرید شبکه ای از خطوط است که از یکدیگر عبور می‌کنند و مجموعه‌ای از مربع ها یا مستطیل ها را تشکیل می‌دهند که از آن‌ها برای چیدمان قانونمند طرح های گرافیکی و محتواهای تصویری استفاده می‌شود

 مونتاژ

مونتاژ در حوزه های مختلف تعاریف و مفاهیم مختلفی دارد. مهمترین مفهوم مونتاژ را در به هم چسباندن و ادیت محتوا های تصویری نظیر فیلم و عکس ها دانسته اند.

 ماکت

زمانی که قرار است یک پروژه مورد اجرا شود قبل از هر کاری یک نمونه کوچک از آن تهیه می شود که این نمونه به ماکت معروف است. ارائه نسخه سه بندی از طرح اولیه نیز تعریف دیگر برای ماکت است.

 واریاسیون

زمان اجرای یک پروژه یک طرح اولیه ارائه می شود، زمانی که بر اساس طرح اولیه یک طرح ثانویه ارائه می شود به واریاسیون معروف است. واریاسیون اگر با حفظ عناصر بصری و تغییر رنگ در طرح ها باشد را واریاسیون رنگ می گویند، اما اگر طرح در چیدمان و تعداد عناصر بصری تغییر کرده ولی در رنگ ها ثابت باشد در این صورت به آن واریاسیون طرح می گویند.

 یونیک

یونیک یک اصطلاح طراحی است و هر آن چه که به صورت اختصاصی و به صورت منحصر به فرد طراحی شود و نمونه مشابه نداشته باشد در اصطلاح یونیک خوانده می شود.

وکتور

وکتور از رایج‌ترین فرمت‌های تصویری برداری محسوب می شود. در وکتور تصویر در قالب مجموعه‌ای از مشخصات هندسی مانند نقاط، خطوط، منحنی‌ها، دایره‌ها و چند ضلعی‌ها ذخیره می‌شود. تصاویر در فایل وکتور از خطوط و منحنی‌هایی به نام بردار تشکیل شده‌اند که در آن اطلاعات راجع به رنگ و سایز به صورت ریاضی تعریف می‌شوند .