مطالب آموزشی

کاربرد طراحی گرافیکی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کاربرد طراحی گرافیکی

هنرمندان همواره به دنبال راهی برای ارتباط با مخاطبان خود هستند. یک طرح گرافیکی با استفاده از ارتباط بصری با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند. طرح های گرافیکی با استفاده از کلمات، نماد ها، تصاویر و عکس ها یک اثر هنری خلق می کند. یک گرافیست حرفه ای از یک روش برای طراحی استفاده نمی کند، بلکه معمولاً از چند روش به صورت ترکیبی استفاده می کند. به عنوان مثال از هنر تایپوگرافی به همراه هنر های بصری و تکنیک های صفحه آرایی به صورت تلفیقی استفاده می شود. با پیشرفت علم و ابزار الکترونیکی هنر و تکنولوژی با یکدیگر ترکیب شده اند تا طرح های امروزی خلاقانه تر و به صورت دیجیتال نیز عرضه گردند. با استفاده از علم دیجیتال و نرم افزار ها می توان قبل از چاپ محصولات گرافیکی یا آپلود آن‌ها به راحتی روی تمامی مراحل طراحی اشراف داشت و در آن تغییر ایجاد کرد.

 

کاربرد طراحی گرافیکی

( طراحی گرافیکی بروشور شرکت چوب کات)

امروزه طراح گرافیک معمولاً در زمینه های زیر کاربرد دارند :

طراحی لوگو و نام تجاری شرکت ها

انتشارات و محصولات چاپی مانند کتاب، مجلات، روزنامه ها و ...

تبلیغات چاپی مانند طراحی پوستر، بیلبورد،کاتالوگ و ...

تبلیغات دیجیتال مانند طراحی گرافیکی وب سایت و عناصر آن و ...

بسته بندی

و ...

  ویژگی های یک طرح گرافیکی حرفه ای

سازمان  هنر گرافیکی آمریکایی مهم‌ترین و اصلی ترین ویژگی یک طرح گرافیکی را خلاقیت معرفی می کند. طرح های گرافیکی یک پیام را به همراه دارد تا الهام بخش مخاطب خود باشد. هر چه که یک طرح گرافیکی بیشتر بتواند پیام و مفهوم خود را به مخاطب انتقال دهد، آن اثر ارزشمندتر می شود.  طراحی های گرافیکی کاملاً مطابق نظر مشتری پیاده سازی می شود، چه طرح چاپی باشد چه طرح دیجیتال.

یک طرح گرافیکی حرفه ای بهترین ترکیب تصویر و کلمات را دارد. استفاده از تایپوگرافی در طراحی باعث انسجام و نظم در طرح می شود و اثر گزاری آن را چند برابر می کند. از طرفی دیگر تایپوگرافی پیام طرح را سریع‌تر به مخاطب انتقال می دهد. طراحان برای ترکیب بهتر عناصر طراحی از تکنولوژی بهره برده و نرم افزار های پیشرفته مانند adobe به کمکشان آمده است.

 

کاربرد طراحی گرافیکی

( طراحی گرافیکی بروشور شرکت پترو سازه )

روح یک اثر گرافیکی با استفاده از رنگ ها و هارمونی آن در طرح های ایجاد می شود. هارمونی رنگ ها اولین وظیفه شان جذب مخاطب است. این هارمونی رنگ یک طرح گرافیکی در وهله اول بر اساس نوع طرح و پیام آن و در وهله بعدی بر اساس سلیقه مشتری انتخاب می گردد.

استفاده از نماد ها، علائم و ... باعث تعیین هویت یک طرح گرافیکی می شود. استفاده از نمادها، طرح را به مخاطب خود راحت تر معرفی می کند و طراح و افکار آن را سریع‌تر به مخاطب می شناساند. این علائم و نماد ها می توانند جنبه های آموزشی نیز داشته باشد و حاوی یک پیام آموزشی برای مخاطب باشد.

 

کاربرد طراحی گرافیکی

( طراحی گرافیکی بروشور شرکت نوید زر شیمی )

و در آخر ترکیب بندی و هماهنگ سازی عناصر گرافیکی در یک طرح است که آن اثر را ارزشمند می کند. برای توضیح بهتر با یک مثال این هماهنگ سازی را بررسی می کنیم. تصور کنید که قرار است برای یک شرکت یک طرح گرافیکی تبلیغاتی طراحی گردد. در این طرح ابتدا هدف از طراحی و موضوع طرح را مشخص می کنند. سپس با نهایت خلاقیت طرح را با عناصر طراحی مانند تصاویر و تایپوگرافی طراحی می کنند. برای رنگ آمیزی از رنگ های سازمانی شرکت استفاده کرده و در فضای طراحی حتماً قسمتی برای لوگو در نظر می گیرند. هویت شرکت و معرفی آن مهم‌ترین بخشی است که هم در تصاویر و هم در نوشتار و هم در لوگو باید در نظر گرفته شود. تمامی این موارد چه به صورت آشکار چه به صورت نهان، باید بتوانند پیام و هدف از طراحی گرافیکی را مخاطب انتقال دهند.

 

مقالات مرتبط

هدف از طراحی کاتالوگ چیست؟

# خلاقیت در طراحی گرافیکی

# ساخت جعبه مقوایی پشت سفید